• Diğer

Gündem

100. Yılda 100 Meşale ile Yürüdüler

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'a çıkışının 100. yılı dönümü dolayısıyla 100 meşale ile yürüyüş gerçekleştirildi.

100. Yılda 100 Meşale ile  Yürüdüler

Okunma: 1413

20 Mayıs 2019 09:55
-A

+A

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'a çıkışının 100. yılı dönümü dolayısıyla 100 meşale ile yürüyüş gerçekleştirildi.
Genç Oluşum Derneği tarafından düzenlenen "100. yıla 100 meşale ile yürüyoruz" adlı yürüyüş, Kucaklama Taşı'ndan başladı, Anıt Alanı'nda son buldu. Yürüyüşe Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’de eşlik etti.
 Yürüyüşe katılan dernek üyeleri ve vatandaşlar, Türk bayrakları ve meşalelerle Anıt Alanı'na gelerek burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı okuyarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle ve saygıyla andılar.
Genç Oluşum Derneği Başkanı Ahmet Mükerrem Ünal, yaptığı konuşmada, ilk olarak herkesin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı. Ünal, konuşmasına şöyle devam etti:
“Yüz yıl önce Türkiye'nin dört bir yanının düşman kuvvetleri tarafından sarıldığını belirten Ünal, "Dönemin Yunan muhalefeti ve gelecekti başbakanı Metaksas, şu öngörüde bulunmuştu: 'Küçük Asya'ya adım atmayın. Türklerin orduları, komutanları vardır ve kısa zamanda bize bunun bedelini ödetirler.' Metaksas haklıydı, çünkü Türkler deruni devlet geleneği olan ve tarihini yaşamakla değil, yazmakla geçirmiş bir milletti. Samsun'a ilk adımla beraber, Türk milletinin üzerindeki bitkinliği ve ölü toprağını atmanın zamanı gelmişti. İşte, Mustafa Kemal Atatürk, Samsun'a çıkma ve milleti kurtuluşa inandırma kararını bu şartlar altında almıştı."
  Genç Oluşum Derneği Başkanı Ünal; 19 Mayıs'ın 100. yıldönümünde, Mustafa Kemal Atatürk ile vatan ve bayrak için canlarını feda eden şehitleri saygı, şükran ve rahmetle anarak sözlerini noktaladı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku