• Diğer

Gündem

Çankırı’nın Sarımsaklı Et Yemeği Tescillenecek

Çankırı’nın yemek ve sofra kültüründe önemli bir yeri olan “Çankırı Sarımsaklı Et” yemeği, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret için alana çıktı.

Çankırı’nın Sarımsaklı Et Yemeği Tescillenecek

Okunma: 110

17 Ocak 2019 09:57
-A

+A

Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz, Belediyenin özel girişimleri sayesinde ilk coğrafi işareti aldıkları “Çankırı Yumurta Tatlısı”nın ardından “Çankırı Sarımsaklı Et” yemeği için de coğrafi işaret için ilana çıkılmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti. Boz, Çankırı Yoka (İnce) Ekmek Muskası, Çankırı Kaya Tuzu, Çankırı Küpecik Peyniri ürünlerinde de yaptıkları coğrafi işaret başvurularının tamamlandığını ve inceleme sürecinin devam ettiğini bildirdi. 
İlk coğrafi işareti yöresel tatlılarından biri olan yumurta tatlısı ile kazanan Çankırı, yöresel Sarımsaklı Et yemeğini de tescillemeye hazırlanıyor. Çankırı’yı ziyaret edenlerin damak tadında güzel bir lezzet bırakan yemek, üç aylık ilan sürecinin sonunda tescillenmesi halindeTürkiye’nin neresinde yapılırsa yapılsın “Çankırı Sarımsaklı Et” ismi ve coğrafi işaret logosu eşliğinde menülerde yer alacak.Yöresel yemek, 15 Ocak 2019’da 45 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayınlanan ürünler arasında yerini aldı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku