• Diğer

Ulusal

Çankırı’da Keşif Yapıp, Video Kaydı Almış, 42 Kilo Patlayıcıyı Toprağa Gömmüş!

Malatya'da, aracında 28 kilo 60 gram patlayıcı maddeyle yakalanan, yer göstermesi sonucu da toprağa gömülü halde Çankırı'da 42 kilo 994 gram, Antalya'da ise 24 kilo 354 gram patlayıcı bulunan terör örgütü PKK/KCK kuryesinin, gömdüğü patlayıcıların yerlerini video kaydına alarak örgüt mensuplarına teslim ettiği ortaya çıktı.

Çankırı’da Keşif Yapıp, Video Kaydı Almış, 42 Kilo Patlayıcıyı Toprağa Gömmüş!

Okunma: 1157

15 Mayıs 2019 09:56
-A

+A

 Malatya'da, aracında 28 kilo 60 gram patlayıcı maddeyle yakalanan, yer göstermesi sonucu da toprağa gömülü halde Çankırı'da 42 kilo 994 gram, Antalya'da ise 24 kilo 354 gram patlayıcı bulunan terör örgütü PKK/KCK kuryesinin, gömdüğü patlayıcıların yerlerini video kaydına alarak örgüt mensuplarına teslim ettiği ortaya çıktı.

  Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca, Elazığ-Malatya kara yolundaki uygulama noktasında 2 Kasım'da şüphe üzerine durdurulan otomobilin yakıt deposuna gizlenmiş 30 paket halinde 28 kilo 60 gram plastik patlayıcı ele geçirilmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında terör örgütü PKK/KCK kuryesinin de bulunduğu 14 şüpheli hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak", "Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi" ile "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 1,5 yıldan 34,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

  Şüphelinin ifade ve yer gösterme işlemleri sonucu toprağa gömülü halde Çankırı'da 42 kilo 994 gram, Antalya'da ise 24 kilo 354 gram patlayıcı bulunduğu aktarılan iddianamede, terör örgütü PKK/KCK adına kuryelik yapan Ali Rıza Ü'nün, patlayıcıları temin etmesi, keşif yapması, patlayıcıların yerlerini video kaydına alması ve sevkiyatı detaylarıyla anlatıldı.

İddianamede ifadesine yer verilen Ali Rıza Ü, terör örgütü PKK/KCK adına kuryelik yaptığını, yakalanmadan önce de farklı araçlarla başka illere patlayıcı madde götürdüğünü ve gömdüğünü belirtti.

Önceden Çankırı’ya da gelip keşif yapan, terör örgütünün kırsal alan sorumlularından "Halit" kod adlı kişiyle görüştüğünü anlatan Ali Rıza Ü, "Yakalandığım gün elde edilen patlayıcıları İstanbul'a götürerek gömme talimatı aldım. Geçmiş dönemlerde de adıma kayıtlı diğer araçlarla Çankırı ve Antalya'ya bomba malzemesi götürüp gömdüm." ifadelerini kullandı.  İddianamede ifadesine yer verilen Şüpheli Özcan Ö. ise Ali Rıza Ü'nün kendisine ehliyetinin olmadığını bu nedenle Ankara'ya beraber gitmeyi teklif ettiğini savunarak, şöyle devam etti: 

"Ben de kabul ettim ve yola çıktık. Ankara-Çankırı yol ayrımına geldiklerinde Ali Rıza bana Çankırı'ya sür dedi. Çankırı girişte Ali Rıza Ü. 'doğa ne güzel' diyerek video çekmeye başladı. Çankırı'ya girdikten sonra Ali Rıza telefoncudan hafıza kartı aldı. Biraz dinlendikten sonra tekrar yola çıktık. Ali Rıza 'vaktimiz var biraz daha gezelim' dedi ve beni tekrar Çankırı ile Kırıkkale yoluna yönlendirdi. 15-20 kilometre geri gittikten sonra döndük, dönüş sırasında Ali Rıza tekrar video çekmeye başladı. Sonda Kastamonu'ya gittik. Ali Rıza'nın akrabasının evinde biraz kaldıktan sonra Ankara'ya doğru yola çıktık. Çankırı merkezden geçerken Ali Rıza tekrar video çekimi yaptı. Daha sonra da Diyarbakır'a döndük."

Etkin pişmanlık hükümleri kapsamında ifade veren şüpheli Berzan Ç. ise Antalya'daki patlayıcı maddeleri Ali Rıza Ü. ile gömdüklerini anlattı.


  Sanıkların yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacağı bildirildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku