• Diğer

Çankırı.

Çakü’nün Şeffaf Maskeleri İşaret Dili Hutbe Uygulaması Çevirmenliği İçin Artık Camilerde

Bilindiği üzere Çankırı Karatekin Üniversitesi, salgın sürecinde bir ilke daha imza atarak dudak okuma yöntemiyle iletişimde bulunan işitme engelli bireyler için çocuk ve yetişkin olmak üzere iki boyutta şeffaf maske üretmiş, bu maskeler toplum tarafından büyük ilgi görmüştü.

Çakü’nün Şeffaf Maskeleri İşaret Dili Hutbe Uygulaması Çevirmenliği İçin Artık Camilerde

18 Mart 2021 10:44
-A

+A

İşitme engelliler için üretilen ağız kısmı şeffaf maskeleri sosyal medya paylaşımları ile haber bültenleri üzerinden gören birçok özel eğitim merkezi, okul ve kurum yöneticisi ise Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya ulaşarak öğrencileri, eğitmenleri için maske talebinde bulunmuşlardı. Bu talepler Rektör Ayrancı’nın talimatı ile karşılanmış, kurumlara kargo yolu ve bizatihi olarak teslim edilmişti.
ÇAKÜ tarafından üretilen şeffaf maskeler son olarak, cuma hutbelerini işaret dili ile cemaate aktarma uygulaması için Kocaeli Müftülüğüne teslim edilerek ilde bulunan camilere dağıtımı sağlandı.  Maskeleri teslim alan Kocaeli Müftüsü Sinan Cihan, ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya bir teşekkür mesajı gönderdi.
Müftü Cihan mesajında, “İşitme engelli kardeşlerimiz için cuma günleri yaptığımız işaret dili ile hutbe çevirmenliğimizde maske taktığımızdan dolayı dudaklarımızı okuyamayan kardeşlerimizin sorununu çözen ve ön tarafı şeffaf maske üreterek bizlere gönderen Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü olarak size ve tüm ekibinize teşekkür ederiz. Maskelerimizi camilerimize dağıttık. Bizlere bu güzelliği yaptınız, inşallah biz de sizlere dua edeceğiz. Rabbim mutluluğunuzu daim, ömrünüzü uzun eylesin. Allaha emanet olunuz.” dedi.
Rektör Ayrancı da yaptığı değerlendirmede, “İşitme engelliler için ağız kısmı şeffaf maske ürettik. Bu maskeler tamamen bizim düşünce, dizayn ve üretimimiz olan maskelerdir. Bu maskeleri Çankırı’da işitme engelli öğrencileri olan okul ve kurumların yanı sıra işitme engelli derneklerine ulaştırdık. Ayrıca Türkiye’nin çeşitli yerlerinden bize ulaşan ve maske talep eden tüm kurumlara da bu maskelerden gönderdik. Son olarak Kocaeli Müftülüğümüzden gelen talep bizi mutlu etti. Ürettiğimiz maskeler ile camilerde işaret dili ile hutbe uygulaması yapılırken bizim maskelerimiz sayesinde artık işitme engelli cemaat okunan hutbeyi daha iyi anlayabilecek. Böylesine güzel bir olaya vesile olduğumuz için çok mutluyuz.” dedi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • İlçeler
  • Bölgesel
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku