• Diğer

Gündem

Aşıklar Günü

Çankırı Karatekin Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Atayurt Topluluğunca düzenlenen Çankırı Halk Şairleri günü 100. Yıl Kültür Merkezinde yapıldı.

Aşıklar Günü

Okunma: 176

20 Aralık 2018 19:55
-A

+A

Halka açık olan programa Karatekin Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı öğrencileri de katıldı. İlk olarak saygı duruşu, ardından İstiklal Marşı okundu. 
Karatekin Üniversitesi Rektörü Hasan Ayrancı Aşıklarla ilgili bir konuşma yaptı. Ayrancı konuşmasında; “Son zamanlarda şiir, yazılıyor artık ve benim buna karşı bazı tereddütlerim var .” ifadesini kullandı. Her eline kalem alanın şair olamayacağına dikkat çekti. Yerel Aşıklara teşekkürlerini sunarak sözlerini bitirdi.
Konuşmaya Doç. Dr. Abdülselam Arvasi devam etti ve konuşmasına başlarken aşıklık kelimesinin evveli ve menşeinin nereden geldiğine değindi. Arvasi; “Aşıklık geleneği şaman geleneğine kadar götürecek bir durum.” dedi. Arvasi, “Aşıklığın konusu daha çok ilahi ve din oluyor” dedi.  “Ozan” kelimesinin (boş konuşan) anlamında olduğunu ve bu nedenle Aşık sözcüğünün aşıklığa daha çok anlam kazandırdığını belirtti. Arvasi, aşıkların Anadolu’ ya ne zaman geldiğini; “16. Asırda ortaya çıktı.” şeklinde ifade etti.  Sözlerini bitirirken Arvasi; “Halkın olduğu her yerde, halk şairi vardır.” dedi.
Haberin Galerisi
Anahtar Kelimeler : Aşıklar Günü ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku