• Diğer

Çankırı.

Çankırı’da Engel Yok, Engelleme Var Etkinliği

Çankırı’da Engel Yok, Engelleme Var Etkinliği

5 Aralık 2021 12:30
-A

+A

Çankırı’da Engel Yok, Engelleme Var Etkinliği

Çankırı’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce ’’ Engel Yok, Engelleme Var’’ isimli Program düzenlendi.
Düzenlenen programa Kurum Müdürleri, Siyasi parti temsilcileri, okul aile idarecileri, öğretmen ve öğrenciler yoğun katılım sağladı.
Düzenlenen programda Çankırı Bakım Rehabilitasyon Merkezi ve Eldivan Rehabilitasyon Merkezi ile birlikte farklı gösterilerle sahnede yer aldılar. Aynı şekilde Çankırı Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü de slâyt gösterileriyle sahnede yer aldılar. Konferans salonunun önünde Çankırı Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Eldivan Rehabilitasyon Merkezi ürettikleri birbirinden farklı ürünleri sattılar.
Çankırı İl Müdürü Hasan Tahsin YILDIRIM’da programda konuşmasında şu ifadelere yer verdi;’’ Sayın Valim ve Kıymetli Protokol. Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılından bu yana 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen ve engelli kardeşlerimizin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için hayata geçirilen uluslararası farkındalık gününde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum ve hepinizi saygıyla selamlıyorum. Hangi çiçek, diğerini “sarı açtı” diye ayıplar? Hangi kuş, “farklı ötünce” diğerine yasak koyar? Hiçbir farklılığına, özelliğine, engeline bakmadan Yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevmek, ona saygı duymak, hürmet göstermek mecburiyetindeyiz. Bütün insanlığı kucaklamayan, tüm insanlığa aynı gözle bakmayan hiçbir anlayış insani ve vicdani olamaz. Evet, insan için olmayan, insanı merkeze almayan hiçbir politika, hiçbir strateji dünyaya refah, huzur ve adalet getirmez. Zenginin yoksulu, beyazın siyahı, sağlıklının hastayı horladığı, dışladığı, ötelediği bir ortamda ne eşitlik, ne demokrasi, ne de adalet tesis edilebilir.’’dedi.
Sözlerine devam eden Yıldırım ;’’Her insanımızın hakkını adil biçimde gözetmek, verdiğimiz her hizmetin, düzenlediğimiz her faaliyetin "herkes için" erişilebilir ve istifade edilebilir olmasını sağlamak en önemli hassasiyetimizdir. Saygıdeğer Katılımcılar Bu kapsamda Bakanlığımız bünyesinde ilimizde iki resmi, bir özel Engelli Bakım Merkezi olmak üzere 3 yatılı kuruluşumuz bulunmaktadır.  Şabanözü Rehabilitasyon Merkezimiz 165 kapasite olup 160 kişiye, Eldivan Bakım Rehabilitasyon Merkezimizde 80 kapasite olup 70 kişiye Özel Çankırı Bakım Merkezimiz 66 kapasite olup 64 kişiye Toplamda ise 294 kişiye hizmet vermekteyiz. Yine İl Müdürlüğümüzce 2021 yılında 264 kişiye Engelli Kimlik Kartı, her ay sayısı 850/900 arası aileye Engelli Evde Bakım hizmeti sağlanmaktadır.

‘’Şefkat şemsiyesi dışında hiçbir vatandaşımızın kalmaması için özel bir gayret gösterdik.’’
Hamile, yaşlı, engelli, bebek, arabalı, valizli kısacası herkesin istediği her yere ve her hizmete bağımsız ve güvenli olarak ulaşabilmesi ve bunları kullanabilmesini erişilebilirlik olarak tanımlıyoruz. Bu kapsamda ilimizde oluşturulan Erişilebilirlik komisyonunca resmi ve özel binalarda, park bahçe, kaldırım ve araçlarda denetlemeler yapılmaktadır. Aktif olarak son çalışılan yıl 34 Kamu kurum ve kuruluşları 15 okul, 5 sağlık kuruluşları,  5 banka, 2 özel kuruluş,  1 Üniversite Meslek Yüksekokul Binası olmak üzere Toplam 57 adet bina,  11 Sokak,  9 Cadde,   Toplam 109 Kaldırım Denetimi gerçekleştirilmiştir.
 
‘’Her insan bu çınar gibi gelişip yeşerebilir.’’
İlimizde Denetimler sonucunda Erişebilirlik kıstasına uygun ilk ve şuan itibariyle tek kuruluşumuz Çerkeş Özel Bakım Merkezi ,Erişebilirlik Belgesi almaya hak kazanan kuruluştur. Bütün bu çalışmalarla Devletin şefkat şemsiyesi dışında hiçbir vatandaşımızın kalmaması için özel bir gayret gösterdik. Her insan bir tohum gibidir. İçinde kocaman bir ağaç olma potansiyeli olan bir tohum. O Tohuma hiçbir şey yapılmazsa gelişemez olduğu yerde kalır. Ancak uygun şartları sunabilirsek, onun içinden yıllar içinde kocaman bir çınar ağacı çıkarabiliriz. Bizler biliyoruz ki engelli olsun ya da olmasın her insan bu çınar gibi gelişip yeşerebilir. Sadece ihtiyacı olanları, onlara verelim yeter. Bu duygu ve düşüncelerle hiçbir engelin seçim olmadığını hatırlatıp, her sağlıklı insanın da bir engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmamasını temenni ediyorum.

Hayatın önlerine çıkardığı zorluklara karşı mücadele azmini ve kararlılığını kaybetmeyerek topluma örnek olan tüm engelli kardeşlerimizi muhabbetle selamlıyor, aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum. Bu özel günde bizlerle olduğunuz için de hepinize teşekkür ediyorum.’’diyerek sözlerine son verdi.
Program düzenlenen etkinlikler çerçevesinde renkli sahnelere yer vermekle birlikte katılımcılardan tam not aldı. Katılımcıların mutlulukları yüzlerine yansıdı. Program fotoğraf çekimleri ile son buldu.
Haber:Semira KONUK

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kuran Kursuna İlgisizlik!

Kuran Kursuna İlgisizlik!

09:50 - 23 Aralık 2021

Korkuluklar Yenileniyor!

Korkuluklar Yenileniyor!

09:47 - 23 Aralık 2021

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

09:46 - 23 Aralık 2021

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

09:43 - 23 Aralık 2021

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

10:12 - 22 Aralık 2021

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku