• Diğer

Çankırı.

Çankırı Sorunları Gündemde!

Çankırı Sorunları Gündemde!

21 Ekim 2021 09:48
-A

+A

Çankırı Sorunları Gündemde!
Çankırı’da yaşanan sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Samsun İYİ Parti Milletvekili Bedriye YAŞAR Meclis araştırması açılması için teklifte bulundu.
İyi Partinin Çankırı’nın Kızılırmak havzasında yaptığı köy ziyaretlerinde Çankırı'dan sorumlu İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri YAŞAR Çankırı’nın sorunlarını TBMM Başkanlığı'na vermiş olduğu soru önergesi ile gündeme getirmiştir.
İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri YAŞAR’ın sunduğu gerekçede şunları dile getirmiştir; ‘’Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde yaklaşık 15000 öğrenci örgün eğitim görmektedir. Öğrenci sayısına göre planlama yapılmadığı için devlet yurdu konusunda sorun yaşanmaktadır. Bu yüzden şehir dışından okumak için gelen ve KYK yurtlarına yerleşemeyen öğrenciler, özel yurtlara veya kiraladıkları evlere yüksek ücretler ödemek zorunda kalmaktadır.
“Eski Çankırı” olarak bilinen yerleşim yerleri Karatekin, Fatih, Tabakhane, İncirli Çeşme, Kırkevler ve Karataş mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları gecikmiş ve bir türlü başlatılamamıştır. Bu mahallelerde oturulamayacak kadar kötü durumda olan ve bu yüzden boşaltılan çok sayıda konut bulunmaktadır.
 
Üniversite öğrencilerinin konut ve barınma sorununa çözüm yok!
Sit alanları korunarak bu bölgede biran önce kentsel dönüşüm çalışmalarının başlatılması gerekmektedir. Bu şekilde, bir taraftan Çankırı’nın konut ihtiyacı karşılanırken, diğer taraftan da üniversite öğrencilerin konut ve barınma ihtiyacı sağlanmış olacaktır.
Bunun dışında,  Fatih Mahallesi Sarıbaba mevki ve Karataş Uzun yoldan Devlet hastanesine çıkan yol geliş-gidiş olarak ulaşıma açılması yerinde olacaktır.
Ankara-Çankırı girişinden, Acı Çay Kıyısı, Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü üzerinden süt fabrikası Kembağ Kastamonu yoluna bağlanacak çevre yolu çalışmaları yıllardır bir türlü tamamlanamamıştır. Çevre yolu çalışmalarının biran önce tamamlanarak hizmete açılması gerekmektedir.
Ayrıca sık sık kazların meydana geldiği Çubuk-Şabanözü-Orta Çerkeş otoyol şerit genişletme çalışması da gerçekleştirilememiştir. Şerit genişletme çalışması yerine bu yol üzerinde bozulan yerlere yama yapılmakla yetinilmektedir.
 
Kent meydanı sorununa çözüm yok!
Şehirler Türkiye'de de, Avrupa'da da tüm dünya ülkelerinde meydanları ile anılmaktadır. Çankırı'da kent meydanı konusunda da sorun yaşanmaktadır. Dörtyol üzerindeki Atatürk heykeli etrafında yer alan kent meydanı sıkışan trafik nedeniyle etkinlik yapılamaz hale gelmiştir.
İktidar tarafından önerilen kent meydanı konusunda ise şuana kadar henüz bir gelişme olmamıştır. Çankırı’nın kent meydanı sorunu çözülürken, aynı zamanda park sorununun da çözülmesi gerekmektedir.   
 
Hastane sözleri tutulmadı!
Ne yazık ki yeni hastane konusunda verilen sözler tutulmamıştır. Daha önceden yapılacağı söylenen 4 bin 400 yataklı yeni hastanenin yapımına da bir türlü başlanamamıştır. İlde, yeni hastane yatırımının güzergâh ve yer seçimi konusunda çıkan tartışmalar yüzenden geciktiği konuşulmaktadır.
Mevcut devlet hastanesi ihtiyaca cevap veremez hale gelmiştir.  Hastanede kardiyoloji, kalp cerrahisi ve yanık ünitesi gibi bazı bölümlerin bulunmaması hastaların bu konuda komşu illere gitmelerine neden olmaktadır. Çankırı’nın her bölümü ve sağlık personelini bünyesinde barındıran yeni hastaneye ihtiyacı bulunmaktadır. 
Çatalelma Köyü'nde 760 dönüm arazi için organik tarım şartı ile ihaleye çıkılmıştır. Çatalelma Köylüleri, bu arazinin dışarıdan birine veya birilerine rant amaçlı kiralanmasına karşı çıkmaktadır. Köyde hiç kimsenin organik tarım belgesi bulunmadığını belirten köylüler, bu arazinin tarım amaçlı köy tüzel kişiliğine devredilmesini istemektedir.
 
Tarımda sorun!
Çankırı Kızılırmak hattı üzerinde yer alan köylerden Çatalelma, Karadayı ve Alıca köyleri sulama suyu konusunda önemli sorunlar yaşamaktadır. Sulama birliklerinden yakınan köylüler, Kızılırmak’tan sağlanan suyun kendilerine yüksek ücretlerle satılmasından şikâyetçi olmaktadır.
Çeltik üreticileri suyu dönüm başı 100-120 TL’ye kullanmaktadır. Bunun dışında, kendi sulama kanalından sulama yapan köylüler ise sulamada kullandıkları su için sulama birliklerine yine dönüm başı 19 TL ödeme yapmak zorunda kalmaktadır. Bu köylerimizin yanı sıra başka köylerde de, sulama birliklerinden kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır.
Süleymanlı Köyünde 182 bin metre karelik mutlak tarım arazisi olan hazine arazisi konut yapılmak üzere TOKİ’ye devredilmiştir.  Devri yapılan bu arazi, tarla, bağ ve bahçe yeridir.
TOKİ konut yapmak için devralmış olduğu bu hazine arazisini amacına aykırı bir şekilde ihaleye çıkarak 3. kişilere devretmiştir. İzlenen bu yol, hem tarım arazisinin amacı dışında kullanılmasına hem de, Köye Hizmet Götürme Birliği’nin gelir kaybına yol açmıştır.
Bu nedenle, Çankırı İlimizde yaşanan sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105. maddesi uyarınca bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması yerinde olacaktır.’’
Haber:Semira KONUK
                                                                                 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku