• Diğer

Gündem

‘Öfkeli ve Saldırgan Değil'MİŞiz…

Türkiyeyi ayağa kaldıran Emine Bulut cinayetinin ardından tekrar gündeme oturan şiddet ve şiddete neden olan etmenlerle ilgili yapılan en geniş kapsamlı akademik çalışma ile Türkiye'nin "öfke" haritası çıkarıldı.

‘Öfkeli ve Saldırgan Değil'MİŞiz…

Okunma: 1209

2 Eylül 2019 15:48
-A

+A

Türkiye’nin Öfke Haritası Çıkarıldı!
‘Öfkeli ve Saldırgan Değil'MİŞiz…

Türkiyeyi ayağa kaldıran Emine Bulut cinayetinin ardından tekrar gündeme oturan şiddet ve şiddete neden olan etmenlerle ilgili yapılan en geniş kapsamlı akademik çalışma ile Türkiye'nin "öfke" haritası çıkarıldı.
 

Çalışmada 81 ilden 18-81 yaş arası evli, bekar, çocuklu veya çocuksuz bireylerden oluşan 25 bin kişiyle yüz yüze görüşme gerçekleştirildi. Sonucunda ise Çankırı, Öfke probleminde en düşük iller sıralamasına girdi.
Üsküdar Üniversitesi'nin, klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapan 125 öğrencisi tarafından gerçekleştirilen saha çalışması ile Türkiye’nin öfke haritası oluşturuldu. Sonuçlar şaşırtırken, en öfkeli ve saldırgan bölgesi Güneydoğu Anadolu oldu.
Türkiye’de her 3 kadından biri fiziksel ya da psikolojik şiddet görüyor. 2019 yılının ilk 8 ayında en az 273 kadın öldürüldü. Toplumun şiddet eğilimini ölçen bir araştırma yapıldı ve Türkiye'nin yüzde 67'si şiddete eğilimli çıktı.

EN ÖFKELİ BÖLGE GÜNEYDOĞU ANADOLU

Öfke-düşmanlık ve saldırganlık eğilimi en yüksek bölge Güneydoğu Anadolu bölgesi olurken; en düşük bölge ise Trakya ve Orta Karadeniz oldu. Araştırmayı yürüten Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar, "Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu bölgelerinde eğilim daha fazla iken daha ‘düşük riskli olan bölgelerinse Trakya bölgesi, Çankırı, Sinop, Kastamonu ve İzmir civarı olduğunu gördük.’ Buralarda yüksek çıkmasını bu bölgelerin biraz daha geleneksel, metropolleşmeden biraz daha uzak, daha geniş ailelerin bir arada yaşayabildiği daha geleneksel kodlarla büyüyen bireylerin olmasına bağlıyoruz" dedi.
 
Araştırmaya katılanların 49.8'i nin kadın, yüzde 50.2'sinin erkek olduğu belirtildi. Katılımcıların 54'ünün üniversite, yüzde 26'sının lise, kalan yüzde 20'si ise ilköğretim veya yüksek lisans mezunu olduğu aktarıldı. Araştırma analizlerini yorumlayan Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar, kin ve öfkeye etki eden faktörleri "genç yaş, duyguları tanıma ve ifade güçlüğü, negatif duyguların çokluğu, tütün ve madde kullanımı" şeklinde özetledi. 
"Şiddet medya kanalıyla normalleştiriliyor"
Medya kanalı ile şiddetin normalleştirilmesi ne yazık ki sık rastlanılan bir durum. Özellikle dizilerdeki karakterlere baktığımız zaman kadına, çocuğa, sağlık çalışanına şiddet, şiddetin birçok yolu var ve dizilerde güçlü ve sevilen karakterler eliyle bu şekilde şiddet uygulandığı, bu şiddetin cezasız olduğu görüldüğü zaman bu da toplumda bir öğrenme sağlıyor. İnsanlara bu tür bir zorlukla karşılaştığınızda şiddete başvurabilirsiniz mesajını alttan vermiş oluyor. Bu konuda gereken özen gösterilmeli, şiddete özendirici unsurlara ve öğelere yer verilmemelidir.
                                   
                                          HABER:ŞEYMA DURSUN


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku