• Diğer

Gündem

Çankırılılar ‘Anadolu Günleri’nde Buluştu

Ankara Etimesgut Belediyesi tarafından organize edilen 16. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür Ve Sanat Festivali’nin 5. gününde Çankırı rüzgârı esti.

Çankırılılar ‘Anadolu Günleri’nde Buluştu

Okunma: 550

5 Eylül 2019 18:24
-A

+A

Çankırılılar ‘Anadolu Günleri’nde Buluştu
 
Ankara Etimesgut Belediyesi tarafından organize edilen 16. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür Ve Sanat Festivali’nin 5. gününde Çankırı rüzgârı esti.
 
Anadolu ve Büyük Türk Dünyası, 30 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında Etimesgut Belediyesi'nin düzenlediği geleneksel Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali'nde bir araya geldi.
 
30 Ağustos - 8 Eylül tarihleri arasında Türk Beyler Kent Meydanı'nda yapılmakta olan festivalin 5. gününde Kazakistan, Çankırı, Yozgat Programları, Songül Karlı Konseri eşliğinde, Çankırılıların yoğun katılımı ile coşkulu bir şekilde kutlandı.
 
16. gerçekleştirilen Türk Dünyası'nın Festivali'ne, 11 Türk cumhuriyeti temsilciliği ve toplulukları ile Anadolu'yu temsilen içlerinde Çankırı’nın da bulunduğu 17 dernek, federasyon ve vakıf katılım sağladı. 10 gün boyunca, Türk kültürüne ve sanatına ait ne varsa Etimesgut'ta sergileniyor. Akşamları da her ülke ve katılımcı il, mahalli kültür ve sanatlarını sergilemektedir.
Çankırı gecesine Çankırı Belediyesi Başkan Yardımcıları, Korgun ve Yapraklı ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları başkan ve yönetimleri, büyükelçiler ve basın mensupları, protokolde yerlerini aldılar.
 
Açış konuşmaları ile Çankırı’dan giden Oğuz Boyları Kültür Derneği Yâran Meclisi Küçük Başağası Murat Oruç’un yerini almasından sonra yâren ağalar sırayla selamlaşarak yerlerini aldılar. Büyük Başağa İsmail Gönen’in yerini alması ile de sazende Çuhadaroğlu Peşrevi ile akşam havası sunuldu. Mahalli ve orta oyunları gösterimi yapıldı. Yâran Meclisine 20 dakikalık süre verildi ve sonrasında da hediyeler ve teşekkür konuşmaları yapıldı. Cezayir Marşı ile sahne boşaltılarak Çankırı’dan sonra Yozgat program akışı içinde geceye devam etti.
 
Gazetemiz Ankara Haber Sorumlusu Necati Ülker’in sorularını yanıtlayan, Etimesgut Çankırılılar Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Yaren ve Kültür Derneği Başkanı Şenel Yalçın, Festivalin Türk dünyasının en büyük toyu olduğunu kaydederek şunları aktardı:
 
"Festivalimizin amacı; Türk Milleti’nin birliğini, beraberliğini ve kardeşliğini pekiştirmek; Türk coğrafyasındaki Türk Devletleri ve Türk topluluklarına ait kültür ve sanatın yaşanması, yaşatılması ve anlatılmasını sağlamaktır.
Büyüyen, gelişen ve Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023'te 1 milyon nüfusa erişecek olan Etimesgut’umuz da, 50-60 bin nüfusa erişeceğini tahmin ettiğimiz Çankırılı hemşerilerimiz ile birlikte, hemşerilik bilincini oluşturmak ve kent kültürünü geliştirmektir. Her yıl 1 milyon insanımızın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz festivalimiz, toyumuz bu yönüyle çok önemli. İnşallah bu yıl da daha zengin içerikle gerçekleştirmekteyiz. Etimesgut adıyla özdeşleşen bu festivalimizde, Türk'e ait ne varsa sergilenecek, bize ait olana sımsıkı sahip çıkacağız.
Bu yıl festivalimiz, 30 Ağustos Zaferimizin 97. yıldönümünde başladı.  8 Eylül tarihine kadar sürecek festivalimizde, Türk cumhuriyetlerimizi, henüz bağımsız devlet olamamış Türk topluluklarımızı, hem şehri, federasyonları, dernekler ve vakıflarımızı Türk Beyleri Kent Meydanımızda ağırlamaktayız. “Yolu doğru olanın, yükü ağır olmazmış” der atalarımız.
Hem şehri, derneklerinin düzenlemiş olduğu bu tarz etkinliklerin amacı dostlukları pekiştirmek sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak ve gurbetteki üyelerini buluşturmaktır. Bununla birlikte asıl üstlendiği misyonu kültürünü korumak olmalıdır. Çünkü bizim kültürümüzde dostluk var, dayanışma var, kardeşlik var, edep var ahlak var. Bu değerlerin korunup gelecek nesillere ulaşması kültürümüze büyük katkı sağlayacaktır.
Kültür bir toplumun manevi değerlerinin toplamıdır. Günümüzde bu manevi değerleri koruyabilmek için maddi değerlere ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle büyük şehirlere göçlerin yoğunlaştığı yıllardan beri her toplumun kendi kültürünü koruma misyonunu sivil toplum kuruluşları üstlenmişlerdir. Bu bağlamda sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerin iş birliği içinde çalışması zarurettir. Bu konuda hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen Etimesgut Belediye Başkanımız Sayın Enver Demirel beye dernek yönetim kurulu adına bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Değerli hemşerilerim..
Etimesgut Çankırılılar derneğimiz 2014 yılından bu yana Etimesgut’umuzda faaliyet göstermektedir. Etimesgut Belediyemiz tarafından her yıl düzenlenen Anadolu günleri festivalimizde ve ramazan programlarımızda Çankırı’mızı ve Çankırı kültürünü en iyi şekilde temsil ettik ve etmeye devam edeceğiz.
Bu birlikteliğin daha kuvvetli olması için Etimesgut’ta ikamet eden yaklaşık 30.000 Çankırılı hemşerimize ulaşıp birlik ve beraberliğimizi daha güçlü hale getirmeyi ve Çankırı’mızın kültürünü, sanatını ve turizmini bütün Dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz.
Programda katkılarını esirgemeyen Çankırı Belediye Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Esen Beye de teşekkür ederken, Etimesgut Belediye Başkanımız Sayın Enver Demirel beyin selamlarını iletiyorum. Bize bir adım gelen hemşerilerimize biz iki adım gideriz. Birlik ve beraberlik ruhunu yakalamak için tüm hemşerilerimizi festivalimize davet ediyoruz.”
 
GÜN GÜN FESTİVAL PROĞRAMI
1. Gün (30 Ağustos): Kırım, Ankara, Mersin Programları Sevcan Orhan Konseri
2. Gün: Özbekistan, Irak Türkmenli, Çorum, Ağrı Programları Musa Eroğlu Konseri
3. Gün : KKTC, Gaziantep, Niğde Programları, İsmail YK Konseri
4. Gün: BSİAV, Samsun, Kırıkkale Programları, Yudum Konseri
5. Gün: Kazakistan, Çankırı, Yozgat Programları, Songül Karlı Konseri
6. Gün: Kırgızistan,  Konya, Sivas Programları, Nadide Sultan Konseri
7. Gün: Türkmenistan, Gümüşhane, Kırşehir Programları, İbocan Konseri
8. Gün: Doğu Türkistan, Erzurum, Kars, Ardahan, Iğdır Programları, Bedia Akartürk Konseri
9. Gün: TÜRKSOY, Trabzon, Tokat Programları, Sinan Özen Konseri
10.Gün: Azerbaycan ve Etimesgut Belediyesi Final Programı, Muazzez Ersoy Konseri ile son bulacaktır.
 
 
              Haber: Necati Ülker Redaktör: Şeyma Dursun
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku