• Diğer

Gündem

Aman Dikkat! Dolandırıcıların Tuzağına Düşmeyin

Yüz değiştirme filtreleri sunan FaceApp uygulamasıyla oluşturduğu yaşlandırılmış fotoğrafını kullanarak sosyal medya hesaplarından çeşitli ürünlere ilişkin sahte satılık ilanları vererek, bu yöntemle çok sayıda kişiyi dolandırıyorlar.

Aman Dikkat! Dolandırıcıların Tuzağına Düşmeyin

Okunma: 881

2 Ağustos 2019 11:39
-A

+A

Aman Dikkat!
Dolandırıcıların Tuzağına Düşmeyin
Yüz değiştirme filtreleri sunan FaceApp uygulamasıyla oluşturduğu yaşlandırılmış fotoğrafını kullanarak sosyal medya hesaplarından çeşitli ürünlere ilişkin sahte satılık ilanları vererek, bu yöntemle çok sayıda kişiyi dolandırıyorlar.
Her geçen gün yeni bir dolandırıcılık haberi duyuyoruz. Gerek çevremizde, gerek ülke genelinde farklı şekilde dolandırıcılık yöntemleri son bulmuyor. FaceApp uygulamasına gösterilen ilgi, hızlı ve kolay yoldan para kazanmak isteyen dolandırıcıların ilgisini çekti.
Her dönemde popüler iletişim ve haberleşme araçları kullanılarak kötü amaçlı örgüt ve kişiler tarafından dolandırıcılık yöntemleri uygulanmaktadır. Son zamanların en büyük dolandırıcılık yöntemlerinden biri de sosyal medya aracılığıyla yapılan dolandırıcılık. Özellikle Facebook kullanılarak yapılan dolandırıcılıklar akıllara zarar denecek türden…  Şimdilerde bunlara bir yenisi daha eklendi;  ‘FaceApp(yaşlandırma, yüz değiştirme efekti)’ uygulamasıyla yüzünü değiştirerek vatandaşları ağlarına düşürüyorlar.
“Aman Dikkat! Uygulamanın Sahtesi De Çıktı”
Çeşitli yüz değiştirme filtreleri sunan FaceApp uygulamasına hem Android hem de iOS platformalarından ücretsiz olarak ulaşılabiliyor. Bu yoğun ilgiyi çeşitli şekillerde kullanmak isteyen dolandırıcılar son olarak uygulamanın sahte bir "PRO" sürümünü yayınladılar.
 
Dolandırıcılar bu sahte sürüm hakkında bilgi yaymak için yoğun çaba sarf ediyorlar. Google'da FaceApp uygulmasının PRO sürümü şimdiden 200 bin defa aranmış durumda.
 
Dolandırıcılar FaceApp'in var olmayan “Pro” sürümünden para kazanmak için sahte web siteleri ve YouTube videoları ile kullanıcıları kandırmaya çalışıyorlar.
Ayrıca FaceApp'in “PRO” sürümünü ücretsiz olarak sunduğunu iddia eden sahte bir web sitesi kullanarak internet kullanıcılarını yanıltıyorlar.
İkinci aldatmaca türü, FaceApp'in ücretsiz bir “Pro” sürümü için indirme bağlantılarını teşvik eden YouTube videolarını içeriyor. Ancak kısaltılmış indirme bağlantıları, yalnızca kullanıcıların Google Play'den çeşitli ek uygulamalar yüklemesini sağlayacak olan uygulamalara gidiyor.
Bu tür sosyal medya araçlarını dikkatli kullanarak, size ulaşmaya çalışan para karşılıklı yapılan aramalar veya reklamlara itibar etmeyiniz. Her türlü dolandırıcılık yöntemine karşın gerekli birimlerle irtibata geçiniz.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku