• Diğer

Çankırı.

ÇAKÜ Öğrencilerinden Renkli Tasarımlar!

ÇAKÜ Öğrencilerinden Renkli Tasarımlar!

22 Ekim 2021 09:28
-A

+A

ÇAKÜ Öğrencilerinden Renkli Tasarımlar!
Çankırı Karatekin Üniversitesi(ÇAKÜ) Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü 2021 yılı mezunlarının "Damgalar-Mühürler-Kumaşlar" temalı bitirme projesi sergisinin açılışı gerçekleştirildi.
Çankırı 100. Yıl Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galeri salonunda gerçekleştirilen Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü 2021 yılı mezunlarının "Damgalar-Mühürler-Kumaşlar" temalı bitirme projesi sergi açılışına Çankırı Karatekin Üniversitesi(ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
 
Üniversiteden yeni çalışmalara imza!
Serginin açılışında bir konuşma yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi(ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, sergide emeği geçenleri tebrik ederek üniversite olarak yeni çalışmalara imza atacaklarını dile getirdi.
“Güzel bir emek harcanmış” diyen Rektör Çiftçi, “Bu sergilerin devamı gelecek. Çankırı Karatekin Üniversitesinin farkındalık oluşturma alanlarından biri de bu sanat alanındaki görüntüler ve çıktılar olacaktır.” Dedi.
 
Değer üretmek şart!
“Amacımız sizlere güzel bir eğitim ortamı sağlamak, sizleri hayata hazırlamak ve geleceğe yatırım yapmak.” diyen Rektör Çiftçi, “Bunun için değer üretmemiz lazım. Değerlerle yaşamamız lazım.  Değer nedir? Sanat bir değer üretmektir. Sanat duyguları düşünceleri ifade eder. Sanatta muhakkak bir estetik vardır, bir emek vardır, bir ruh vardır. Dolayısıyla herkes sanatçı olamaz. Bu nedenle sizler seçilmiş insanlarsınız. İnşallah emeğinizle, ortaya koyacağınız eserlerle, hayata bakış açınızla geleceği hem inşa edecek hem de sonraki nesillere bu değerleri aktarma konusunda çaba sarf edeceksiniz.” dedi.
Beklentiler doğrultusunda daha iyi bir üniversite olabilme yolunda sürekli istişareler yaptıklarını dile getiren Rektör Çiftçi, “Toplumun bizden bir beklentisi var.  Bu beklentiler doğrultusunda sizleri yetiştirebiliyorsak bu noktada biz üzerimize düşeni yapıyoruz demektir. Fiziksel mekân itibariyle üniversitemiz yeni yatırımlara başladı. İlerleyen dönemlerde sizlere daha farklı mekanlar açabileceğiz.” şeklinde konuştu.
Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Emine Koçak ise, “Üniversitemiz Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, 2021 yılı Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü mezunları, 'Geçmiş geleceğin malzemesidir (Cemil Meriç).' , sözünden hareketle bitirme projelerinde erken dönem damga ve mühürlerini konu alarak eserlerini icra ettiler.” dedi.
Sergide, 28 öğrencinin eseri olduğunu da aktaran Koçak, “Bu içerikte güvenilir kaynaklardan ve müzelerden elde edilen damgalar ve mühürler üzerinde yer alan desenler kullanılarak toplamda 28 öğrenci tarafından üçer adet kumaş tasarımları yapılmıştır. Sergide, dijital olarak metraj baskıları yapılan kumaşlardan her öğrencinin üçer adet kumaş kartelası, giysi ve ev tekstili ürünü olarak da kırlent uygulaması yer almaktadır. Öğrencilerin projelerini tanıtıcı tasarım sunum panolarında ise tekstilin olmazsa olmazı kumaşların, damga ve mühür desenleri ile buluşturulması birkaç cümle ile öğrencilerimizin yorumuyla ifade edilmiştir. Günün anlamına uygun olarak Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Başkanı olarak bugün giymiş olduğum ve şu an üzerimde taşıdığım giysi örneğini de Yasemin Demirbaş isimli öğrencimi şilindir mühürlerden ilham alarak tasarlamış ve yine bölümümüz öğrencilerinden Cansel Gülçelebi tarafından dikilmiştir.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından sergideki eserler, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku