• Diğer

Çankırı.

ÇAYASAD Başkanı Murat YILDIRIM İle Söyleşi!

ÇAYASAD Başkanı Murat YILDIRIM İle Söyleşi!

6 Eylül 2021 10:48
-A

+A

ÇAYASAD Başkanı Murat YILDIRIM İle Söyleşi!

Anadolu'ya Tercüman Gazetesinde bir ilk.  ÇAYASAD (Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği ) Başkanı Murat YILDIRIM ile yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz. Bundan sonra her kesimden yapacağımız söyleşilerle karşınızda olmaya devam edeceğiz.

 1- Biraz kendinizden bahseder misiniz? ÇAYASAD başkanlığına ne zaman başladınız?
Başkan YILDIRIM;  2004 yılında ÇAYASAD kuruldu. Ben kurulduktan 2 ay sonra ÇAYASAD’a üye oldum. Yaklaşık bir yıl sonra yani 2005 yılında ÇAYASAD yönetimine girdim.  Ahmet KURT başkanlığında  ÇAYASAD’ da yönetim kuruluna ilk girişim o zamandı. Yönetim kurulunda sekreter olarak başladım, daha sonra başkan yardımcısı ondan sonraki dönemde ise Ahmet abi siyasete atılınca ÇAYASAD yönetiminden ayrıldı. Çünkü ÇAYASAD’da biz iki şeyin olmamasına özellikle dikkat ediyoruz. Bunlardan birincisi para ikincisi ise siyaset. Para ve siyaseti derneğimize sokmazsak biz burada başarılı oluruz. Düsturumuz buydu hakikaten de geldiğimiz nokta ÇAYASAD’dın bu iki şeyden uzak durarak  kendisini sanata, kültüre, sosyal etkinliklere, yazı hayatına, gençleri yetiştirmeye gösterdiği özen noktasında bizi çok ileri seviyelere taşıdı hatta ÇAYASAD öyle bir noktaya geldi ki ulusal düzeyde bir çok üniversiteden akademisyenin yazılarını inceleme kuruluna gönderdiği ‘’Arasta’’diye bir dergi çıkardı.ı 15-16 yıl zarfında yaklaşık 23-24 tane kendi üyelerimizin kendi kitabı yayınlandı. ÇAYASAD bünyesinde yayınlanan ilk romanlardan birisi diyeceğimiz ‘’Hamuşan’’  yayınlandı. Geriye dönüp baktığımızda 15-16 yılda ‘’Arasta’’ gibi bir dergiyi çıkarmak 23-24 tane kitap yayınlamakbir çok şiir kitabı olmak kaydıyla ve ’Hamuşan’’ gibi Çankırı’nın romanını yayınlamak yerel bazda kurulmuş bir dernek için bir başarı olarak gördük, aynı şekilde çevremizde öyle gördü. Ben iki buçuk dönem başkanlık yaptım  Ahmet abiden devraldıktan sonra dolayısıyla 5 yıllık başkanlıktan sonra, Yüksel ARSLAN başkan olarak seçildi ben yine başkan yardımcısı olarak yönetimde devam ettim.  3 dönemde yüksel hocam devam etti.  Daha sonra Yüksel hocanın işleri yoğunlaştı benimki tenha diye ve sakin diye görev değişimi yaptık. Şuanda ÇAYASAD başkanlığını yürütüyorum. Son derece mutluyum yani bir dernek bırak başkanlığını üyesi olmak bile insana gurur veriyor. Çankırı’da yaşayan bir insan olarak ÇAYASAD’da üye olmak orada başkanlık yapmak ve şehrin sosyal kültürel hayatına bu derece katkı sağlamak izim onur duyduğumuz işlerimizden birisi.

2- ÇAYASAD sizin için neler ifade ediyor? Bahseder misiniz?
Başkan YILDIRIM; ÇAYASAD’ı şöyle ifade ederim ben ÇAYASAD’ın daha önce içinde ikamet ettiğimiz bir sanat evimiz vardı. Orayı İl Genel Meclisinde oy birliği ile bize Valilik tahsis etmişti.  Dolayısıyla oradaki sunumuzda  İl Genel Meclis üyelerine şöyle bir sunum yapmıştık; ÇAYASAD’ı biz bu sanat evine talibiz ama ne için talibiz sorusunun cevabını Yüksel hocam ve ben İl Genel Meclis üyelerine anlattık. Orda ben  şöyle bir cümle kurmuştum: ‘’ Burası Türklere Anadolu’nun kapısı açıldıktan sonra fethedilen coğrafyadan birisi. Burayı fetheden Selçuklu Komutanı Karatekin Hazretleri Çankırı’yı fethederken gazileri, şehitleri olmuş ki bu toprakları bize bıraksın diye biz şimdi yuvamızda kaloriferli dairelerimizde bize göre lüks yaşantılarımızda bizim bu vatanı, bu toprakları bize vatan haline getiren insanlara bir vefa borcumuz var. Sabah kalkıp da kalenin tepesinde şuanda ebedi alemde olan Karatekin Hazretlerine baktığımızda bizim bu insanlara hiç borcumuz yok mu? Kan dökerek fethettiler ve bize emanet ettiler bizim onlar için yapabileceğimiz hiçbir şey yok mu?düşüncesinden yola çıkarak  biz bir şeyler yapmalıyız. Ne yapabiliriz sorusunun cevabı olarak da biz bu şehrin kaybolmuş eserlerine talip olduk. Unutulmuş eserleri çatı aralarından Yüksel ARSLAN çıkarıp Belediye araştırma merkezine hediye etti. Şehrin kültürel hayatında insanlarının gençlerinin özellikle eğitim öğretime , kültürel donanımlarına katkı sağlamak için biz neler yapabiliriz dedik, acaba gençlere verecek nelerimiz vardı. Şehrin mimarisine sanatına eli kalem tutan insanlarına biz ne verebiliriz sorusunun cevabını ararken ve bu yolda çırpınırken baktık ki kültür festivalleri çıktı ortaya. Şiir dinletileri, roman yazmalar çıktı. Ardından şiir kitapları geldi. ‘’Hamuşan’’   gibi bir şehrin biyografik romanı çıktı. ‘’Arasta’’ gibi bir dergi çıktı. Kültür Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığından destek alan projeleri çıktı. Lise ve üniversite öğrencilerine de ‘Düşünce İstasyonları ‘diye bizim düşünce dünyamızı etkileyen şehirleri dolaşarak orda konferanslar vererek sonunda bayram namazında  Bosna’da, Balkanlar’da  bayram namazı ile taçlandırdığımız bir projenin neticesinde gençlerin ufkunu açan bir hareketin başlangıcı oldu. ÇAYASAD bütün bunlarla Çankırı’da düşünce düyasına hizmet eden yerelde bir sanat derneği. Dolayısıyla ÇAYASAD enim gözümde saydığımız basamaklardan hep ben buradayım diye el kaldıran insanların siyasetten ve paradan uzak olarak buluştukları çatının altı diyebilirim.

3- Gençlerin katılımını nasıl değerlendiriyorsunuz ? ilgileri ne derecede?
Başkan YILDIRIM; Gençlerin bize gelmesini beklemeden biz gençlere gidelim istiyoruz. Yani genelde büyükler ortamlarını hazırlayıp gençleri davet ederler ki gençler gelsinler ama gençlerin ilgi alanları farklı olduğu için biz istedik ki biz geçlere gidelim. Okullarda şiir dinletileri yaptık. Derneğimizi tanıtıp üye olabileceklerini gençlerin bu dernek çatısı altında yazarlık okulumuz devam ediyor Yüksel hocam önderlik edip organize ediyor. Gençlere giderek bakın siz yazabilirsiniz, roman okumaları ile birlikte gençleri dahil ederek okuduğunuz kitapları gelin birlikte değerlendirelim diyoruz. Yine lisede kariyer günleri düzenleyerek çeşitli arkadaşlarımızla edebiyat sohbetleri yapıyoruz. Bir zaman Edebiyat Fakültesinden öğrencilerimiz geliyordu. 6 tane öğrencimizde yıl boyunca Cuma sohbetlerimize katılım sağladılar. Hatta Müyesser YAYILKAN diye bir kardeşimiz vardı ÇAYASAD sohbetlerine 2-3 yıl kesintisiz devam etti ve oradaki edebiyat ortamından etkilendi  ‘hocam ben edebiyat okumak istiyorum dedi’ ve bizim Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne öğrenci olarak girdi. Şuanda master yapıyor. Bizim roman okumalarında, edebiyat çalışmalarında yazarlık okulunda bize ufuk açan gençlerden birisi oldu.  Yani gençler aslında bizim hedef noktamız çünkü emanet edeceğimiz kişileri tespit etmek ve onları yetiştirip emaneti de ellerine teslim etmek bizim hayalimiz.

4- Çalışma ve inceleme alanlarınızı neye göre seçiyorsunuz ?  Şehirler neye göre seçiliyor? Yakın zamanda gidilen Konya’ya neye göre gidildi? Oradaki çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Başkan YILDIRIM; Bizim Umran sohbetlerimiz var. Biz insanların  düşünce, gönül dünyasına girmeye çalışan insanlarız. Biz insanların gönlüne girersek birbirimizi daha iyi anlayacağımızı, birbirimize daha da kenetleneceğimize ve daha başarılı olacağımıza inanıyoruz. Bunun için Umran sohbetlerine başladığımızda Alev ALATLI’nın da içinde bulunduğu bir komisyonun bulunduğu ‘Batı’ya yön veren metinler’ ve ‘ Bize yön veren metinler’  diye 4 ciltlik kitabımıza ir akademisyen prof. Ramazan YELKEN Ankara’dan her ay gelerek bu kitapları okuyup aynı zamanda değerlendirmesini yaptık. Yani neye göre seçtiğimiz noktalarda gençleri yetiştirmede,  lider gençlik yetiştirme hedefimiz gençlerin ufkunu açmak onların  hayallerinde gelebilecekleri istasyonlar noktasında onlara yön vermek. Umran sohbetleri medeniyet okumaları diye başladık. 1.sinde doğu-batı  medeniyetini inceledikten sonra  bu yıl arkadaşlarımızla birlikte oturuyoruz yön belirliyoruz; Bu yıl ki sohbet noktamız ne olsun ? gençlerin ve katılımcıların da fikrini alarak mesela İslam Tarihi, İslam Medeniyeti ile ilgili bir konu belirledik ve hoca belirledik, Mustafa DEMİRCİ Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde profesör medeniyet okumasını ayda iki sefer yapabilir miyiz? şuanda online olarak yapılıyor.  İslam Medeniyetinin doğuşundan başlayarak günümüze kadar gelecek derslerimiz devam etti.  Hocamız o noktada ciddi fedakarlık yaptı. Bizde canlı olarak yapılması ve fedakarlığından ötürü  canlı yapmaya gittik.  Konya’da medresede yüz yüze yaptık. Yani ilerleyiş noktamız bizim düşünce dünyamız ona göre bir yön belirlemeye çalışıyoruz. Şehirler bizim tarihimizde ve kültürümüzde, medeniyetimizdeki üstlendikleri rollere göre seçiliyor.

5- Yapılan etkinliklere katılım sağlayanlar genelde üyeler mi oluyor? Katılımları ağırlıklı olarak hangi kesim sağlıyor?
Başkan YILDIRIM; Biz gençleri içimize çekmeye çalışıyoruz ama gençler bu konuda biraz daha çekingen davranıyorlar. Dolayısıyla biz gençleri davet ediyoruz ve üye olabileceklerini söylüyoruz. Üyelikte tabi ÇAYASAD’ın belli kriterleri var onları yerine getiren ve kriterleri barındıran öğrencileri üye yapıyoruz. Bizim onlardan istediğimiz etkinliklerde olsunlar üyelik kendiliğinden geliyor. Genç üyelerimiz var. 20-35 yaş aralığını kapsayan genç katılımcılarımız var. Genç öğretmenler,genç gazetecilerden üyelerimiz var ama genç derken üniversite gençliğini kastediyorsanız onlar projelerin içindeler. ÇAYASAD’ı hem tanıyıp hem de ÇAYASAD çatısı altında pişiyorlar dolayısıyla da sonraki aşama üye olup hepten görev üstlenmek inşallah.

6-Desteğini aldığınız kurumlar var mı? Bunlar nelerdir?
Başkan YILDIRIM; ÇAYASAD olarak bizim temel hedefimiz insanların gönül teline dokunmak. Bu zamana kadar yaptığımız faaliyetlerde de gönül teline dokunmuşuz ki biz hem ÇAYASAD sanat evinin donanımında hem de programlarımızda toplumun her kesiminden tahminlerimizin üzerinde destek aldık. ÇAYASAD sanat evini donatırken esnaflarımızdan,diğer STK’lardan, valilikten, belediyeden, devletin resmi kurumlarından,üniversiteden, ev hanımlarından destek aldık. Mesela çok ilginçtir biz sanat evini kurduk her şeyi donatıyoruz falan Çankırı’lıların yerlilerinden bir ev hanımı evindeki eskitme büfeyi sanat evine çok yakışacağını düşünerek vermişti. Eldivanlı emekli bir savcımız vardı o İstanbul’da çalıştığı yıllardan bize İstanbul’da bir yılda yayınlanan bütün bir tane numune gönderdi. Kütüphanemizi inanılmaz zenginleştirdi. Muhtarından tutunda memuruna,öğrencisine kadar bizim destekçimiz o noktada hiçbir eksikliğini hissetmedik.çünkü insanlar bize inanıyor inandıkları için samimi desteklerini her zaman yanımızda hissettik. Çok soğuk günlerde dışarıda yaptığımız programlarımız vardı. Tren garında, otobüs terminalinde, cadde de sergiler açtık ama vatandaşımız her zaman gelip bizim yanımızda durdular. Bu bizi çok onurlandırıyor. Geçmişe baktığımızda böyle çok faaliyetimiz var.

7- ÇAYASAD’ katılmak isteyenlere neler önerirsiniz?
Başkan YILDIRIM; Bizi dışarıda öyle elit bir tabaka olarak görmesinler. ÇAYASAD’a ki arkadaşlarımız içinizdeki normal, sıradan vatandaşlarız hepimiz. Dolayısıyla biz edebiyat sohbetlerinde yaptığımız projelerde roman okumalarında, umran sohbetlerinde, yazarlık okulunda hep bizim gönül kapımız açık insanlara. İnsanlara şunu tavsiye ediyorum lütfen bizi farklı elit bir tabaka olarak görmeden direk ön yargılarından sıyrılarak gelsinler. Hoş sohbeti, edebiyatı, sanatı, tarihi, felsefeyi bulacaklar. Bunlardan zevk alabilecekleri sohbetler yakalayacaklar ve bizzat da katılımcı olacaklar. Ben ondan eminin yeter ki bizden çekinmeden ön yargılarını kırıp kapımızı çalsınlar.
Röportaj: Semira KONUK
 

 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku