• Diğer

Kültür

BURASI AFRİKA DEĞİL, ÇANKIRI ARENA

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin son iki yılda başlattığı uluslararasılaşma hamlesinin sonuçları meyvesini vermeye başladı. Çankırı sokaklarını dolduran yabancı uyruklu öğrenciler caddelerde renkli görüntüler oluşturmaya başladı.

BURASI AFRİKA DEĞİL, ÇANKIRI ARENA

Okunma: 2194

24 Temmuz 2019 11:28
-A

+A

BURASI AFRİKA DEĞİL, ÇANKIRI ARENA
Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin son iki yılda başlattığı uluslararasılaşma hamlesinin sonuçları meyvesini vermeye başladı.  Çankırı sokaklarını dolduran yabancı uyruklu öğrenciler caddelerde renkli görüntüler oluşturmaya başladı.

Özellikle lisans ve yüksek lisans eğitimi için ÇAKÜ’de bulunan Afrika kökenli öğrenciler çabuk Türkçe öğrenmeleri ve kolay uyum sağlamaları nedeniyle adeta içimizden biri oldular.

Bunun bir örneği olarak ise Cibutili öğrenciler ve diğer Afrikalı öğrencilerin düzenlediği halı saha maçı spor, kardeşlik adına renkli görüntülere sahne oldu.
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’da maçın yapıldığı sahada öğrencileri ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti ve maçı izledi.
Rektör Ayrancı, maç sonrası yaptığı değerlendirmede “Çok çekişmeli ve zevkli bir mücadele oldu.  Sporcular fiziki ve teknik kapasite olarak çok iyilerdi. Bir kez daha müşahede ettik ki dünya futboluna yön veren Afrikalı göçmen futbolcuların farkını gördük. Bunu son dünya kupasında da görmüş ve analiz etmiştik. Futbolcular fiziki yapıları ve geliştirdikleri teknikleri ile futbolda fark yaratmaya devam ediyor. Bunun canlı örneğini bu gün burada da izlemiş olduk. Yabancı öğrenci sayımız her geçen gün artıyor şuan sayımız 500 ama önümüzde ki yıl bu sayı dünyanın birçok merkezinden gelecek öğrenciler ile 1500’ü bulacak bu öğrenciler her yönüyle hem üniversitemize hem de Çankırı’ya renk katacak, katkı sağlayacak. Biz üniversite olarak tüm hazırlıklarımızı tamamladık. İnanıyorum ki Çankırı halkıda misafirperverliği ile bu öğrencileri bağrına basacaktır. Bu öğrenciler eğitimlerini tamamlayıp ülkelerine döndüğünde her biri bizim birer gönüllü elçimiz olacak. Bizde bu vesile ile şehrimizi ve üniversitemizi tüm dünyaya tanıtmış olacağız.” dedi.

Maç Cibuti takımının, Afrika karmasına karşı 10-8 üstünlüğü ile sona erdi.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku