• Diğer

Eğitim

Çankırı, Okul Sağlık Hizmetlerinde Türkiye’de 2. Sırada

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan Okul Sağlığı Hizmetleri İşbirliği Protokolü kapsamında, 135 okul Beyaz Bayrak almaya hak kazandı. Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesine Katılımda Çankırı 2. Sırada yer aldı.

Çankırı, Okul Sağlık Hizmetlerinde Türkiye’de 2.  Sırada

Okunma: 99

13 Haziran 2019 17:25
-A

+A

Çankırı, Okul Sağlık Hizmetlerinde Türkiye’de 2.  Sırada

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan Okul Sağlığı Hizmetleri İşbirliği Protokolü kapsamında, 135 okul Beyaz Bayrak almaya hak kazandı. Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesine Katılımda Çankırı 2. Sırada yer aldı.

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan Okul Sağlığı Hizmetleri İşbirliği Protokolü kapsamında; okul çevresi dâhil sağlığı olumsuz olarak etkileyen her türlü etmenin denetimi ile okulda çalışanların ve öğrencilerin sağlıklarının en üst düzeye çıkarılmasını amaç edinmiştir.

Protokol kapsamında olan Beyaz Bayrak ve Beslenme dostu okul projesi 2018 - 2019 eğitim öğretim yılında da devam etti. Bir önceki yıl 35 okul Beyaz Bayrak almaya hak kazandı. Bu yıl gerçekleştirilen başvurulardan sonra 135 okul Beyaz Bayrak almaya hak kazandı. İl Müdürlüğü’ne bağlı okullar Beyaz Bayrak projesine başvurmuş ve üç denetim döneminde denetimleri sürmüştür. Böylelikle toplamda 170 okul Beyaz Bayrak almaya hak kazanmıştır. Beslenme Dostu okul projesine, proje takvimine uygun olarak 170 okul başvuru yapmış ve 102 tanesi Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanmıştır. T.C Sağlık Bakanlığı istatistiklerinden alınan bilgiye göre Türkiye genelinde Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul projesine katlımda Çankırı 2. sırada yer aldı.
 
Öğrencilerin ve okul personelinin sağlığının değerlendirilmesi, geliştirilmesi, sağlıklı okul yaşamının sağlanması ve sürdürülmesi, öğrenciye ve dolayısıyla topluma sağlık eğitiminin verilebilmesi için yapılan çalışmaların tümü okul sağlığı hizmetleri olarak nitelendiriliyor.
  Okul Sağlığı Öğrencilerin, öğretmenlerin ve okul personelinin ruhsal, bedensel ve sosyal açıdan tam bir iyilik halinde olmalarını hedefliyor. Okul Sağlığı Hizmetleri kapsamında okul kantinleri birinci ve ikinci dönem olmak üzere iki sefer denetlenmiş, okullarda diyabet programı gerçekleştirilmiş, diş ve odyolojik taramaları ve öğrencilere aşı yapılmıştır.
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku