• Diğer

Çankırı.

ÇAYASAD ROMAN OKUMALARI DEVAM EDİYOR

ÇAYASAD ROMAN OKUMALARI DEVAM EDİYOR

27 Ağustos 2021 09:17
-A

+A

ÇAYASAD ROMAN OKUMALARI DEVAM EDİYOR

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği ÇAYASAD yaklaşık dokuz yıldır devam ettirdiği roman okumaları ve edebi metin tahlilleri etkinliklerinde bu sene Serveti Fünun, Tanzimat ve Milli Edebiyat dönemi eserlerini inceleme altına aldı.

Çalışma kapsamında aylık olarak gerçekleştirilen etkinliklerde bu ay Ömer Seyfettin’e ait “Efruz Bey” isimli roman değerlendirmeye alındığı ilgisi verildi. Çayasad Roman okumaları etkinliklerinde yar alan edebiyatseverler öncelikle Ömer Seyfettin’in hayatı ve ölümünden sonra başına gelen hazin olaylar hakkında bilgi paylaşımı yaptıktan sonra Ömer Seyfettin’in dahil olduğu dönem tarihsel süreç olarak işlendi ve Millî Edebiyatın özellikleri üzerinde değerlendirmeler alındı.

Eserler üzerinde incelemeler yapıldı.
Daha sonra edebiyatseverler  Ömer Seyfettin’in “Efruz Bey”  isimli eserini edebî, tarihi ve sosyolojik açıdan değerlendirerek romanın içinde yer kahramanlar, olaylar ve ironik anlatımın arka planı üzerinde geniş çaplı değerlendirmeler yaptılar.

Değerlendirme toplantısı yapıldı.
 Osmanlı Devleti’nin dağılma sürecinde yaşanan olayların, kırılmaların ve arayışların içinde yer alan kahraman “Efruz Bey” kimliğinin günümüz modern  toplum düzenimiz içinde halen varlığını sürdürdüğü noktasında fikir birliği içinde olan edebiyatseverler bu eserin yazarın diğer eserlerinden dikkat çeken farklılıkları üzerinde durup buna bağlı olarak online olarak yaklaşık üç saat  değerlendirme toplantısı  yapıldığı ifade edildi.
Konuyla ilgi bir açıklama yapan Çayasad Başkanı Murat Yıldırım; “Değerlendirme toplantımızda bulunan arkadaşlarımızın değerlendirmeleri  özgün bir niteliğe sahiptir ve  bu görüşlerin Çayasad ortamında ortaya çıkmasından çok memnunuz , uzun süredir devam eden Çayasad Roman okumalarında yer alan arkadaşlar gerçekten çok kıymete şâyan tespitler yapmaktalar ve Çankırı’da böyle bir ortamın var olması hepimiz için büyük bir kazançtır.
 Bu etkinlikte Ömer Seyfettin’in fazla bilinmeyen bir eseri üzerinde çok nitelikli görüşler ortaya çıkmıştır ve inanıyorum ki bu değerlendirmelerin bir kısmı ilk olma özelliği taşımaktadır.
Çayasad Roman Okumalarını organize eden arkadaşlarıma ve başarılı bir şekilde moderatörlüğümüzü yapan  Orhan Kemal Karakuş hocamıza da teşekkür ediyorum” dedi. Üç saatlik değerlendirme toplantısından sonra toplantı sona erdi.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku