• Diğer

Çankırı.

570 Yıllık Gelenek Yeniden Hayat Buldu!

570 Yıllık Gelenek Yeniden Hayat Buldu!

6 Aralık 2021 09:55
-A

+A

570 Yıllık Gelenek Yeniden Hayat Buldu!
 
Çankırı’nın tarihi değerlerinden olan Taş Mescitte 96 yıl sonra anlamlı bir gece yaşandı.
 
Çankırı halk arasında Taşmescit olarak bilinen yapı 1235 tarihinde I. Alaeddin Keykubad’ın Atabeği Çankırı Valisi Cemaleddin Ferruh tarafından Darüşşifâ (Hastane) olarak inşa edilmiş. 1242 yılında yapıya Anadolu’nun ilk Darülhadisi ve 1450’li yıllarda Candaroğlu Kasım Bey zamanında Mevlevihane’ninde eklenmesiyle Taşmescit, bir eğitim kurumu olmanın yanında bedenlere ve ruhlara şifa veren bir kampüse dönüşmüş.
 
ÇAKÜ bilimsel literatüre ve insanlığa değer üretiyor.
Anadolu’nun ilk Mevlevihanelerinden olan Çankırı Mevlevihane’si 1925 yılına kadar asırlarca faaliyetlerine devam etmiş. Tekke ve Zaviye Kanunu ile hizmetlerine ara veren Mevlevihane, Çankırı’daki resmi ve gönüllü kuruluşların girişimlerinin sonucu olarak 2016 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun restore edilmiş ve 2018 yılında yapılan protokolle Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne(ÇAKÜ) tahsis edilmiş. Tarihi ve kültürel emaneti devralan Çankırı Karatekin Üniversitesi, 2021 yılında Taşmescit’te Darulhadis İslam Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurarak hem bilimsel literatüre hem de insanlığa değer üretmeye devam etti.
 
Anlamı geceye yoğun katılım!
Çankırı Karatekin Üniversitesi, Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD) ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü iş birliği ile 96 yıl sonra Anadolu’nun ilk Mevlevihanelerinden Çankırı Mevlevihane’sinde Kültür Bakanlığı Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu tarafından Meâli-yi Semâ töreni (anlatımlı Mevlevi mukabelesi) gerçekleştirildi. Programa Çankırı Valisi Abdullah AYAZ, Çankırı Milletvekilleri Muhammed Emin AKBAŞOĞLU, Salim ÇİVİTÇİOĞLU, Ankara Milletvekili Zeynep YILDIZ, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı ESEN, Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun ÇİFTÇİ ve davetliler iştirak ettiler.
 
Dört asırlık gelenek yeniden ihya edildi
Postnişin Fatih ÇITLAK, Mevlevi Sema töreninin nasıl icra edildiğinden, törenin itikadi ve ilmi temellerinden, semadaki remzlerin manevi derinliğinden bahsettiler. Çıtlak”Sema törenindeki hareketler sadece Allah’ın var olduğu, hiçbir şeyin var olmadığı andan ilk yaratılışa, oradan sırasıyla bütün varlıkların yaratılmasına, son olarak da insanın varlık sahnesine gönderilmesine işaret etmekte olduğunu ”ifade ederek“ Sema zikrinin manevi olarak da insan nefsini terbiye ederek kemale ulaştırmayı amaçladığını" vurguladı. Çankırı Mevlevihanesi’nde tarihi bir gün yaşanmış, Postnişin Fatih ÇITLAK’ın anlatımıyla gerçekleştirilen Meâli-yi Semâ ile 96 yıl sonra dört asırlık gelenek yeniden ihya edilmiştir. 
Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kuran Kursuna İlgisizlik!

Kuran Kursuna İlgisizlik!

09:50 - 23 Aralık 2021

Korkuluklar Yenileniyor!

Korkuluklar Yenileniyor!

09:47 - 23 Aralık 2021

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

09:46 - 23 Aralık 2021

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

09:43 - 23 Aralık 2021

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

10:12 - 22 Aralık 2021

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku