• Diğer

Çankırı.

ÇAKÜ’de Sosyal Medya Kullanımı Çalıştayı Yapıldı

ÇAKÜ’de Sosyal Medya Kullanımı Çalıştayı Yapıldı

8 Kasım 2021 09:55
-A

+A

ÇAKÜ’de Sosyal Medya Kullanımı Çalıştayı Yapıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde(ÇAKÜ) “Sosyal Medya Kullanımı Çalıştayı” açılış programı gerçekleştirildi.
Çankırı Karatekin Üniversitesi(ÇAKÜ) Darülhadis İslam Araştırmaları Merkezi tarafından 5-7 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Sosyal Medya Kullanımı Çalıştayı” açılış programı Çankırı Karatekin Üniversitesi(ÇAKÜ) Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Çalıştay açılış programına Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Harun Çiftçi, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. İhsan Çapcıoğlu, Çankırı Belediye Başkan V. Özlem Demirci, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Erdem, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen,  İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, fakülte dekanları, kurum müdürleri, STK temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını ÇAKÜ Darülhadis İslam Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Ali Asar yaptı. Darülhadisi’n tarihi, Darülhadis İslam Araştırmaları Merkezi’nin amacı, kuruluş felsefesi ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren  Asar konuşmasında ayrıca, Çalıştayın temel hedef ile hazırlık sürecinden  de bahsetti ve sözlerini Çalıştay’ın gerçekleşmesine katkı sağlayan tüm akademisyenlere, desteklerinden dolayı da Rektör Pof.Dr. Harun Çifti ve Vali Abdullah Ayaz’a teşekkür ederek tamamladı.
 
‘’Darülhadis bizim Dünyaya, İslam Coğrafyası’na açılan penceremiz konumunda.’’
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ise konuşmasına, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin 2007 yılında kurulmuş olmasına rağmen, Çankırı’nın üniversite ile tanışmasının daha eskilere dayandığını ifade ederek başladı. Anadolu’nun ilk Darülhadis’inin 1240’lı yıllarda  Çankırı’da kurulduğunu belirten Çiftçi konuşmasına“ Darülhadis bizim Dünyaya, İslam Coğrafyası’na açılan penceremiz konumunda. Bundan dolayı Üniversite olarak biz bu pencereyi ne kadar amacına uygun kullanabilirsek bize karşı duyulan güven ve hizmet anlayışını da o kadar karşılamış oluruz.  Rektör olarak şunu bir kez daha açık yüreklilikle ifade edeyim ki, Darülhadis hem bizim için hem de benim için en önemli birimlerimizin başında gelmektedir.  Bu nedenle Darülhadis’in amacına uygun  olarak yaptıkları ve  yapacakları her faaliyet her çalışma Yönetim olarak bizler tarafından amasız desteklenmektedir. Merkez’de yer alan tüm personelimiz de bu desteği ve ayrıcalığı boşa çıkarmayarak gün aşırı amaca yönelik farkındalık program ve etkinliklerle farklarını gösteriyorlar.  Hadisler, bizim hayatın her anlamında referans aldığımız ve yaşam şekli haline dönüştürmeye çalıştığımız hukuktan fıkıha kadar rehberimiz olan kaynaklardır. Darülhadis ise bu hadislerin mana olarak daha iyi anlaşılabilmesi ve onlara göre yaşanabilmesi için toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren çıktıların elde edildiği kurumlardır” diyerek devam etti.
 
‘’Doğru ve erdemli bilgiye ulaşmak önemli.’’
Günümüzde artık bilginin çok çabuk elde edilip çok çabuk teknolojiye dönüşüp çok çabuk da tüketildiğini vurgulayan Rektör Çiftçi, “Bizim medeniyetimizin temel amacı erdemli bilgi üretmek ve bunu teknolojiye dönüştürmek olmalıdır. Her şeyin dijitalleşip, teknoloji gelişiminin zirveye çıktığı, her şeyin başına geldiği bir dönemde Merkezimiz tarafından Sosyal Medya Kullanımı Çalıştayı yapılması uygun düşünüldü.  Buradan çıkacak sonuç bildirgelerin başta Ülkemiz olmak üzere bu konuda insanlığın ihtiyaç duyduğu olumlu çıktılara dönüşeceğine inanıyorum. Malumunuz 1990’lardan başlayarak teknolojik devrim diyebileceğimiz internet kullanımı hayatımıza girdi.  İnternetin hayatımıza girmesi ve yaygınlaşması ile birlikte bilgiye ulaşmak çok kolay ve ucuz olmaya başladı.
Bilgiye bu kadar ucuz ve kolay ulaşıldığı günümüzde doğru ve erdemli bilgiye ulaşmanın önemi de çok çok arttı.  Sosyal medya dediğimiz mecrada çıkıp ve çok çabuk yayılan bilgilerin doğruluğu ile ilgili bugün büyük tereddütler yaşanmaktadır. Yani bu mecrada bir olgu birde algı meselesi var. Konular olgu değil de algılar üzerinden yürütüldüğünde ortaya provokatif eylemler dâhil birçok olumsuz sonuç çıkıyor. Sosyal medya, sosyal yapı, aile yapısı, ekonomik yapı gibi tüm alanları etkileyen bir unsur ve bu gerçekten yola çıkarak birçok ülke bunu kanunlar çerçevesinde bir yapıya oturtturmak için adımlar attı.  Yeni bir çalışma alanı olduğu için sürekli yeni şeyler ve yeni boşluklar ve yeni çalışma alanları ortaya çıkmakta.  Ülkemizde de bu alanda hassasiyetler dile getirilerek adımlar atılmakta; çalışmalar yapılmaktadır.  Özellikle geleceğimizin teminatı gençlerimiz üzerinde sosyal medyanın yaratacağı olumsuz etkileri gündeme getirmek ve tartışmak durumundayız.  Sosyal medyanın kuşatmışlığı altında suyun akışına kendini kaptırmış bir nesil değil; idealler ve amaçlar doğrultusunda bir nesil inşa etmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. Bu anlamda Darülhadis İslam Araştırmaları Merkezi’mizin bu güncel konu üzerine bir çalıma yapması her açıdan çok önemlidir. İnanıyorum ki bu Çalıştayın çıktıları birçok noktada ufuk açacak ve yeni çalışmalara kaynak olacaktır. Bu vesile ile Çalıştayımızın güzel sonuçlara vesile olmasını temenni ediyor çalışma arkadaşlarıma bu örnek çalıştay için teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
 
‘’Yeniçağ yenilik ve problemleri beraberinde getirdi.’’
Rektör Çiftçi’nin ardından kürsüye gelen Çankırı Valisi Abdullah Ayaz konuşmasında yeniçağın pek çok yönden yenilik ve avantajlar sağlamasına rağmen, çok sayıda problemleri de beraberinde getirdiğine dikkat çekti. İletişimim hızlanması ile birlikte yalan, yanlış, eksik veya kasıtlı haberlerin de sosyal medyadaki dolaşımı hızlanmasına vurgu yapan Vali Ayaz, bu durum ile mücadelenin asimetrik bir savaş olduğunu ifade etti. Vali Ayaz sözlerine şu şekilde devam etti: “yapılan mücadelede dezenformasyonlara karşı koymak çok kolay değil. Önümüzdeki süreçte de sosyal medyanın kullanımı, sosyal medyada dolaşıma sokulan haberler, bunların yaratacağı etkiler ve sonuçlar ile bunlarla olan mücadelemiz gündemimizi meşgul etmeye devam edecek”.
Konuşmaların ardından Çalıştayın açılış konferansını veren Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. İhsan Çapcıoğlu, sunum eşliğinde sosyal medya kullanımı, zararları, etkin ve faydalı kullanma yöntemleri ile ilgili bilgiler verdi.
Açılış programı ödül töreni ve toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinden sonra sona erdi.
Haber Merkezi
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku