• Diğer

Gündem

Çankırı’da Üniversiteliler Mutsuz!

Üniversite Araştırma Laboratuarı’nın yaptığı öğrenci memnuniyeti araştırmalarını dikkate aldığımızda, Çankırı’da üniversite öğrencileri mutsuz ve okudukları üniversiteden memnun değiller. Peki, Neden?

Çankırı’da Üniversiteliler Mutsuz!

Okunma: 433

7 Ekim 2019 15:21
-A

+A

Çankırı’da Üniversiteliler Mutsuz!
Üniversite Araştırma Laboratuarı’nın yaptığı öğrenci memnuniyeti araştırmalarını dikkate aldığımızda, Çankırı’da üniversite öğrencileri mutsuz ve okudukları üniversiteden memnun değiller. Peki,  Neden?
Yapılan araştırmalar kapsamında, Çankırı üzücü ve düşündürücü bir tablo ile karşımıza çıkıyor. Araştırmalara göre, Çankırı 52 FF derecesi ile 70’nci sırada yer alıyor. Araştırmada, FF derecesinin tanımı ise “Memnuniyetsizliğin Yüksek Olduğu Şehirler” anlamını taşıyor. Yani Çankırı, öğrenci memnuniyetinde FF ile sınıfta kalıyor.
 MEMNUNİYET NEYE GÖRE ÖLÇÜLÜYOR
Şehirden memnuniyet;  ulaşım imkânları,  şehirde kendini güvende hissetme,  eğlence, spor, esnafla ilişkiler,  öğrencilere karşı halkın tutumu,  gezi,  sosyal,  sanatsal ve kültürel etkinlikler ve sağlık sorunlarının çözümü gibi konularda üniversite öğrencilerin okudukları şehre ilişkin memnuniyetlerini ölçmektedir.
Çankırı’da Z.A isimli üniversite öğrencisi memnuniyet durumu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:
“Üniversitenin fazla bir faaliyetleri yok, öğrenci olarak bunlar bizi çok etkiliyor. Zaten kampüs şehrin bir ucunda doğal olarak, kampüste vakit geçirecek olanaklarında olmasını istiyoruz. En son tercihim olarak Çankırı çıktı zaten. Geldikten sonrada insanların bakışları ve tepkileri de garip gelmeye başladı. Üniversitenin öğrencilere yönelik daha fazla etkinlik yapmasını isterdik. Kampüs çok uzak şehir merkezine gidip gelmemiz sorun oluyor. Otobüs saatlerini zaten söylemeye gerek yok. Ulaşımda bizim için sorun. Aslında memnun olduğumuz şeylerde var fakat memnuniyetsizlik daha fazla diyebilirim. Dediğim gibi son tercihimdi yoksa gelmeyi pekte istemezdim. Yeme- içme bile sorun oluyor, çok fazla yemek seçeneğimiz yok. Eğlence alanları, sosyal aktivite deseniz hiç yok.”
Konuya ilişkin yayınlanan raporda şöyle bir ifadeye yer veriliyor: “Üniversite şehri olmak sadece üniversite yönetimlerine bırakılmamalıdır. Belediye başkanları, Valiler ve şehirlerin kurumsal paydaşları konuya ilişkin stratejiler belirlemelidir. Şehir, şehrin yaşantısı ve kültürü üniversitenin başarısında ve üniversitenin üniversite olarak adlandırılmasında vazgeçilmez bir unsurdur.”  Şehrin ileri gelenlerinin bu söze istinaden hep beraber hareket ederek çaba sarf etmesi hem Çankırı hem de üniversite için büyük kazanım olacaktır.
45 ŞEHİRDE ÖĞRENCİLER MUTSUZ
Türkiye’de öğrencilerin öğrenim gördükleri sadece 26 şehirden memnuniyet hissettikleri tespit edildi. Buna karşın 45 şehrin öğrenci memnuniyeti konusunda bir duyarlılığa sahip olmadığı, öğrencilerin bu şehirlerden ve halkından ciddi anlamda memnuniyetsizliğinin söz konusu olduğu belirlendi. En yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirler sırasıyla Afyonkarahisar, Aksaray, Çankırı, Iğdır, Ağrı, Bayburt, Bitlis, Kilis, Muş, Yozgat, Şırnak, Bingöl ve Hakkari olarak kayıtlara geçti. Genel anlamda üniversitede okuyan öğrencilerin öğrenim gördükleri şehirlerden memnuniyet oranı yüzde 63’te kaldı.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku