• Diğer

Eğitim

Akıl ve Zeka Oyunları İl Finali Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen Akıl ve Zeka Oyunları Çankırı İl Finali yapıldı. Bugün, Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulu Spor Salonunda yapılan il finaline katılan Vali Abdullah AYAZ, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK ile birlikte oyunların ilk hamlesini yaparak il finalini başlattı.

22 Mart 2022 14:38
-A

+A

Akıl ve Zeka Oyunları İl Finali Yapıldı
İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen Akıl ve Zeka Oyunları Çankırı İl Finali yapıldı. Bugün, Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulu Spor Salonunda yapılan il finaline katılan Vali Abdullah AYAZ, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK ile birlikte oyunların ilk hamlesini yaparak il finalini başlattı. Oyunların başlamasından önce konuşan Vali AYAZ, pandeminin çocuklar üzerindeki en hissedilir etkisinin ekrana bağlılığı arttırması olduğunu ifade ederek, çocukların sokaktan ve okuldan uzak kaldıkları süreçte tablet, telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerle daha çok zaman geçirdiklerini ve oyunlardan uzak kaldıklarını belirtti. Oyunun çocuklar için önemine dikkat çeken Vali AYAZ şunları söyledi: “İnşallah zeka oyunları vasıtasıyla hem çocuklarımızın oyun ihtiyaçlarının karşılanması hem de zihinsel ve bilişsel gelişimlerinin devam etmesi ve çocuklarımızın ekranlardan biraz daha uzak durmaları sağlanmış olacak. Bu konuda il merkezimizle birlikte Kaymakam arkadaşlarımızla birlikte ilçelerimizde de bu çalışmaları yürütüyoruz. Sahada Öğretmenlerimizin de büyük emekleri var. Bugün bu çalışmalarımızın meyvelerini hep beraber almış olacağız. Bugün 247 öğrencimiz bu finale katılmış olacak. İlçelerimizden olan katılım da bizleri gayet sevindirdi. İnşallah ilçelerimizdeki öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin de il merkezindeki faaliyetlere aktif katılması noktasında çalışmalarımız artarak devam edecek. BU yarışmaya katılan tüm öğrencilere başarılar diliyor, bu yarışmada büyük emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.” ValiAYAZ, konuşmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK ile beraber oyunların açılışını yaptı. Daha sonra salonda bulunan yarışmacı öğrenciler tüm gün sürecek olan yarışmalara başladı.
Vali AYAZ’ın girişimleriyle zeka oyunlarına katılım üç katına çıktı
Vali Abdullah AYAZ'ın talimatları, kaymakamların destekleri ve öğretmenlerin özverili çalışmaları ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen "Akıl ve Zekâ Oyunları Çankırı İl Finali"ne katılım sayısı, bir önceki yıla oranla üç katına çıktı. Çankırı'daki okullarda yapılan ön elemeler sonucunda her bir oyun kategorisinde birinci olan öğrenciler okullarını temsil etmek üzere belirlendiler. İl merkezi ve on ilçe'de bulunan ilk ve ortaokullardan 132'si ilçelerden olmak üzere toplam 247 öğrencinin il finaline katılım sağladığı turnuvanın bu yıl dördüncüsü düzenlendi. 
Dereceye girenler Türkiye finalinde Çankırı'yı temsil edecekler
21-22 Mart 2022 tarihlerinde 10 farklı kategoride düzenlenen Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvasında ilkokullar "Mangala, Pentago, Equilibrio, Q-Bitz ve Küre", ortaokullar ise "Mangala, Pentago, Reversi, Kulami ve Küre" oyunlarında keyifli mücadeleler verdiler. Kaybedeni olmayan turnuvaya katılan öğrenciler özgüven, centilmenlik, sabır, hoşgörü, iletişim, sosyalleşme gibi becerilerini geliştirme fırsatı buldular. Turnuva sonunda her oyun kategorisinde birinci olan on öğrenci ise 10-12 Haziran 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan Türkiye finalinde Çankırı'yı temsil edecekler.
Zeka oyunları neden önemli?
Çocukların temel uğraşı ve vazgeçilmez ihtiyacı olan oyunu merkeze alarak zihinsel ve bilişsel gelişime katkıda bulunmak üzere araç olarak kullanılan zekâ oyunları, etki alanını gün geçtikçe artırmaktadır. Böylece çocukların farklı alanlardaki potansiyellerini açığa çıkarmak için zemin oluşturulmaktadır. Geniş bir yelpazede her yaş grubu ve ilgi alanı için çeşitleri bulunan bu oyunlar, karar verme, hafızada tutma, stratejik düşünme, gözlem yapabilme, akıl yürütme, problem çözme, kavrama, uygulama, analiz-sentez ve değerlendirme gibi zihinsel becerileri geliştirme imkanı sağlamaktadır. Çankırı'da eğitime yenilikçi yöntemlerle katkı sağlayan; hem okullarda, hem de turnuvada zekâ oyunlarına emek veren tüm öğretmenlere ve öğrencilere teşekkürlerini sundular. 
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku