• Diğer

Gündem

ANNE BABALARA ÖNERİLER!

Uzun bir tatil sürecinden çıkan çocukların okula uyum sağlamaları ve tatil sonrası rutine alışmaları çocukların ruh sağlığını bir hayli etkiliyor.

 ANNE BABALARA ÖNERİLER!

Okunma: 402

9 Eylül 2019 14:01
-A

+A

 ANNE BABALARA ÖNERİLER!

Uzun bir tatil sürecinden çıkan çocukların okula uyum sağlamaları ve  tatil sonrası rutine alışmaları çocukların ruh sağlığını bir hayli etkiliyor.
Ebeveynlere çocukları yeni eğitim-öğretim dönemine hazırlamanın ipuçları hakkında Uzman Klinik Psikolog Ayşenur Soykan, öğrencilerin adaptasyon sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Uzman Klinik Psikolog Ayşenur Soykan, şu açıklamalara yer verdi:
 
“Bu dönem kimi çocuk için yeni bir ortama ve düzene başlangıç olacaktır. Çocukların okul dönemine uyum sağlayabilmeleri açısından ebeveynlere büyük rol düşmektedir. Öncelikle ebeveynlerin çocuklarını iyi tanımaları, uygun gözlem yapmaları ve çocuğun içinde bulunduğu yaş grubunun gelişim özelliklerini bilmeleri gerekmektedir. Çocuklar özellikle 5-11 yaş döneminde hızla büyümekte ve fiziksel, zihinsel ve duygusal anlamda her yaş döneminde farklı özellikler göstermektedir.
 
Çocuklar okula başladığında, güven kişisi olan ebeveynden ya da bakım veren diğer kişilerden ayrılmakta zorlanabilir ya da okul yaşamına ve öğretmenine alışmada güçlük çekebilir. Bu durumda ebeveynlerin bilmeleri gereken en önemli şey ise okula uyum döneminin doğal bir süreç ve geçici bir dönem olduğudur. Fakat bu uyum süreci ebeveyn tarafından sağlıklı şekilde yönetilemezse, çocuklarda alt ıslatma, tırnak yeme, öfke ya da ağlama nöbetleri, huzursuzluk, kabuslar veya uyku düzeninde bozulmalar görülebilir. Bu gibi durumlarda bir uzmandan yardım alınması önerilmektedir.
 
“Çocukların, okula gitmek istememelerinin birçok nedeni olabilir” diyen Soykan, şunları ekledi:
 
“Bunların başında, çocuklar için okul ortamının bilinmezliği, yeni arkadaşlık kurmak konusunda endişe ve artık çocuğun hayatında yeni bir otorite olacak olan öğretmeni tanımamanın geldiği söylenebilir. Böyle bir durumda ebeveynler duruma çocuğun gözünden bakabilmeli ve onun heyecanını ve kaygısını anlamaya çalışmalıdırlar. Çocukla okul ya da öğretmen hakkında konuşurken olumsuz sözcüklerden kaçınılmalıdır. Örneğin, eğer çocuk okulda kurallara uymazsa öğretmeninin onu sevmeyeceği gibi söylemlerden kaçınılmalıdır. Çocuk ile öncelikle sakin bir şekilde konuşulmalı ve çocuğun duygu ve düşüncelerini açığa vurması için ona alan yaratılmalıdır. Çocuk tarafından dile getirilen duygu ve düşüncede abartılmış bir olumsuzluk ya da yanlış bir bakış açısı varsa, ebeveyn tarafından bu düşünce düzeltilmeli ve çocuğun duygusunu düzenlemesine fırsat verilmelidir.”
 
Ebeveynlerin davranış ve tutumlarının çocuklar üzerinde yaratacağı etkilere değinen Soykan, dikkat edilmesi gereken hususları şöyle kaydetti:
 
“Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çocuğun ayrılmaya verdiği duygusal ve fiziksel tepkilerdir. Eğer çocuk ebeveynden ayrıldığında ağlama krizleri veya öfke nöbetleri yaşıyor, ebeveyni bir daha göremeyeceğinden endişeleniyor ve yeni ortama uyum sağlayamıyorsa çocuk ve ebeveynin bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir. Ayrılma kaygısı ya da bahsedilen diğer durumlar sağlıklı şekilde çözümlenmeli ve çocuğun yaşadığı zorluğun üstesinden gelmek için destek alması gerekmektedir.
 
Çocuğun performans kaygısı yaşaması da okula uyum sürecini sekteye uğratacak bir diğer faktör olarak görülmektedir. Çocuklar yaklaşık 6-11 yaşlarında içsel kıyas döneminden geçmektedirler. Bu dönemde çocuk kendisini diğerleri ile kıyaslama ve kendisini “yetersiz ya da yeterli” olarak etiketleme eğiliminde bulunmaktadır. Özellikle bu yaşlarda çocuklar çevresi ile kıyaslanmamalı, kendi içinde değerlendirilmeli ve olumlu ya da olumsuz etiketlemelerden kaçınılmalıdır. Örneğin, çocuk bir başarı elde ettiğinde “Benim zeki çocuğum, yapacaktın tabi ki” gibi bir tebrikten ziyade “Çalıştığın için başardın, tebrikler” şeklinde bir geri bildirim çocukların öz güveni ve öz saygısı için daha kıymetlidir. Bunun nedeni ise çocuk bir başarısızlıkla karşılaştığında kendisini “Zeki olsam yapardım demek ki ben zeki biri değilim” şeklinde etiketleme eğiliminde bulunabilmesi ihtimalidir. Bu nedenle özellikle bu dönemde ebeveynlerin çocuklarını tebrik için kullandıkları kelimeleri özenle seçmeleri gerekmektedir.”
 
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku