• Diğer

Eğitim

ÇAKÜ ve Yüksek İhtisas Üniversitesi Güç Birliği Yaptı

Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi arasında ikili iş birliği protokolü imzalandı. Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ve Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Paç’ın imzaladığı protokol ile iki üniversitenin iş birliği içerisinde bilgi ve birikimlerini paylaşarak eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma kalitesinin artırılması hedeflenmektedir.

3 Nisan 2022 14:44
-A

+A

ÇAKÜ ve Yüksek İhtisas Üniversitesi Güç Birliği Yaptı
 
Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi arasında ikili iş birliği protokolü imzalandı. Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ve Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Paç’ın imzaladığı protokol ile iki üniversitenin iş birliği içerisinde bilgi ve birikimlerini paylaşarak eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma kalitesinin artırılması hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra akademik personel ve öğrencilerin uygulama becerilerinin geliştirilmesi, yeni teknolojilerin her iki Üniversiteye transfer edilerek teknolojik gelişmelere uyum sağlanması ve akademik personel ile öğrencilerin yeni teknolojileri etkin ve verimli bir şekilde kullanmasının teşvik edilmesi de protokolün amaçları arasındadır. Aynı zamanda protokol; akademik ve idari personelin yanında öğrencilerin farklı kurumsal kültürleri anlaması ve bunlara uyum sağlaması, kendilerini keşfedebilme kabiliyetlerinin geliştirilmesi hususlarının yanında, Üniversite-Sanayi İş Birliği ve teknoloji transferi faaliyetleri konusunda da karşılıklı faydanın çoğaltılmasını içeriyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, mevkidaşı Prof. Dr. Mustafa Paç’ı Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde misafir etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ÇAKÜ olarak iç ve dış paydaşlar ile oluşturdukları ortak çalışma sinerjisi ve birlikte üretme anlayışının son halkasının özellikle sağlık alanında uzmanlaşmış olan Yüksek İhtisas Üniversitesi olmasından çok mutlu olduklarını söyledi.
 
Rektör Çiftçi, “Üniversitelerimizin misyon, vizyon ve değerlerine uygun bir şekilde, akademisyenlerin, öğrencilerin ve idari personelin Ülkemizin kültürel değerleri etrafında birlik, beraberlik, sevgi ve saygı duyguları içerisinde dayanışma bilincinin geliştirilmesine katkı sağlayacak çalışmalar yapmayı istiyoruz. Bu bağlamda her iki Üniversitenin insan kaynaklarının ve mezunlarının ülkelerinin kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunabilecek ve küresel anlamda istihdam edilebilirlik vasfı yüksek, nitelikli insanlar olarak yetiştirilmesine katkı sağlamayı önceliyor ve önemsiyoruz. Bu amaçla proje kültürünü yaygınlaştırma, proje geliştirme, üniversite sanayi iş birliğine dayalı proje faaliyetleri, girişimcilik ve şirketleşme konularında karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak, ortak faaliyetler ve etkinlikler ile kurumsal yetkinliklerin artmasını sağlamak istiyoruz.   Özellikle iki üniversitenin de sağlık alanında ihtisaslaşma gayretleri minvalinde, Ankara- Çankırı arasında Üniversite-Sanayi iş birliğinin geliştirilmesi ve öğrencilerimize uygulama ve istihdam imkanı sağlanması gibi bir çok konu üzerinde de mutabakata vardık. Örneğin, üniversitede teknoloji transferi ekosisteminin kurgulanmasında ve Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) hizmet süreçlerinde bilgi paylaşımında bulunacağız. Yani ileriye dönük somut çıktılar alacağımız bir yol arkadaşlığının ilk adımı olan bu protokolün her iki kuruma da hayırlı olmasını diliyor. Sayın Rektörümüz nezdinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Paç ise Çankırı’da ve Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek misafirperverliği, ortak çalışma ve güçlerini birleştirme noktasında gösterdiği kararlılık ve iyi niyet için Rektör Çiftçi’ye teşekkür etti. Prof. Dr. Paç,” Sayın Rektörümüzün de ifade ettiği gibi protokolümüz kapsamlı bir şekilde hazırlandı ve birçok önemli konu başlığını içeriyor. Hocamın söylediklerine ilave olarak bir önemli konu başlığı ifade edeyim; Kök hücre uygulamalarının yapılabildiği ve doku mühendisliği ürünlerinin üretilmesine imkan veren böylece, hücrelerin geliştirilmesi, iyileştirilmesi ve yeni tedavi seçeneklerinin ortaya konması ile hücre tedavilerinin gelişerek sürekliliğinin sağlanmasına yönelik klinik çalışmalarına da olanak sağlayacak GMP laboratuvarı kururarak hekimlerin ve araştırmacıların hizmetine sunmayı amaçlıyoruz. Bu çok önemli bir çalışmadır. Bunun yanında başlangıçta Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi arasında “Mevlana” ve “Farabi” değişim programı geliştireceğiz.  Yani bu protokol sıradan bir protokol olmayıp bilime ve her iki üniversiteye de çok şey katacaktır. Ülkemize, bilim dünyasına ve üniversitelerimize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku