• Diğer

Gündem

1. Ulusal Üniversite Öğrenci Toplulukları Çalıştayı’nda TROY ve Dijital Dönüşüm Anlatıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Medya ve Girişimcilik Topluluğu tarafından Dijital Dönüşüm temasıyla ilk kez düzenlenen "1. Ulusal Üniversite Öğrenci Toplulukları Çalıştayı", 20 farklı şehirden 24 öğrenci topluluğu katılımıyla gerçekleştirildi.

1. Ulusal Üniversite Öğrenci Toplulukları Çalıştayı’nda TROY ve Dijital Dönüşüm Anlatıldı

Okunma: 971

6 Mart 2019 10:30
-A

+A

1. Ulusal Üniversite Öğrenci Toplulukları Çalıştayı’nda TROY ve Dijital Dönüşüm Anlatıldı
Çankırı Karatekin Üniversitesi Medya ve Girişimcilik Topluluğu tarafından Dijital Dönüşüm temasıyla ilk kez düzenlenen "1. Ulusal Üniversite Öğrenci Toplulukları Çalıştayı", 20 farklı şehirden 24 öğrenci topluluğu katılımıyla gerçekleştirildi.
Çalıştayın 4. gününde düzenlenen konferansta, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Dijital Ceo lakaplı Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Cankoile Dijital Dönüşüm ve Yapay zekâ uzmanı İlk Türkçe Blockchain kitabının da yazarı Ahmet Usta, katılımcılara Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY’un gelişimi ve hayatımızdaki yeri ile dijital dönüşüm çağının gerekliliği ve hayatımıza katacağı yenilikler ile ilgili bilgi verdiler.
İlk olarak Medya ve Girişimcilik Topluluğu Başkanı Emir Keskin 4 gün süren çalıştay ile ilgili bilgi vererek çalışmalarına katkı ve destek sağlayan Rektör Hasan Ayrancı ile üniversite yönetimine teşekkür etti.
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, baş döndürücü bir hızla gelişmekte ve değişmekte olan, dünyanın son evrede dijital dönüşüm adı verilen bir değişimle karşı karşıya kaldığını ve uzman görüşlerinin bu değişime 5 yıl içerisinde ayak uyduramayan kişi ve toplumların geri kalan süreçte hayatlarını devam ettirmelerinin çok zor olduğu yönünde olduğunu ifade ederek konuşmasına başladı.
Rektör Ayrancı konuşmasına, “Bu dönüşümler; buharla başlayan 1. dönem, 2. dönem olarak elektriğin keşfi,3. dönem kişisel bilgisayarların bulunması ve kullanılması, 4. dönem ise dijital dönüşüm. Biliyorsunuz yapay zekâ ile nesnelerin interneti ve akıllı robotlar geliyor.Peki bu yapay zekâ, insan için mutluluk mu getirecek? Felaket mi getirecek? Tabi biz sonuçta bir üniversiteyiz;bir aklın temsilcisiyiz. Bu haliyle gelişen teknolojiyi öncelikle kendi alanımızda uygulamamız gerekiyor ve bu da bizim için dijital akademi demek. Dijital Akademi çalışmalarına başladık, anketler ile devam ettiriyor, bir de makale hazırlıyoruz. Çankırı Karatekin Üniversitesi Dijital Akademinin en önemli üstlerinden birisi olacaktır. Ama biz bu arada Çankırı’da dijital dönüşümü, dijital akademiyi sağlayacak bütün adımları atmaya kararlıyız. Çünkü biliyoruz ki çok yakın zamanda pek çok algı değişecek. 10 yaşına 15 yaşına gelmiş çocukların yüzde 65’i önümüzdeki 20-30 sene içerisinde bugünkü işleri yapmayacaklar. Mülkiyet ilişkileri değişecek ve insanlar mülkiyetin peşinde değil, aboneliğin peşinde koşacaklar. Zenginlik, artık mülkiyet değil; abonelik olacak. Aboneliğin sayısı ve kalitesi olacak. Aynı şekilde pek çok bedenin fiziksel coğrafi bedenin analizleri yapılacak. Bu analizler büyük datalar haline geldiğinde geleceğin tahmin edilmesi daha mümkün hale gelecek. Dataizm dediğimiz tamamıyla dataya bağlı teknolojilerin, özellikle biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik biyolojisiyle bir araya gelmesi, çok önemli bir dönüşümlere yol açtı ve daha da önemli dönüşümlere yol açacak.” sözleri ile devam etti.
Ayrancı, konuşmasının son bölümünde “Dijital yerlilerimiz! Evet, siz sevgili öğrencilerimizsiniz. Çünkü siz, doğduğunuzda bu teknoloji ile birlikte doğdunuz. Sizin için bu teknolojiler, bizim gibi dijital göçmenler gibi sonradan öğrenilen, öğrenilmesi zorunlu bir şey değil.Dijital göçmenler, daha eski bir teknoloji ve hayat ilişkisi bağıyla bugüne gelmişler. Aldığımız eğitim düzeyi, bilgiye ulaşma tekniğimiz, metodolojik yanımız ve sebep-sonuç ilişkisi kurma bakımındansizlerden farklı yaklaşımlarımız var. Biliyorsunuz, Türkiye’nin Ödeme YöntemiTROY, yerli ve millî yazılımla oluşturulmuş bir ödeme yöntemi.Üniversite olarak biz, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı ekonomik bir saldırıyla karşı karşıya kaldığımızda, diğer unsurlar gibi sadece basit bir lanetleme yerine buna bir cevap vermek isteydik. Oesnada yaptığımız araştırmalarda Bankalararası Kart Merkezi’nin bulduğu, kurduğu ve yürüttüğü çok önemli bir buluş olan ama henüz tanınmamış TROY’u keşfettik. Bunun adı TROY karttı. Türkiye’nin Ödeme Yöntemi tamamıyla yerli ve millî yazılımlarla donatılmış bir buluş. Dışardan müdahalesi zor.Üzerinde çalışmalarımızı hazırlayıp tanıtımlarını yaptık ve prova ettik. Konunun önemini, sosyal medyada ve bazı ulusal televizyon kanallarında anlattık. Önemli,çünkü yakında öyle bir noktaya geleceğiz ki dijital dönüşümle ilgili olarak nakitsiz topluma geçeceğiz. Artık ceplerimizde 50 liralar, 100 liralar bulundurmak yerine doğrudan doğruya tamamıyla kartlarla ödemeye başlayacağız. Biz bir bakıma TROYile hem ülkemize yapılan ekonomik saldırılara karşı bir hamle gerçekleştirdik hem de dijital dönüşümün ilk ayağı olan temassız ödeme sistemine geçiş yapmış olduk.” dedi.
Dijital Dönüşüm ve Yapay zekâ uzmanı İlk Türkçe Blockchain kitabının yazarı Ahmet Usta ise sunumunda katılımcılara Dijital Dönüşüm, Yapay Zeka, Geleceğin meslekleri, trendleri, neden TROY ve teknolojik gelişmeler ile ilgili ayrıntılı teknik bilgilendirme yaptı.
Son olarak kürsüye gelen Dijital Ceo lakaplı Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko ise, “BKM Express ile Dijital Bağış, Temassız Bağış Projesi, BKM Kurum Kültürü ve Sosyal Fayda” başlıklarını içeren bir sunum yaptı.
Canko sunumuna, vizyonlarının“Nakitsiz ödemelerde geleceğin deneyimini yaşatmak”, misyonlarının ise “Ödemeleri kolaylaştıran güvenli çözümler ile Türkiye’ye değer katmak” olduğunu söyleyerek başladı.
Soner Canko konuşmasının devamında, “ABD’de kişi başı ortalama bağış miktarı 1150 Amerikan Doları iken, Türkiye’de kişi başı ortalama bağış miktarı sadece 17 TL. Yapılan araştırmalar, insanların STK’lardan ziyade kendi yakınındaki, çevresindeki ihtiyaç sahiplerine veya dilencilere elden yardımda bulunmayı tercih ettiğini gösteriyor. Kültürümüzde, fitre ve zekat var ancak, bir kurum aracılığıyla yardım yapmak denilince aklımıza ilk gelen yöntem değil; buna alışmamışız. Akla gelse bile zahmetli bir süreç olarak yorumlanıyor. Hesap numarasını alarak banka uygulamasını açıp bağış işlemini gerçekleştirmeye veya STK sitesine girip kredi kartı bilgilerini girerek bağışı yapmaya üşeniyoruz. Biz, tüm bunlardan yola çıktık ve ödeme sistemcileri olarak her türlü teknik bahaneyi ortadan kaldırarak bağışı herkes için en kolay seviyeye getirelim dedik. O kadar ki bağış yapmayı tek bir tıklamanın, hatta tek bir gülümsemenin yeteceği kadar kolaylaştırdık.  Teknolojiyi kullanarak Türkiye’de bireysel bağış bilincini geliştirmeye yönelik çalışmalarımız sayesinde, 2017 MediaCatFelis Ödülleri’nde Sosyal Etki Ödülüne layık görüldük.  Yani, BKM olarak halkımızı bilinçlendirmeye ve yerli ödeme yöntemlerini kullanmaya teşvik ediyoruz. Bu konuda, Çankırı Karatekin Üniversitesi’neTROY’un tanıtımına yaptığı katkılardan ve gösterdiği millî davranıştan dolayı kutluyor, Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı’nın nezdinde de tüm çalışanlara ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.
Konferans, Rektör Ayrancı tarafından konuşmacılara hediye takdimi ile sona erdi.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku