• Diğer

Kültür

"SARIMSAKLI ET" YEMEĞİNİN ÜNÜ ÇANKIRIYI AŞTI

Çankırı'nın tescilli "sarımsaklı et" yemeği, kenti ziyarete gelenlerden rağbet görüyor.

"SARIMSAKLI ET" YEMEĞİNİN ÜNÜ ÇANKIRIYI AŞTI

Okunma: 600

18 Kasım 2019 16:35
-A

+A

"SARIMSAKLI ET" YEMEĞİNİN ÜNÜ ÇANKIRIYI AŞTI
 
Çankırı'nın tescilli "sarımsaklı et" yemeği, kenti ziyarete gelenlerden rağbet görüyor.

Çankırılıların yanı sıra kenti ziyarete gelenler de "sarımsaklı et" yemeğine ilgi gösteriyor.
"Yemeğin püf noktası et kavrulmadan suyunun verilmesi"
Lokantasında 42 yıldır sarımsaklı et yemeği yapan Sefer Tekmen de yemeğin Çankırılıların damak tadına uyum sağlayan bir lezzet olduğunu dile getirdi.
Şehir dışından gelen misafirlerin de yemeği çok beğendiğini vurgulayan Tekmen, "Çankırı'da en çok satılan yemek, sarımsaklı ettir. Bazı müşterilerimiz Ankara'dan sarımsaklı et yemeye geliyor. Yöresel yemek için gezenlerden de bizi ziyaret edenler oluyor." dedi.
Yemekte kullanılan bütün ürünlerin Çankırı yöresine ait olduğuna dikkati çeken Tekmen, "Yemeğin püf noktası, et kavrulmadan suyunu vermeyeceksin. Günde 3 tencere yapıyorum." değerlendirmesinde bulundu.
Yemeğin yapılışı hakkında bilgi veren Tekmen, şunları kaydetti:
"Yemeğimizi bakır tencerede yapıyoruz. Önce etimizi güzelce kavuruyoruz. Daha sonra tereyağımızı koyuyoruz. Etimiz kavrulduktan sonra salçamızı ve Çankırı kaya tuzunu ekliyoruz. Sonra defne yaprağı atıyoruz içine. Kaynamaya başlayınca kabuklu şekilde sarımsaklarımızı tencereye boşaltıyoruz. Bol miktarda arpacık soğanı koyuyoruz. Yaklaşık bir saat sonra yemeğimiz hazır hale geliyor."
Çankırılı Akif Metin ise işi icabı Türkiye'nin farklı yerlerini gezdiğini anlatarak, "Türkiye'nin başka hiçbir yerinde böyle bir lezzet bulamadım. Misafirlerime mutlaka sarımsaklı et yediririm. Böyle bir lezzeti başka yerde bulamadıklarını söylüyorlar." diye konuştu.
 

 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku