• Diğer

Çankırı.

Başkan Tatar ÇAKÜ’lü Öğrencilerle!

Başkan Tatar ÇAKÜ’lü Öğrencilerle!

16 Aralık 2021 09:57
-A

+A

Başkan Tatar ÇAKÜ’lü Öğrencilerle!
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Çankırı Karartekin Üniversitesi(ÇAKÜ) öğrencileriyle buluştu.
Çankırı Karatekin Üniversitesi(ÇAKÜ) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü Dr.Çağlar Ezikoğlu’nun yapmış olduğu ‘Kıbrıs Sorununun Dünü Bugünü ve Yarını’ başlıklı söyleşide Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ÇAKÜ’lü öğrencilerle buluştu.         
Söyleşinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, katılımlarından ötürü Cumhurbaşkanı Tatar’a teşekkür ederken KKTC’nin hem Türkiye hem de bölge açısından önemini vurgulayan ifadelerde bulundu. Çiftçi, yavru vatan Kıbrıs’ta yaşayan Türklerin varlığı ve birliğinin Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli hedeflerinden birisi olduğunu saptarken, 2000’li yılların başından itibaren Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarının ortaya çıkmasıyla Kıbrıs adasının jeopolitik konumunun öneminin yeniden gözler önüne çıktığını vurguladı.
Kıbrıs’a yönelik önemli tespitler!
Rektör Çiftçi’den sonra sözü alan Dr. Çağlar Ezikoğlu ise, Cumhurbaşkanı’na ve başta Rektör Çiftçi olmak üzere bütün katılımcılara katılımları için teşekkür etti, Ezikoğlu bu etkinliğin özellikle Kıbrıs meselesi üzerine gerçekleştirilecek akademik çalışmaların niteliksel ve niceliksel olarak artmasına ve ÇAKÜ’lü öğrenciler için bu konu üzerinde bir farkındalık oluşmasına yardımcı olacağını vurgulamıştır. Daha sonra Ezikoğlu ve öğrencileri tarafından hazırlanan sorularla başlayan söyleşide KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs sorununa dair önemli tespitlerde bulundu.
 Tatar, konuşmasının ilk kısmında özellikle tarihsel süreçte Türkiye ile Kıbrıs’ın bağını saptarken aynı zamanda Kıbrıs Türklerinin maruz bırakıldıkları katliamlara ve haksızlıklara değindi.
 Bu sorunların çözümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğinin önemini vurgulayan Tatar, özellikle Kıbrıs sorunun çözümünde iki devletli çözüm anlayışının en gerçekçi ve doğru yöntem olacağını dinleyicilere aktardı.
 Kıbrıs Türklerine yönelik tecrit ve tanınma sorununa dair sorulan soruda ise Tatar özellikle bu tecrit sebebiyle zorluklar yaşanmasına rağmen, Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen desteğin bu sorunların çözümünde rol oynadığından bahsederek, özellikle tanınma sorununda Avrupa Birliği ve diğer uluslararası örgütlerin politikalarını eleştirdi.
 Konuşmasının son bölümünde ise Tatar, özellikle bu etkinliğe katılan başta genç öğrencilerimiz olmak üzere tüm katılımcılara hem Kıbrıs sorununa farkındalık göstermelerini hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret ederek Kıbrıs ile olan bağlarını koparmamalarını tavsiye etti.
Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kuran Kursuna İlgisizlik!

Kuran Kursuna İlgisizlik!

09:50 - 23 Aralık 2021

Korkuluklar Yenileniyor!

Korkuluklar Yenileniyor!

09:47 - 23 Aralık 2021

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

09:46 - 23 Aralık 2021

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

09:43 - 23 Aralık 2021

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

10:12 - 22 Aralık 2021

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku