• Diğer

Gündem

10 Milyon Kişi Açlık Sınırında !

Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri devam ederken, milyonlarca çalışan heyecanla yapılacak zam miktarını beklemeye başladı.Türk-İş'in raporuna göre, açlık sınırı 2 Bin 103, yoksulluk sınırını 6 Bin 849 olarak belirlendi. Açlık sınırının 2 Bin 103, Asgari ücretin ise 2 Bin 20 olduğu düşünüldüğünde açlık sınırında ki kişi aslında asgari ücretli çalışanlardan oluşuyor.

10 Milyon Kişi Açlık Sınırında !

Okunma: 3749

6 Aralık 2019 17:40
-A

+A


Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri devam ederken, milyonlarca çalışan heyecanla yapılacak zam miktarını beklemeye başladı. Türk-İş'in raporuna göre, açlık sınırı 2 Bin 103, yoksulluk sınırını 6 Bin 849 olarak belirlendi. Açlık sınırının 2 Bin 103, Asgari ücretin ise 2 Bin 20 olduğu düşünüldüğünde açlık sınırında ki kişi aslında asgari ücretli çalışanlardan oluşuyor.
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) çalışanların geçim koşullarını izlemek üzere 32 yıldır aralıksız olarak her ay yaptığı “açlık ve yoksulluk” sınırını açıkladı. Araştırmasının sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı Kasım'da, geçen aya göre yüzde 2.16 arttı.
 Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 2.102,83 TL,
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise yani yoksulluk sınırı 6.849,62 TL,
Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.577,94 TL olarak hesaplandı.
Ayrıca Türk-İş’in yaptığı hesaplamalara göre, bugünkü asgari ücret 4 kişilik bir aileye ancak 9 gün yetiyor. ‘Mutfak enflasyonu’ adı altında gıda harcamalarındaki artışlara da yer verilen bültende, gıdada 12 aylık ortalama fiyat artışının yüzde 17,89 olduğu belirtildi.
Tek bir çalışanın yaşama maliyetinin 2 bin 578 olduğuna değinilerek asgari ücretin bu maliyeti karşılamadığına dikkat çekilen açıklamada, açlık ve yoksulluk sınırı hesaplamalarının Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde dikkate alınması istendi.
Açlık sınırının 2 Bin 103, Asgari ücretin ise 2 Bin 20 olduğu düşünüldüğünde açlık sınırında ki kişi aslında asgari ücretli çalışanlardan oluşuyor yani TÜİK verilerine göre asgari ücretli çalışan sayısı görünenden daha fazla…
 
Kasım ayı itibariyle Türk-İŞ hesaplamasına temel alınan gıda ürünlerinin fiyatlarında gözlenen değişim şöyle:
• Süt, yoğurt, peynir grubunda; süt ve peynir fiyatı bu ay artarken yoğurt fiyatı aynı kaldı.        
• Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; kıyma ve kuşbaşı et ile tavuk fiyatı aynı kaldı. Sakatat ürünlerinden ciğer ve böbrek fiyatı ise arttı. Balık fiyatı hamsi ve istavritteki ucuzlamaya bağlı olarak ortalamada biraz geriledi. Hesaplamada -her zaman olduğu gibi- fiyatı nispeten ucuz ve yaygın satılan balıklar esas alındı. Yumurtanın fiyatı bu ay yine değişmedi. Bakliyat ürünleri (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) fiyatları bazı marketlerde ‘fiyat ayarlaması’ yapılmasına rağmen genelde aynı kaldı.
• Meyve-sebze ortalama fiyatında bu ay görülen artış mutfak harcamasına olumsuz yansıdı. Gıda harcamasında günlük tüketimi sık olan hem yaş sebze hem meyve fiyatlarında bu ay görülen artışa rağmen pazar esnafı maliyetlerin yükselmesi ve satışların gerilemesini temel sorun olarak gördüğünü ifade ediyor.
• Ailenin gıda harcaması içinde ağırlıklı yeri olan yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 5.43 lira (geçen ay 5.08 lira) olarak hesaplandı.
• Sebze ortalama kilogram fiyatı geçen ay 4,94 TL iken bu ay 5,43 TL’ye yükseldi. Meyve ortalama kilogram fiyatı ise 5,45 TL’ye (geçtiğimiz ay 5,29 TL) ulaştı.
• Hesaplamada 20 sebze ve 10 meyve olmak üzere toplamda yine 30 ürün dikkate alındı. Hesaplama yapılırken, her zaman olduğu gibi, pazarda yaygın bulunan mevsim ürünleri esas alındı.
• Araştırmada ürünlerin tek tek ağırlığı yerine harcama sepetindeki meyve-sebze tüketiminin toplam miktarından hareket edildi.
• Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; önemli bir fiyat değişikliği görülmedi, ancak bazı marketlerde makarna fiyatında artış tespit edildi.
• Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden; tereyağı fiyatı artarken, margarin, zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı aynı kaldı.
• Siyah ve yeşil zeytin fiyatı da ortalamada değişmedi. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb.) ürünlerinin fiyatı aynı kaldı.
• Çay ve ıhlamur fiyatı ile baharat (kimyon, nane, karabiber vb.) fiyatı da değişmedi. Şeker ve tuz ile bal, reçel, pekmez bu ay yine fiyatı değişmeyen ürünler arasında yer aldı. Salça fiyatı da aynı kaldı.
 
 HABER:ŞEYMA DURSUN


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku