• Diğer

Gündem

‘Zam Kurnazlığı’ Milyonları Vurdu!

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur, işçi, emekli, esnaf ve çiftçilerin alacağı zamlar belli oldu. Maaşlarına yüksek bir zam oranı bekleyen vatandaşların ümitleri de suya düştü.

‘Zam Kurnazlığı’ Milyonları Vurdu!

Okunma: 9367

5 Temmuz 2019 09:44
-A

+A

‘Zam Kurnazlığı’ Milyonları Vurdu!
Maaş Arttı, Zamlarda Arka Arkaya Geldi
 Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur, işçi, emekli, esnaf ve çiftçilerin alacağı zamlar belli oldu. Maaşlarına yüksek bir zam oranı bekleyen vatandaşların ümitleri de suya düştü.
Son dönemlerde yaşanan zamlardan dolayı vatandaşların maaş zammı beklentisi yükselmişken, elektrik, akaryakıt, çay, şeker gibi birçok ürüne zam yapılması, dar ve orta gelirli vatandaşların zorlanmasına sebep oldu. Yapılan yüzde 5 zamla emekli beklediğini bulamadı.  

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici enflasyonunun Haziran ayında yüzde 0.03, ilk 6 aylık dönemde de yüzde 5.01 oranında arttığını açıkladı. Aynı zamanda ikinci 6 aylık maaş zamlarını belirleyen enflasyon rakamlarının böylesine düşük çıkması, seçimlerden bu yana hemen her gün büyük zamlara uyanan memur ve emeklilerde adeta şok etkisi yarattı.
Vatandaşın beklentisinin aksine çaya yüzde 15, şekere yüzde 16, elektriğe yüzde 15, motorine 23 kuruş, benzine 27 kuruş yapılan zamlar Haziran enflasyonunu yükseltmedi. Çünkü çay, şeker ve motorin zamları Haziranın son günlerinden, benzin ve elektrik zamları Temmuz ayından itibaren geçerli olacak şekilde ayarlandı. Zamlar memur ve emekli maaşlarını belirleyen Haziran enflasyonuna yansıtılmayınca seçim dönemine denk gelen Haziran enflasyonu yerinde saymış oldu.
İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin alacağı zam da belli oldu. Bu gruptaki emekliler yüzde 5.01 zam alacak. Son açıklanan enflasyon oranına göre en düşük işçi emeklileri yalnızca 56 TL’lik bir maaş zammı alacak. Buna göre en düşük işçi maaşı 1.186 TL, en düşük emekli esnaf maaşı 1.445 TL, en düşük çiftçi emeklisi maaşı 1.363 TL oldu. Aralık ayına kadar enflasyonda düşüş beklendiği için zamların maaşlara yansıması da beklenmiyor.

Haziran ayı enflasyon oranı, maaşlara yapılacak zammı da belirledi. Memur ve memur emeklileri yılın ilk 6 ayı için yüzde 4 zam almışlardı. 6 aylık enflasyon yüzde 5.01 olduğu için memur ve memur emeklilerinin temmuz ayı maaş ve aylıklarına 1.01 puan enflasyon farkı zammı yapılacak. Buna ilaveten yüzde 5 de toplu sözleşme zammı verilecek. Böylece toplam zam oranı yüzde 6.01'de kalacak. Bu zamlarla en düşük memur maaşı 193 lira artışla 3 bin 417 liraya, en düşük memur emeklisinin aylığı da 138 lira artışla 2 bin 435 liraya yükselecek.

Bugünden itibaren emekli büyük zamlarla daha da pahalanan hayatını 56 liralık maaş artışıyla karşılamaya çalışacak.

                                                                                       
                                                        HABER:Şeyma DURSUN


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku