• Diğer

Gündem

72.Verem Eğitimi Ve Propaganda Haftası

Halkımızın, verem hastalığı (tüberküloz) ve bu hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla, 06-12 Ocak 2019 tarihleri arasında “ 72. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası“ düzenlenecektir.

72.Verem Eğitimi Ve Propaganda Haftası

Okunma: 85

9 Ocak 2019 10:27
-A

+A

Bu hafta boyunca, ilimiz genelindeki sağlık kuruluşlarımız tarafından halkımızın sağlık eğitimine yönelik olarak çeşitli eğitim toplantıları düzenlenecek ve tüberküloz (verem) hastalığı ile ilgili afiş ve broşürler il genelinde topluma dağıtılacaktır. İlimizde yaşayan mültecilere yönelik Arapça ve Farsça eğitim düzenlenecektir. Ayrıca bu hafta boyunca il genelindeki sağlık kuruluşlarımızda görevli sağlık personelinin hizmet içi eğitimine ağırlık verilerek bu hastalıkla yapılmakta olan mücadelenin daha etkin olmasına çalışacaktır.
İlçe Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından, ilçe genelindeki okullarında tüberküloz (verem ) hastalığı ve korunma yollarına ilişkin olarak eğitim programları uygulanacak, bu sayede toplum duyarlılığı artırılmaya çalışılacaktır. Askeriye, cezaevi gibi toplu yaşam alanlarında gerçekleştirilecek konferanslar ile tüberküloz (verem) hastalığının görülme sıklığının azalmasına çalışılacaktır.
Bilindiği gibi; verem hastalığına neden olan mikrop (Mycobacterium tuberculosis ) , hava yolu ile insana bulaşmakta, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılmakta ve ortama yayılan bu mikrobun solunum yolu ile alınması ile diğer insanlara da bulaşmaktadır. Bu kapsamda ilimizde faaliyette bulunan Verem Savaş Birimi’nde (Merkez Toplum Sağlığı Merkezi’nde) veremin teşhis ve tedavisinin ücretsiz olduğu bilinmektedir. Ayrıca tüberküloz (verem) hastalarına yönelik olarak ilimiz genelinde Doğrudan Gözetimli Tedavi programları da uygulanmaktadır.
Saygılarımızla
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku