• Diğer

Gündem

Bir Toplum Lideri Olarak Mehmet Akif Ersoy Konferansı Gerçekleştirildi

ÇAKÜ Türkiyat Enstitüsü ve Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından organize edilen Bir Toplum Lideri Olarak Mehmet Akif Ersoy Konferansı,Uluyazı kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Bir Toplum Lideri Olarak Mehmet Akif Ersoy Konferansı Gerçekleştirildi

Okunma: 123

13 Mart 2019 10:03
-A

+A

Bir Toplum Lideri Olarak Mehmet Akif Ersoy Konferansı Gerçekleştirildi
ÇAKÜ Türkiyat Enstitüsü ve Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından organize edilen Bir Toplum Lideri Olarak Mehmet Akif Ersoy Konferansı,Uluyazı kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Arı ile Prof. Dr. M. Nuri Öner, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı konferansta, konuşmacı olarak ise İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Çelik yer aldı.
Konferansın açılışında konuşan Rektör Ayrancı, Kurtuluş Savaşı yıllarında Türk Milleti’nin bir beka sorunu yaşadığını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un da ilil dolaşarak bu sorunu nasıl aşacağımızı ve nasıl zafere ulaşacağımızı Türk Milleti’ne anlatarak millî bir ruh oluşturduğunu söyleyerek konuşmasına başladı.
Ayrancı, “Bugünde aslında aynı beka meselesi ile karşı karşıyayız. Bugünde yedi düvel bir araya gelmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini yerinden oynatarak bizi, hem fikir hem coğrafi hem dil hem de zihinde bölmek, parçalamak isteyen bir yedi düvelle karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Bu, şu demek: Mehmet Akif fikirleriyle, şiirleriyle halâ canlı ve halâ bizim bugünümüze ışık tutuyor. Bu beka meselesi, neredeyse Türk Milleti’nin yazgısı olmuş. Çünkü Türk Milleti büyük ve asil bir millettir. Türk Milleti, büyük devletler kurma potansiyeline sahiptir ve kurmuştur.  Daha büyüklerini de inşallah var edecektir. Bu gücümüzü de tüm dünya biliyor. Kendi sonlarının yakın zamanda geleceğini gören hâkim güçler, Yalta Konferansı’nda yaptıkları gibi dünyayı bölmek parçalamak ve kendi aralarında pay ederek terör koridoru oluşturuphâkimiyetleri ile gelecek nesillerini hayatlarını sağlama almak istiyorlar. Artık bizim onlara verecek kanımız, tarlamız, sütümüz yok!Artık biz kendi medeniyetimizi oluşturacak bilgi, fikir ve düşünce iklimini oluşturmuş durumdayız.” dedi.
Daha sonra kürsüye gelen İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Çelik, Çankırı’da ve Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Bugün sizinle Akif hakkında sohbet etmeye geldim hep birlikte onu yeniden daha iyi anlamaya çalışacağız.” sözleriyle konuşmasına başladı.
Prof. Dr. Yakup Çelik konuşmasının devamında, “Safahat’ın birinci bölümünde Akif derki” diyerek millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un şu mısralarını söyledi:
“Bana sor sevgili kâri', sana ben söyleyeyim,
Ne hüviyette şu karşında duran eş'ârım:
Bir yığın söz ki, samîmiyyeti ancak hüneri;
Ne tasannu' bilirim, çünkü ne san'atkârım.
Bir yığın söz ki, samîmiyyeti ancak hüneri;
Ne tasannu' bilirim, çünkü ne san'atkârım.”
 
 
Bu mısralarda Mehmet Akif Ersoy’un anlatmak istediklerini de anlatan Çelik, konuşmasına şu sözlerle devam etti:
“Burada iyi bir şair olmadığını, sanat yapmadığını ama samimi olduğunu anlatır Akif. Bunu ben, şiiri bilmediğini ve iyi şiir yazmadığı olarak yorumlamıyorum. Mehmet Akif Ersoy’un yaşadığı dönemi o dönemdeki siyasal ve toplumsal karmaşayı göz önüne alırsanız, şiir yazmak için toplumun sıkıntılarından dolayı şiir yazamayan bir şairin dramını görürsünüz. Safahat isimli eseri de bu aydının o dönemdeki dramını anlatan bir kaynaktır.  1. Safahat’ı okursanız yoksulluk, toplumun çektiği sıkıntıları, aile sıkıntıları ve eğitim problemine kadar her şeyi düşünmüş ve şiirlere dökmüş bir şairi yakalarsınız. Bu sıkıntıları, bir aydın inceliği ile düşünmüş bir lideri de görürsünüz. Mehmet Akif her dönem toplumun sıkıntılarını birinci önceliği olarak görmüş ve bunu her dönem bir aydın lider olarak dile getirmiştir. Akif şiirlerinde, şiiriyet yerine toplumsal acıları şiirle dile getirmiş ve toplumun acılarını yüreğinde hisseden bir aydının dramı ile yaklaşımını görürsünüz.” dedi.
Prof. Dr. Yakup Çelik, Akif’in Toplum liderliği yaptığı şiirlerinden örnekler vererek İstiklâl şairliğine uzanan hayat hikâyesini ve yaşadığı sıkıntıları anlatarak konferansını tamamladı.
Konferansın bitiminde, Türkiyat Enstitüsü Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Akyol tarafından Prof. Dr. Yakup Çelik’e hediye takdimi yapıldı.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku