• Diğer

Gündem

Ahilik Kutlaması Renkli Geçti

Çankırı'da, 32. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında yılın ahisine şet kuşatıldı.

Ahilik Kutlaması Renkli Geçti

Okunma: 377

18 Eylül 2019 18:48
-A

+A

Ahilik Kutlaması Renkli Geçti
Çankırı'da, 32. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında yılın ahisine şet kuşatıldı.
Bu yıl 32'ncisi düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde sabah namazı sonrasında çorba dağıtımı ile başlayan etkinlikler,  100. Yıl Kültür Merkezi'nde ki programla devam etti.
Vali Hamdi Bilge Aktaş, burada yaptığı konuşmada, ahiliğin ve yaranlığın kardeşlik ve dostluk demek olduğuna dikkat çekti.
Çankırı’nın böyle bir kültüre sahip olmasının çok değerli olduğuna değinen Aktaş, "Çankırı'da böyle ahilik, yaranlık anlayışı olduğu için çok şanslıyız. Dostluğun, kardeşliğin tecelli ettiği yarenliğin ana unsuru ahlaktır. Bu kültürü sürdürdüğümüz ölçüde toplum içinde de huzura yansıyacağı kesindir. Bu nedenle yarenliği sonuna kadar destekleyeceğiz." diye konuştu.
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu Çankırı'nın muazzam bir kültüre ve büyük bir medeniyete öncülük yaptığını ifade etti.
Dünü, dünde bırakmamak gerektiğini bugüne ve yarına da taşımak gerektiğini ifade eden Akbaşoğlu, şunları kaydetti:
"Dün dedelerimiz 6 asır boyunca Bosna'da, Kudüs'te hangi dilden, dinden ırktan olursa olsun temel hak ve özgürlükler ekseninde insanları bir arada yaşattılar, can, mal, ırz, namus akıl, din, fikir ve vicdan hürriyetlerini sistematik bir yapı içinde cari kıldılarsa aynı mana ve ruhu bugün de bizler hatırlatmamız gerekir. Ecdadımız, bütün insanlığa dün, bugünün ütopyasını yaşattı. Bundan sonraki süreçte de bir, beraber, kardeş dost hep birlikte Türkiye olma şuuruyla, yarınların adil ve merhametli küresel düzenini kuracak, gençliğimizi bu ilkeler çerçevesinde yarınlara hep birlikte hazırlayacağız."
Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, ahiliğin önemine değinerek şunları söyledi:
“Dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimi olan Ahiliğin, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel hayatında önemli bir yeri bulunmaktadır. Ahilik, belli bir süre, bir iş basamağında kalmak suretiyle olgunlaştırmayı, yamak-çırak-kalfa-usta şeklinde sıralanan yükselmeyi ve bu basamakların her birinde baba-evlat ilişkisi içerisinde öğreticisine candan bağlanmayı, sanatı, ahlaki ve mesleki temellere oturtmayı amaç edinmiştir.
Günümüzde, esnaf ve sanatkârların oluşturduğu, kurumlar; Ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedir. İlimizin sosya – kültürel yapısı üzerinde önemli yeri olan Yaran geleneğinin kökeni de Ahilik kültürüne dayanmaktadır.
Bu kültürün Çankırı’mızda tüm canlılığı ile yaşatılmasını sağlayan yaran derneklerine ve tüm yaranlara şükranlarımı sunarken, Ahiliğin kurucusu, esnaf teşkilatımızın ilk lideri Ahi EVRAN hazretlerini vefatının 758 ‘ci yılında şahsım ve camiam adına minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. “
Konuşmaların ardından yaran gösterisi gerçekleştirildi, yılın ahisi seçilen Sefer Tekmen'e şed kuşatıldı.
Programa, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Belediye Başkan Vekili Muhammed Yavuz İnci, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku