• Diğer

Gündem

Bakanlık'tan Çiftçilere Büyük Destek

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında İl Müdürlüğünce uygulamaya konulan "Çankırı'da Kuşburnu Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi" çerçevesinde üreticilere %75 hibe destekli %25 çiftçi katkılı 3000 adet Sertifikalı Yıldız çeşidi Kuşburnu Fidanı temin edilerek 25 dekar alanda yetiştiriciliği yapılmak üzere 14 çiftçiye dağıtıldı.

21 Mart 2022 17:14
-A

+A

Bakanlık'tan Çiftçilere Büyük Destek
Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında İl Müdürlüğünce uygulamaya konulan "Çankırı'da Kuşburnu Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi" çerçevesinde üreticilere %75 hibe destekli %25 çiftçi katkılı 3000 adet Sertifikalı Yıldız çeşidi Kuşburnu Fidanı temin edilerek 25 dekar alanda yetiştiriciliği yapılmak üzere 14 çiftçiye dağıtıldı. Kuşburnu Fidan Dağıtım töreninde konuşan İl Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN "Ekilmedik dikilmedik arazi kalmasın diye tarıma elverişli olup kullanılmayan alanlarda, ilimizin iklimine uygun olarak aşılı kuşburnu yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. Biz fidanları sizlere teslim ediyoruz bundan sonra iş sizde bunların bakımını müdürlüğümüz teknik elemanları ile sürekli iletişim halinde yapınız. 2-3 yıl sonra sizleri ziyaret ederek meyvesini de yiyeceğiz diyerek, Tüm Çiftçilerimize Bereketli Yıllar Dilerim" dedi.
Proje kapsamında Kuşburnu fidanı dağıtılan çiftçilere yetiştiricilik, hastalık ve zararlılarla mücadele, hasat, işleme-değerlendirme konularında eğitim verildi. Ayrıca yıl boyunca il ilçe Müdürlükleri görevli teknik elamanlar gözetiminde bahçeler kontrol edilerek gerekli uygulama ve teknik bilgi aktarımı yapılacaktır. Anadolu'da taze ya da kurutulmuş olarak tüketildiği gibi genel olarak marmelat, kompostosu, reçeli, pestili, şerbeti, ezmesi ya da pekmezi yapılarak tüketilir. Çay gibi demlenip içilir, çekirdeklerinin yağı kozmetik sanayisinde kullanılır. Çiçekleri tıbbı ilaç olarak kullanılır, kış döneminde özellikle çayı bolca tüketilen kuşburnu, bol miktarda C vitamini deposudur ayrıca fosfor ve potasyum bakımından da zengindir.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku