• Diğer

Eğitim

21 Ağustos’ta Açıklanacak!

Bilim sanat merkezi bireysel değerlendirme süreci tamamlandı. Bu değerlendirmenin sonucu 21 Ağustos'ta MEB resmi internet sitesinden kamuoyuna açıklanacak.

21 Ağustos’ta Açıklanacak!

Okunma: 1855

7 Ağustos 2019 10:08
-A

+A

21 Ağustos’ta Açıklanacak!
 
Bilim sanat merkezi bireysel değerlendirme süreci tamamlandı. Bu değerlendirmenin sonucu 21 Ağustos'ta MEB resmi internet sitesinden kamuoyuna açıklanacak.
 
Zihinsel ya da resim ve müzik yeteneği bakımından akranlarından ileri düzeyde farklılık gösterdiği düşünülen ilkokul 1, 2 ve 3. sınıftaki öğrenciler, 3-14 Aralık 2018'de e-okul sistemi üzerinden öğretmenlerince bilim ve sanat merkezlerine (BİLSEM) aday gösterildi.
 
Türkiye genelinde aday gösterilen yaklaşık 800 bin öğrenci, 19 Ocak-14 Nisan 2019'da hafta sonları tablet bilgisayar ile grup tarama uygulamasına alındı. Çankırı’da ise 1830 öğrenci tablet üzerinden grup tarama uygulamasına katıldı.
 Grup tarama uygulaması sonucunda barajın üzerinde puan alan öğrenciler aday gösterildikleri yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye tabi tutuldu.
 Bireysel değerlendirmede; 1. sınıflar için Wechsler Nonverbal Yetenek (WNV) testi, 2. ve 3. sınıflar için Türkiye'nin ilk yerli zekâ ölçeği olan Anadolu-Sak Zekâ Ölçeği (ASİS) kullanıldı.
 Görsel sanatlar ve müzik yetenek alanlarında bireysel değerlendirmeye alınacak öğrencileri değerlendirmek üzere Çankırı’da komisyonlar oluşturuldu. Bu komisyonlarda akademisyenler, güzel sanatlar lisesi öğretmenleri ve bilim ve sanat merkezleri öğretmenlerinden oluşturulan uzmanlar görev aldı.
 Bu yıl, Türkiye genelinde genel zihinsel yetenek alanından 78 bin 707, görsel sanatlar yetenek alanından 40 bin 539, müzik yetenek alanından ise 15 bin 455 olmak üzere toplam 134 bin 701 öğrenci değerlendirildi.
 Çankırı’da ise genel zihinsel yetenek alanından 163, görsel sanatlar yetenek alanından 76, müzik yetenek alanından ise 42 olmak üzere toplam 281 öğrenci değerlendirildi. Bu değerlendirmenin sonucu 21 Ağustos'ta MEB resmi internet sitesinden kamuoyuna açıklanacaktır.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku