• Diğer

Gündem

BUNLARI BUZDOLABINA KOYMAYIN!

Bazı besinler sağlıklı olduğu kadar, saklanma şekilleri de oldukça önemlidir. Yiyecekleri muhafaza etme konusunda doğru sandığımız bilgiler yanlış çıkabiliyor.

BUNLARI BUZDOLABINA KOYMAYIN!

Okunma: 548

9 Eylül 2019 14:12
-A

+A

BUNLARI BUZDOLABINA KOYMAYIN!

                                                                                           ÇÜRÜYOR, KOKUYOR, YUMUŞUYOR…

Bazı besinler sağlıklı olduğu kadar, saklanma şekilleri de oldukça önemlidir.  Yiyecekleri muhafaza etme konusunda doğru sandığımız bilgiler yanlış çıkabiliyor.

Domates, soğan, elma, karpuz ve diğerleri onlar buzdolabına girince bozuluyor. Bazı besinlerin buzdolabına konulduğunda hastalığa da neden olduğunu biliyor muydunuz? İşte duyunca çok şaşıracağınız buzdolabına girince hastalıklara neden olan besinler...

 
Yıllardır herkesin yanlış bildiği bilgilerden biri domatesin bozulmaması için buzdolabına konulması gerektiğidir. Aslında domates buzdolabına konulunca organik yapısı soğuk havadan dolayı bozulur. Kabukları kırışan domates bakteri oluşturmaya başlar ve tüketilen bu domatesler sindirim hastalıklarına neden olur. Hücrelerin yenilenmesini sağlayan içerisinde birçok vitamin ve mineral barındıran domatesi buzdolabına koymayın. Yoksa buzdolabına koyulan domates dokusunu kaybediyor ve tadı da bozuluyor. Uzmanlara göre, domatesi mutfakta bir sepetin içerisine koyarak muhafaza etmek en iyi saklama şeklidir.
Yemeklerin vazgeçilmezi soğan, patates ve sarımsak üçlüsü de yine dolaba konulmaması gereken besinler arasında yerini alıyor. Özellikle soğan dolabın içerinde küflenme reaksiyonu gösterebiliyor ve sarımsakta tıpkı soğan gibi yine aynı şekilde küflenerek, bozulup dolabında kokmasına sebep oluyor. Antibakteriyel etkiye sahip sarımsak sadece 2 gün boyunca buzdolabında kaldığında bakteri üretebiliyor.
Patates de içerinde nişasta bulunduğu için zamanla o nişasta şekere dönüşüyor ve  patates yumuşayabiliyor. Uzmanlara göre en iyi şekilde muhafaza etmenin yolu ise bir sepetin içerisine koyarak, kuru ve serin bir yerde saklamak. Emilimi yüksek bir besin olan patates durduğu ortamın kokusu ile tadı değişir. Buzdolabında bir günde fazla kalan patates bozulur fakat görüntüsü aynı kaldığında fark edemeyiz. Ancak pişirilen patates bağırsak hastalıklarının yaşanmasına sebebiyet verebilir.
Karpuz yazın serinletici ve en sevilen meyveler arasında yer alıyor. Soğuk olarak faydalanmak istediğimiz içinde onu bütün bir şekilde dolaba yerleştiriyor. Fakat dolaba yerleştirilen karpuz özelliklerini yitiriyor, içerisinde ki antioksidan özelliği duruyor. Dolayısı ile karpuzu yine de soğuk tüketmek isterseniz, kestikten sonra dolaba yerleştirmelisiniz.
Elma, şeftali ve benzeri sert meyveleri de yine buzdolabında tutmak doğru değil. Çünkü elma buzdolabında antioksidan özelliğini kaybedebiliyor. Şeftali de zamanla yumuşayarak tadını yitiriyor. Bunları da dışarıda saklamak uzmanlara göre doğru yöntemlerden birisi.
Bal, reçel ve çikolata gibi tatlı besinler buzdolabında organik özelliklerini yitirerek tatlarını kaybederler. Bunun yanı sıra reçel ve balın akışkanlığı da bozulur. Bal buzdolabına konulmamalı, aşırı soğuktan da korunmalıdır. Buzdolabına konulan balda kristalleşme görülmektedir. Balı ısı ve ışık görmeyen yerlerde, ağzı kapalı kavanozlarda saklamak gerekmektedir.
                                  HABER: Şeyma DURSUN


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku