• Diğer

Çankırı.

ÇAYASAD ‘dan İkinci Masal Atölyesi!

6 Eylül 2021 10:36
-A

+A

ÇAYASAD ‘dan İkinci Masal Atölyesi!

ÇAYASAD’ın başlatmış olduğu masal atölyesine 30 kişilik genç grup katıldı. Masal atölyesine TV yapımcısı, senarist ve masal yazarı Figen Yaman COŞAR katılım sağladı.

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği ÇAYASAD’ın otuz kişilik genç bir grupla online olarak başlatmış olduğu yazarlık okulu masal atölyesi TV yapımcısı, senarist ve masal yazarı Figen Yaman COŞAR ile devam ettiği ifade edildi.

“masallarda hep iyiler kazanır”
Üç oturumluk hikaye atölyesinden sonra başlayan masal atölyesinin ikincisi gerçekleştirildi.  Masal yazarı Figen Yaman COŞAR  birinci atölyede masal ile ilgili teknik bilgiler verdikten sonra ikinci atölyede masal yazımında dikkat edilecek hususları anlatarak, masal kahramanları, mekan ve zamanlar ile masalda kullanılan nesneler, masalın kurgusunda yer alan problem ile çözüm yolları konusunda bilgiler vererek “masallarda hep iyiler kazanır” dedi.
 Batı masalları ile bizim masallar arasındaki ortak ve farklı noktalara değindi. Figen Yaman COŞAR daha sonra klasik Türk masalları ve modern Türk masalları ile batı klasik masalları ve modern batı masallarından örnekler verdiği bilgisi sunuldu.

Yazılmak üzere yeni masal konuları verildi.
Yazar COŞAR daha sonra öğrenciler çeşitli kavram, nesne ve mekan örnekleri vererek yazarlık okulu öğrencilerinden  altı dakika içinde bir masal yazmalarını istedi.
Kısa sürede çalışma grubu öğrencileri tarafından yazılan masallar okunarak, üzerinde değerlendirmeler yapıldı ve bir dahaki atölye çalışmasına yazılmak üzere masal konuları verildi.
Öğrencilerin büyük bir heyecan ve ilgiyle katlım sağladıkları yazarlık okulu Yüksel ARSLAN, M.Akif DEMİRELLİ ve Zeynep KIRKPINAR tarafından organize edilmekte.

İlgi memnun etti.
Çayasad Başkanı Murat Yıldırım “yazarlık okulu çalışmalarımız çeşitli edebî türlerde devam etmekte ve öğrencilerimizin göstermiş oldukları  ilgi bizleri gerçekten memnun etmekte.
 Atölye çalışmalarında öğrencilerimizin heyecanlarını yakinen görmekteyiz. İnanıyorum ki çalışmalar sonunda  öğrencilerimiz edebiyat alanında büyük bir tecrübe ve birikime sahip olacak ve önemli eserler ortaya koyacaklardır. Çalışmaları organize eden değerli arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.
Haber: Semira KONUK
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku