• Diğer

Gündem

Bayramören’de Sürgün Hayatı!

İzmir Aliağa Belediyesi’nden, Çankırı’nın Yapraklı ve Bayramören ilçelerine ‘geçici görev’ adı altında sürüldüler. Bayramören ilçesine sürülen Akçaoğlu ailesi, 10 yıldır kullanılmayan öğretmen evinde sürgün hayatı yaşıyor.

Bayramören’de Sürgün Hayatı!

Okunma: 1647

20 Ağustos 2019 10:51
-A

+A

Bayramören’de Sürgün Hayatı!

İzmir Aliağa Belediyesi’nden, Çankırı’nın Yapraklı ve Bayramören ilçelerine ‘geçici görev’ adı altında sürüldüler. Bayramören ilçesine sürülen Akçaoğlu ailesi, 10 yıldır kullanılmayan öğretmen evinde sürgün hayatı yaşıyor.
Aliağa Belediyesinde yaklaşık üç aylık bir süreçte kadrolu ve şirket çalışanı 190’nın üzerinde işçi işten çıkarıldı. İşten çıkarılmalar ve işçilerin başlattıkları direnişin yanı sıra belediyede çalışan emekçilerden bazılarının “Çankırı’ya sürgüne gönderildi” sözleri ile gündeme geldi.
Haziran ayı belediye meclis toplantısında CHP’li Belediye Meclis Üyesi Hakan Turan’ın sorularına verdiği yanıtlarla yaptıklarını savunan Acar işten çıkardığı işçiler için “Yetki benim, istediğimi alır istediğimi çıkarırım” derken,
Belediyedeki Tüm Bel-Sen üyesi emekçileri de “aileleri dağıtma pahasına haksız yere sürgüne yolladığı” yönündeki eleştirilere de Başkan Acar, şu şekilde yanıt verdi: “Çankırı da misak-ı milli sınırları içerisinde değil mi? Ben faydalanamıyorum başka bir belediye faydalansın.”
Çankırı’nın Yapraklı ve Bayramören adlı ilçelerine sürülen çalışanlardan ise emekliliği gelenler emekli olurken, diğerleri ise Çankırı’nın, Aliağa’dan neredeyse beş altı kat daha küçük nüfusuna sahip, bilmedikleri ilçelerinde iş başı yaptı. Yürütmeyi durdurma kararı için mahkemeye giden emekçilerden yalnızca biri için yürütmeyi durdurma kararı verilirken, diğer isimler için sadece ara karar çıktı. Yıllardır Aliağa’da ikamet eden ve aileleri Aliağa’da yaşayan emekçilerin durumunun ne olacağı ara kararın ardından görülecek duruşmalarda belli olacak.
Çankırı’ya sürgün edilen bir çocuk annesi Özge Akçaoğlu... Akçaoğlu 2011 yılında Aliağa Belediyesine sözleşmeli ekonomist olarak çalışmaya başlıyor ve 2013 yılında kadrosunu alıyor.

BAYRAMÖREN BELEDİYESİ'NDEN ÇOCUĞUNU GETİRME UYARISI

Özge Akçaoğlu, Bayramören Belediyesinde işbaşı yaptığı ilk gün kendisinden başka iki memurun daha çalıştığı belediyede, belediye başkanı ile karşılaşamıyor. Daha sonra karşılaştıklarında ise belediye başkanı kendisine çocuğunu yanında getirmemesi gerektiğini, bu ortamın onun için uygun olmadığını belirtmiş. Bir de Özge’nin bir kadın olarak ortalarda çok dolaşmaması gerektiğine dair de uyarılarda bulunmuş.
Özge ve eşi Burak Akçaoğlu, tebligat ellerine ulaştıktan sonra kızları Derin’e bir köy tatiline gittiklerini söyleyip bu süreci onun için bir oyuna çevirerek hep birlikte Bayramören’e geliyorlar.
Akçaoğlu ailesinin, 90 bin nüfusluk ilçeden çıkıp 600 kişinin yaşadığı bir ilçeye gönderilince ilk tepkileri şaşkınlık olmuş. İlçe merkezinde iki kahve ve üç bakkal var. Eczane, hastane, lise, lokanta yok. Kalmak için yer aradıklarında özel bir pansiyon olmadığı gibi belediye tarafından 10 sene önce kapatılmış ve metruk durumdaki eski öğretmen evine yerleştiriliyorlar. İlçenin bir diğer durumu ise ulaşım araçlarının olmaması, en yakın ilçedeki hastaneye ya da eczaneye ulaşabilmesi için şahsi araçlarını kullanmaları gerekiyor.
 Özge Akçaoğlu çalışırken kızı Derin’i nereye bırakacağı ise çözüme kavuşturulmuş değil. Öğretmen evinin kaldıkları odasını eşi ile birlikte temizlemişler ancak odanın kapısının kapanması için arkasına koltuk koymaları gerekiyor, sıcak su, duş ise yine yoklar listesine ekleniyor. Bir de ısıtma sistemi olmadığı için yaz aylarında bile soğuk olan ilçede kışın nasıl ısınacağına dair bir fikirleri yok. Buna süt alerjisi ve alerjik astım da eklenince çocuğa müdahale edebilecek bir doktorun bulunmaması işleri daha da zorlaştırıyor.
 
                                              HABER:ŞEYMA DURSUN


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku