• Diğer

Gündem

Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler Konferansı Gerçekleştirildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğu tarafından düzenlenen veKamu BaşdenetçisiAv. Şeref Malkoç’un konuşmacı olarak katıldığı konferans, Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler Konferansı Gerçekleştirildi

Okunma: 1328

29 Mart 2019 09:56
-A

+A

Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler Konferansı Gerçekleştirildi
Çankırı Karatekin Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğu tarafından düzenlenen veKamu BaşdenetçisiAv. Şeref Malkoç’un konuşmacı olarak katıldığı konferans, Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Kamu Denetçiliği Kurumu tanıtım videosu ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı ile kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu, Anayasa’da yerini bulan bir anayasal kurumdur. Kamu hizmetlerinin işleyişini bağımsız ve etkin bir şikayet mekanizması ile denetleme görevi bulunmaktadır. Bu yolla kamu hizmetlerinin kalitesini artıracak, iyi yönetim gerçekleşecek, hak arama kültürü yaygınlaşacak ve idare ile insanımız arasında köprü oluşacaktır.” dedi.
Ayrancı, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Sadece 2017-2018 öğretim yılında enstitülerimizde doktora programı sayısı 11’e, yüksek lisans programı sayısı 36’ ya, fakülte ve yüksekokullardaki bölüm sayımız 98’e, meslek yüksekokullarımızda 95’e yükseltilmiştir. Yabancı öğrenci sayımız bir yılda 5’ten 459’a çıkmış, İslami İlimler Fakültemiz kurulup eğitime başlanmış, Hukuk Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Kurşunlu Adalet Meslek Yüksekokulu kuruluş senato kararı alınmış YÖK e gönderilmiştir.Bugün ise çok önemli bir gün bizim için. Kendisine de bir Ziraat Mühendisi olan Sayın Milletvekilimiz Salim Çivitçioğlu ile istişarelerimiz sonucunda Ziraat Fakültesi kurulma kararı alındığını bilgilerinize arz etmek istiyorum.”
Ayrancı, Uluyazı Kampüsü içerisinde bulunan Uluyazı Camii’nin birinci katının hazırlandığını, Cuma ve vakit namazlarının burada kılındığını da sözlerine ekledi.
Ayrancı’dan sonra konuşan Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş ise konuşmasında şu sözleri söyledi:
“Gerek merkezi gerekse yerel yönetim kuruluşları olarak tek vazifemiz Türk halkına hizmet etmektir. Bu hizmetimizi yerine getirirken vatandaşımıza hatalar yapabiliyoruz. Bu hataları yapmamamız için ya da yapınca düzeltebilmemiz için denetime ihtiyacımız var. Demokrasinin önemli unsurlarından birisi olan ombudsmanlık, yani Kamu Denetçiliği sistemi anayasamıza yerleştirilmiştir. Bundan dolayı mutluluk duyuyorum.”
Rektör Ayrancı’nın Çankırı ve üniversite arasında bir gönül köprüsü kurduğunu vurgulayan Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu:
“Sayın Cumhurbaşkanımızın insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturu ile hareketi, insanımızı öncelik alan duruşu hepimizin baş görevidir. Bizim buradaki varlık sebebimiz, insanımızı memnun etmek, insanlarımızın taleplerini yerine getirip, onların hem devletine hem milletine, bayrağına, ezanına daha çok sahip çıkmalarını sağlamaktır. Bizler şükürler olsun ki üniversitemizle çok büyük bir gönül köprüsü kurmuş durumdayız.”
Konuşmasında ombudsmanlık ile ilgili önemli bilgiler veren KamuBaşdenetçisi Şeref Malkoç:
“Kamu denetçiliği kurumunun ana görevi vatandaşına hizmet etmektir. Bu hizmetler yapılırken ortaya çıkan eksik ve noksanlarda denmiş ki insanımız devletle olan münasebetlerinde mahkemeye gitmeden bir çözüm bulalım. İşte bunun adı da ombudsmanlık yani kamu denetçiliğidir. Biz kurumun ufkunu açmak için üniversitelerle çalışıyoruz. Konferanslar veriyoruz, üniversitelerimizde topluluklar kurduruyoruz.“
İnsanımıza daha iyi hizmet vermek için uğraştıklarını da sözlerine ekleyen Malkoç, üniversitelerin bir toplumun kalkınması için lokomotif görevi gördüğünün altını çizdi.
Soru cevap bölümü ile devam eden konferans; Şeref Malkoç’un Rektör Ayrancı’ya Kamu Başdenetçiliği Kurumu logolu tabak hediye etmesi, Rektör Ayrancı’nın ise Malkoç’a Çankırı tuz lambası takdimetmesiyle sona erdi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku