• Diğer

Kültür

Alışverişte Tasarruf Devri, Vatandaşın Alım Gücü Düştü

Çankırı’da Ramazan Bayramı öncesi çarşıda yoğunluk yaşanıyor. Bayram öncesi emeklilere verilen ikramiye de esnafın yüzünü güldürdü.

Alışverişte Tasarruf Devri, Vatandaşın Alım Gücü Düştü

Okunma: 486

9 Haziran 2019 17:18
-A

+A

Ramazan Bayramı Öncesi Çarşılarda Yoğunluk Yaşanıyor
Alışverişte Tasarruf Devri, Vatandaşın Alım Gücü Düştü
 
  Çankırı’da  Ramazan Bayramı öncesi çarşıda yoğunluk yaşanıyor. Bayram öncesi emeklilere verilen ikramiye de esnafın yüzünü güldürdü. 
 Çankırı’da her bayram öncesi olduğu gibi bu bayramda da çarşılarda yoğunluk yaşanıyor.  Çankırılılar alışveriş için pazarlara, mağazalara akın etti. Bayram öncesi emeklilere verilen ikramiye de esnafının bir nebze de olsa yüzünü güldürdü. 
  Bayram yoğunluğunun en çok yaşandığı iş yerlerinin başında ise şekerciler, kahve ve lokum satıcıları geliyor. Bayram alışverişi esnafın yüzünü güldürürken vatandaş ise bayram öncesi eksiklerini tamamlamak için çarşı-pazar dolaşıyor. 
  Bayramda misafirlerin ağzını tatlandıran şekerler de tezgâhlarda yerini aldı. Renkli ve farklı seçeneklerdeki şekerler satışa sunulurken, fiyatları vatandaşın yüzünü pek güldürmedi. Fiyatlar konusunda halk pahalı olduğunu, alım gücünün zor olduğunu ve bütçelerine göre alışveriş yapabildiklerini dile getirdi.
 
  Şeker satan esnaf Ertuğrul Yılmaz, “Genelde Çankırı halkı arefe gününe bırakıyor işini, satışlarımız iyi durumda, halkımız ilgi gösteriyor. Geçen seneye oranla yüzde elli bir artışımız söz konusu ama maalesef kardan kısarak satıyoruz. Yine de müşteriye çok fazla yansıtmamaya çalıştık. İnsanların alım gücü azalmış durumda yinede halimize şükrediyoruz. Geçmiş dönemlerde insanlar kilo ile yiyorsa şimdi gram ile alıyor. Kilo ile alıp bol bol yemek yok. Tasarruf zamanı olarak değerlendiriyoruz. Eskiden 50- 100 liralık bir ürün alabiliyor ise şimdi bir kilo ya da 1 buçuk kilo yani yarı yarıya belki de yarıdan fazla düşmüştür. Böyle olmasından memnun değiliz tabi ki. Eskiden 100 liralık ürün sattığın zaman 3 kilo malzemeden ettiğin kar farklıydı, şimdi 1 buçuk kiloluk malzemeden ettiğimiz kar farklıydı. Vatandaşlar da bütçesine göre ve gelecek misafirlere göre şeker alıyor. Ülke olarak krizin içerisindeyiz, kötü bir süreçten geçiyoruz ama bu da düzelecektir diyoruz”
 
Eskiden orta kesim ve ya alt kesimin alışveriş yapabildiğine fakat şimdi alt kesimi tamamen kaybettiklerine dikkat çeken esnaf Yılmaz, şunları da ekledi:
“Şimdi lüks tüketim olarak görüldüğü için alt kesim müşterimizi tamamen kaybettik. Orta kesimden de 10 kişiden 9’u alabiliyordu ise şimdi 4-5 kişi olabiliyor. Halk çoğunlukta orta fiyatlarda ki şeker, çikolatalardan alıyor, diğer bilenen markalar pahalı geliyor. Belli şeker ve çikolata gruplarımız var çoğunlukta onlardan tercih ediliyor.”

                                                         HABER: ŞEYMA DURSUN
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku