• Diğer

Gündem

Av Yasağı Denetimleri Yoğunlaştırıldı

Su ürünleri avcılığı denetim ve bilgilendirme faaliyetleri, Çankırı genelini kapsayacak şekilde Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Ekipleri ve İlçe Jandarma Komutanlığı görevlileri tarafından gerçekleştiriliyor.

Av Yasağı Denetimleri Yoğunlaştırıldı

Okunma: 597

9 Ağustos 2019 17:32
-A

+A

Av Yasağı Denetimleri Yoğunlaştırıldı
Su ürünleri avcılığı denetim ve bilgilendirme faaliyetleri, Çankırı genelini kapsayacak şekilde Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Ekipleri ve İlçe Jandarma Komutanlığı görevlileri tarafından gerçekleştiriliyor.
Tüm amatör su ürünleri avcıları, Tarım ve Orman Bakanlığının av yasakları ve kurallarına ilişkin bilgi ve duyurularına uymalarını gerekmektedir. Amatör avcılık kurallarına aykırılık tespit edilmesi halinde idari yaptırımlar uygulanacağı belirtildi.
Çankırı Çerkeş İlçesi Ağılı, Beşir dereleri ve kollarında yıl boyu su ürünleri avcılığı yasak olduğu bildirildi.
           İçsularda stokların korunabilmesi amacıyla amatör avcıların  alıkoyabileceği balık miktarına sınırlama getirildi.
  Su ürünlerinin nesillerini devam ettirebilmeleri amacıyla belirtilen tarih aralıklarında avlanmaları kesinlikle yasaktır. Tarihler ve bölgeleri ise şöyle:
Sazan, Kadife, Siraz, Yayın, Tatlısu kefali (akarsular hariç), Diğer türler Çankırı 15 Mart - 15 Haziran
Doğal alabalık,   Tüm Bölgelerde (Bütün türler)  01 Ekim - 28 Şubat
G. Alabalığı         Orman içi sular hariç       Yok 
Sudak   Tüm Bölgeler     15 Mart - 30 Nisan
Tatlısu levreği    Tüm Bölgeler     15 Mart - 30 Nisan
Turna    Tüm Bölgeler     15 Aralık - 31 Mart
Tatlısu kefali      Akarsular (Orman içi akarsular hariç)      Yok
Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre şöyle denildi;

  •  “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren beş yıl geçerli olmak üzere, İl ve İlçe Müdürlüklerimizce Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.
  • Çırpma/çarpma ve bırakma olta, birden fazla iğne ile donatılmış küspe, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır. Yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme ve benzeri) avlakta bulundurulması ve kullanımı yasaktır.  
  • Her türlü patlayıcı, öldürücü, bayıltıcı, uyuşturucu, uyutucu, uyarıcı maddeler, karpit, sönmemiş kireç, balık otu ve benzerlerinin amatör avcılıkta kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasaktır.
  • Bir amatör balıkçı en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 3 adedi geçemez. Ancak, alabalık avında iki olta takımından daha fazla olta takımı kullanılamaz ve her olta takımında iki iğne bulunabilir.
  • Akarsularda her türlü doğal yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır. Sadece yapay yem kullanılarak avcılık yapılabilir. Göllerde yapılacak alabalık avcılığında ise kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız içsu ve deniz balıkları hariç, her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir.
  • Akarsuların, göllerin ve göletlerin yatakları değiştirilerek bir kısmının kurutulması veya bentlenmesi yöntemi ile avcılık yapılması veya ızgaralarla balık toplanması yasaktır.
  • Gün içinde av saati sınırlaması yoktur.
 
Amatör balıkçılığın spor ve dinlenme amacıyla yapılan, maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen, avlanılan ürünün kesinlikle satılamadığı bir balıkçılık etkinliği olduğu unutulmamalıdır.
Sürdürülebilir balıkçılığa katkıda bulunmak için tüm amatör avcılarımızın, kullanımı yasak av araçları ile su ürünleri avcılığı yapmamalarını, asgari boy ve alıkonulabilir miktar bilgileri belirtilen su ürünlerinden daha küçüklerini ve belirtilen miktardan fazlasını avlamak suretiyle alıkoymamalarını ve bu konuda gereken duyarlılığı göstermelerini rica ederiz.”


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku