• Diğer

Kültür

Cadde ve Sokaklarda Bisiklet Yolu Neden Yok?

Okulların tatil olması ve havaların ısınmaya başlamasıyla beraber bu günlerde çocukların ve gençlerin en büyük tutkusu olan bisikletler vitrinleri süslemeye başladı.

Cadde ve Sokaklarda Bisiklet Yolu Neden Yok?

Okunma: 1933

4 Temmuz 2019 16:33
-A

+A

Bisiklet Sezonu Açıldı!
Cadde ve Sokaklarda Bisiklet Yolu Neden Yok?
 
Okulların tatil olması ve havaların ısınmaya başlamasıyla beraber bu günlerde çocukların ve gençlerin en büyük tutkusu olan bisikletler vitrinleri süslemeye başladı.
 
Bisiklet mevsiminin başladığı şu günlerde rengârenk bisikletler vitrinlerde sahiplerini bekliyor. Ancak Çankırı’da, cadde ve sokaklar da bisiklet sürücüleri için bir yol dahi yok.
 
Çankırı’da turizmin gelişmediğini, bisiklete insanları sevdirebilmek için öncelikle turizmin gelişmesinin gerektiğine vurgu yapan Bisiklet satıcısı Sinan Yurttaş, yetkililerin bir an önce bu problemi çözmesi gerektiğini söyleyerek şunları söyledi:
 
Turizm gelişmedikten, dışarıdan gelen olmadıktan sonra, biz bizi zaten tanıyoruz. Gideceğimiz yerler belli, insanlar bisiklete binip de neden gidiyim düşüncesinde oluyor. Arabaya biner giderim diyor. Dışarıdan gelen yerli ya da yabancı turistler olursa bisiklet onlar için büyük bir araçtır.  Turizme açılacak yerlerimiz var ama hala bir sonuç çıkmıyor.  Öncelikle kafaların değişmesi lazım. Bu kültürü yerleştirmek lazım.
 
 Yetkililerin caddelere ve sokaklara bisiklet sürücüleri için bir bisiklet yolu dahi yapmadığını eleştiren Yurttaş,
İnsanların gitmeyeceği, gelmeyeceği yere gidilmiş bisiklet yolu yapılmış. Buna yatırım diyorlar, bisikleti bizlere bu şekilde mi sevdirecekler. Çarşı merkezinde, parklarda neden bir bisiklet yolu yok. İnsanlar görsün, çocukları ile vakit geçirsin. En son dışarı yaymaları lazım ama zihniyet uzaktan dışarı düşünüyor. Bir şey yapmak için yapılmaz. Bir şey hediye ediyorsanız, kullanamayacağınız bir şeyi hediye etmemeniz lazım. Oralara yapılan yatırıma da yazık, günah. Yönetici olarak kafalar değişmezse, vatandaşlar nasıl değiştirsin.
 
Bisiklet satışlarının Çankırı’da ekonomiye değil hava şartlarına bağlı olduğuna dikkat çekerek şunları aktardı:
“Nisan ve Mayıs ayının yağışlı olmasından dolayı bisiklet sezonu geç başladı. Hediye olarak düşündüğümüz zaman ertelenebilecek bir şey bisiklet. Şuanda istenilen verimde değil, ekonomik anlamda da istenilen verimde değil. Hava yağışları da çok etkiliyor. Bu yüzden bisiklet ikinci planda kalıyor. Ekonomik anlamda düşünülmüyor. Durumu iyi değildir, ucuzunu alır, durumu iyidir kalitelisini alır.
Genellikle öğrencilere bisiklet kiraladıklarını belirten Yurttaş,
“Artık orta yaş grubuna da yönelmeye başladık. Eşler, aileler alıyor. Onu da çocuk koltuklu bisikletleri tercih etmelerinden anlıyoruz. İnsanlar artık bir şekilde sosyalleşmek istiyor. Bu yaz günleri yapılabilecek en güzel faaliyetlerden birisi de bisiklete binmek, beraber olmak. Bisikletin en güzel tarafı çocuğunuzla beraber zaman geçiriyorsun, ailenle anıların oluyor. Belli bir süre hareket etmeye başladıkça bisiklet üzerinde sohbet ediyorsun.
 
Öğrenciler bisiklet kiraladıkları için yetişkinlerde onlardan görüp bir şekilde sevdiriyorlar. Bu düşünce bisiklet kiralarken oluşuyor. Öğrenciler gittikten sonrada kiralama olayı azalıyor. Yerli halkımız bu konuda geri de duruyor.
 
 Bisiklet satıcısı Sinan Yurttaş bisikletin kalitesinin tamamen fiyata dayalı olduğuna dikkat çekerek;
 "Bisiklet kullanım amacına göre alınmalı, neyde kullanılacak önemli olan bu öncelikle bu belirlenmeli. Bisiklet ekonomik olarak pahalılaşsa bile her bütçeye uygun bisiklet bulunabiliyor. Kullanılabilecek en ideal bisiklet fiyatı 1500 ile 3500 TL arası değişiyor. 3500 TL’den sonra ne istediğine bağlıdır.

                                                            
                                                                            HABER:ŞEYMA DURSUN
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku