• Diğer

Eğitim

ÇAKÜ Orman Fakültesi Dergileri Uluslararası Endekslerde

Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından yayınlanan Anadolu Orman Araştırmaları Dergisi (AOAD) ve Anatolian Bryology dergileri ulusal ve uluslararası birçok endeks tarafından taranmaktadır.

8 Nisan 2022 17:14
-A

+A

ÇAKÜ Orman Fakültesi Dergileri Uluslararası Endekslerde
 
Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından yayınlanan Anadolu Orman Araştırmaları Dergisi (AOAD) ve Anatolian Bryology dergileri ulusal ve uluslararası birçok endeks tarafından taranmaktadır. 2015 yılında yayın hayatına başlayan Anadolu Orman Araştırmaları Dergisi, ormancılık alanında yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarını bilim camiası ve diğer ilgili okuyucu kitlesine duyurmak suretiyle ormancılık bilimine katkılarda bulunmayı amaçlamaktadır. AOAD; Sürdürülebilir ormancılık ve orman yönetimi, iklim değişikliği ve etkileri, arazi bozulması ve çölleşme, biyolojik çeşitlilik, toprak ve su koruma gibi konuları içeren ve Orman Mühendisliği başta olmak üzere Peyzaj Mimarlığı, Orman Endüstri Mühendisliği ve bu alanların ilişkili olduğu alanlardan gelen özgün araştırma makalelerini, derleme makaleleri, editöre mektup ve kısa özgün makaleleri (short communications) yayınlamaktadır. Yılda iki adet (Haziran ve Aralık) yayınlanan dergide Türkçe ve İngilizce makaleler yayınlanabilmektedir. Dergimiz; TR Dizin, SOBIAD, Scientific Indexing Services, Directory of Research Journals Indexing (DRJI) ve Google Scholar gibi birçok ulusal ve uluslararası endeksler tarafından taranmaktadır.
 
Yine 2015 yılında yayın hayatına başlayan Anatolian Bryology dergimiz, karayosunu, ciğerotları ve boynuzotları ile ilgili değişik alanlarda yapılan, morfolojik, mikroskobik yapıları, biyolojik çeşitlilik, koruma, biyoteknoloji, çevre düzenleme, tehlike altındaki türler, tehlike altındaki habitatları, sistematik, vejetasyon, ekoloji, biyocoğrafya, genetik ve tüm briyofitler arasındaki ilişkileri konu alan orijinal makaleleri yayınlamaktadır. Türkiye Cinclidotus sp. cinsinin dünyadaki gen merkezi konumundadır. Türkiye'den şimdiye kadar üç adet Cinclidotus sp. türü endemik olarak kaydı verilmiş ve dünya literatürüne kazandırılmıştır. Logo üzerinde yer alan hilal resmi, Orman Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Serhat URSAVAŞ tarafından dünya literatürüne kazandırılan ve elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Asuman EFE hocaya atfen ismi Cinclidotus asumaniae olarak verilmiş ve türünün çizimi logomuzda yer almıştır. Logoda yer alan yıldız ise Riccia beyrichiana Hampe ex Lehm türüne aittir çizimdir ve Türk Bayrağındaki Yıldızı temsil etmektedir. Türün çizimi Prof. Dr. Hatice ÖZENOĞLU tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu tür aynı zamanda Türkiye ve Güney Batı Asya kıtası için nadir, hassas ve koruma statüsünde olan bir ciğerotu taksonudur. Anatolian Bryology briyofiler ile alakalı dünyada yayınlanan 7-8 dergiden birisi olup Ülkemizde ise bu konuda yayın yapan tek dergi statüsündedir. Dergimiz İngilizce ve Türkçe yayınları kabul etmekte olup, yılda 2 kez (Haziran ve Kasım) yayınlanmaktadır. Dergimiz; TR Dizin, Türkiye Atıf Dizini, ASOS, SOBIAD Index, Thomson Reuters/Clarivate Analytics (Biological Abstracts and BIOSIS Previews), Index Copernicus International (ICI Journals Master List), DOI: Digital Object Identifier, DOAJ, EBSCO, CrossRef, Google Scholar, ResearchBib, DRJI, Scientific Indexing Services, International Scientific Indexing, CiteFactor, EuroPub ve OJOP (Online Journal Platform and Indexing Association) gibi birçok ulusal ve uluslararası endeksler tarafından taranmaktadır.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku