• Diğer

Gündem

AHİ YARAN MECLİSİ GENÇLİK EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEGİ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Proje yürütme kurulu ve dernek başkanı Ahmet Absarılıoğlu YEREL KÜLTÜRÜN YAŞATILMASI YOLUNDA GÜÇLÜ STK’lar adlı projenin amaçlarını hatırlatarak proje için yaptıklarını ve projenin içeriğini anlatmak için basın toplantısı yaptı.

AHİ YARAN MECLİSİ GENÇLİK EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEGİ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Okunma: 1030

2 Mayıs 2019 09:31
-A

+A

AHİ YARAN MECLİSİ GENÇLİK EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEGİ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
Proje yürütme kurulu ve dernek başkanı Ahmet Absarılıoğlu YEREL KÜLTÜRÜN YAŞATILMASI YOLUNDA GÜÇLÜ STK’lar adlı projenin amaçlarını hatırlatarak proje için yaptıklarını ve projenin içeriğini anlatmak için basın toplantısı yaptı.
Absarılıoğlu; İlimiz çok değerli yazılı ve görsel medya mensubu arkadaşlar davetimizi kırmayarak programımıza iştiraklerinizden dolayı Derneğim, şahsım ve yönetim kurulum adına hepinize teşekkür ederim.
     Ahi yaran meclisi gençlik eğitim kültür ve dayanışma derneği olarak YEREL KÜLTÜRÜN YAŞATILMASI YOLUNDA GÜÇLÜ STK’lar isimli bir Avrupa Birliği projesi hazırladık TR/2014/DG/A1-04/121 numaralı proje kapsamında  STK’ların diyalogları, iletişimleri, birbirlerine karşı sorumlulukları güç ve destek vermeleri konusunda neler yapılabilir düşüncesinde proje kapsamında 7 ve 8 mart 2019 da iki gün süreli yönetişim ve sivil toplum konulu bir konferans programı uyguladık akabinde 11-15 mart 2019 tarihleri arasında beş gün süreli PROJE HAZIRLAMA VE PROJE YÖNETİMİ isimli eğitim semineri düzenledik amacımız tüm STK ların A.B projelerinden faydalanabilmeleri kendi projelerini kendilerinin hazırlayıp yönetebilmelerini sağlayabilmekti bu konuda duyarlı olan konferans ve eğitim seminerimize katılan katılımcılara da teşekkür ederiz.
   Projemizin diğer bir ayağı yurt dışındaki STK ların işleyiş tarzları, nerelerden destek aldıkları, nasıl yönetiliyorlar, din ve siyasi kurumlara olan yakınlıkları nelerdir, kültürlerine bakış açıları nasıldır, kültürlerini yaşatmak için ne gibi bir çaba sarf ediyorlar diye bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak üzere Macaristan Szeget  şehrinde bir gönüllü derneği olan(Talentum) ile iletişim kurduk kendilerinden (Türk, Macar ilişkileri, kurumların tanıtımlarının yapılması ile çalışmaları hakkında derneklerin bilgi paylaşımları konusunda kendileri ile yazışmalar yapmıştık 22 nisan da orada olacağınızı bildirmiştik yetkilileri de bizden yaran konusunda bilgi ve belge istemişlerdi ayrıca derneğimizin internet sitesinde gerekli araştırmaları yapmışlar. Talentum derneği ile Belediye birlikte organize ederek Kültürel kahve gecesi organizasyonu düzenlemişlerdi kendi yayın organlarında yayın yapmış ve misafir davet etmişler bizlerde ziyarete kayılan ekibimizle Yaran kültüründen örnekler sergiledik, tanıtım sunumu yaptık, soru ve cevaplı anlatımlar gerçekleştirdik. Belediye başkanını ve kültür işlerinden sorumlu müdürlerini ziyaret ettik, yerel kültüre olan katkılarını desteklerini bizlerle paylaştılar. Kültür dernekleriyle anlaşma imzalamak suretiyle derneklere yaptıkları faaliyet alanlarına göre yer temini, maddi destek temini yaptıklarını ve AB projelerinde derneklere katkı sunduklarını izah ettiler. Szeget in dini mekanlarını (Sinegog ve Katolik Kilisesini) ziyaret ettik. Dini kurumların 21. Yüzyılda kendilerine nasıl yer bulduklarını STK lara bakış açıları ve katkıları hakkında bilgi aldık. 25 bin öğrencisi bulunan Szeget Üniversitesi Altay dilleri departmanını ziyaret ettik. Macaristan da Türk kültürleri hakkında bilgi aldık. Szeget müzesini gezdik buradaki gönüllülük hakkında bilgiler aldık sonrasında eski ev diye tanıtılan Etnografya müzesi gibi kullanılan müzeyi ziyaret ettik. Macar kültürü ve eski moda denilen yaşam biçimleri ve modelleri hakkında bilgi aldık. Macar çalgıları çalan ve Macar halk dansları yapan, Macar halk dansları topluluğunu ziyaret ettik, bizim için hazırladıkları halk dansları programını izledik, bizim de katkı sunduğumuz ortak bir program gerçekleştirdik. Ziyaret ettiğimiz tüm gruplara ilimizin ve yaran kültürümüzün tanıtımını yapan,  cd, broşür, yaran helvası, Türk lokumu, tuz lambası ve tuz değirmenleri hediye ettik, bu vesile ile Çankırı’mızı ve yaran kültürümüzü Szeget te tanıtmaya çalıştık. Daha sonra Budapeşte ye geçtik. Atalarımızın at koşturduğu tarih yerleri ve Gülbaba türbesini ziyaret ettik.
     Ata yadigarı yaran kültürümüzü UNESCO ya korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil ettirdiğimizi bu kültürün ve ilimizin tanıtılması için Dünyanın bütün coğrafyasında çalışmalar yapacağımızda ifade etik.
    Proje gereği yapılan bu gezi programında bizlere tercümanlık hizmeti veren dernek üyelerimiz Gaza Baykaler ve Eda Coşgun’a, proje yürütme kurulumuza ve dernek yönetim kuruluma teşekkürlerimi sunarım.
    Değerli medya mensupları sizler hep arka planda kalıyor gibi görünseniz de daima olayları detaylı biçimde gözlemler ve değerlendirmeler yapar tarafsız ve objektif bir şekilde sayfalarımıza taşırsınız.Bu yüzden katılımlarınız için teşekkür ederim” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku