• Diğer

Ekonomi

Çankırı Tarımında Kışla Birlikte Çiftçi Eğitimleri Hızlandı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün (Nurettin Ok Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü) işbirliği ile Merkeze bağlı 3 köyümüzde ve İl Merkezinde bayan çiftçilerimize yönelik 4 adet çiftçi kursu açıldı. Çiftçi kurslarımızın her biri yaklaşık 1 ay devam edecektir.

Çankırı Tarımında Kışla Birlikte Çiftçi Eğitimleri Hızlandı.

Okunma: 3427

10 Aralık 2018 01:00
-A

+A

            İlimiz genelinde üretim ve hasat sezonunun sona ermesinin ardından çiftçilerimizin gelecek üretim sezonuna daha donanımlı olarak hazır olmalarını sağlamak adına İl Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerine hız verildi. Belirtilen kurslarda, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesinde görevli teknik elemanlarımızca; Karadayı köyünde "Biber Yetiştiriciliği" Ovacık köyünde "Serin İklim Tahılları" Alaçat köyünde "Asma Yetiştiriciliği" ve Merkezde "Domates Yetiştiriciliği" konularında kadın çiftçilerimize eğitimler verilmektedir. Kursların her birinde 25 kursiyer olmak üzere toplam 100 kişi eğitim görmekte olup kursların sonunda başarılı olan çiftçilerimiz sertifikalarını almaya hak kazanacaklardır.

            Konuya ilişkin bir açıklama yapan Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürü Osman ÇAKIR insan unsuruna yapılacak olan bu yatırımlar, insan işgücünde nicelik ve nitelik yönden katkı sağlar. Bugün gayet açık bir şekilde görülebiliyor ki bilgili, bilinçli ve becerikli işgücü fiziksel işgücünün önüne geçmiştir. Hızla değişen teknolojiye ayak uydurmanın tek yolu; insanı eğitmek, bilgilendirmek ve beceri kazandırmaktır.

         İşte tüm bu unsurlar ışığında gereklilik kazanan yaşam boyu öğrenmenin yöntemlerinden biri olan mesleki eğitim programlarına İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak önem vermekteyiz. Milletin efendisi çiftçilerimizi tarımsal konularda eğitme gayretindeyiz. Geçim kaynakları olan tarımın çeşitli kollarında faaliyet gösteren çiftçilerimiz, babadan görme yöntemlerden soyutlayıp, daha bilinçli ve bilgili bir üretici haline getirebilmenin yolu da çiftçilerin eğitiminden geçmektedir.

            Müdürlüğümüz ile birlikte Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce ortaklaşa eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında bize destek olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim dedi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku