• Diğer

Gündem

“Medeniyete Beşiktir Cami”

Çankırı İl Müftüsü Bürhan Keleş, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebeti ile bir mesaj yayınladı.

“Medeniyete Beşiktir Cami”

Okunma: 400

2 Ekim 2019 12:09
-A

+A

“Medeniyete Beşiktir Cami”
 
Çankırı İl Müftüsü Bürhan Keleş, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebeti ile bir mesaj yayınladı.
 
İl Müftüsü Keleş, camilerin ilim, irfan yuvası olduğuna değinerek, camilerin İslam’da ki yerini şu sözlerle ifade etti:
                                                                                                           
Camiler müminlerin huzur bulduğu, manen beslendiği ve arındığı, toplumun her kesiminin bir araya geldiği, İslam’ın açık mührü, topluca kulluğumuzu Rabbimize arz ettiğimiz mekânlardır. Camiler sadece ibadet edilen mekânlar değildir. Camiler ilim, irfan yuvası, İslam’ın,  güzel ahlakın, insan, vatan, bayrak sevgisinin, merhametin, şefkatin, saygının, değerlerin öğrenildiği yerlerdir. Din görevlileri Hz. Peygamber’in varisi, Din-i İslam-ı Mübin’i öğrenme ve yaşama yolunda insanımızın rehberidir.
İslam medeniyeti, cami merkezli bir medeniyettir. Camiler, tarihten günümüze sosyal hayata şahitlik eden, İslam beldelerinin, etrafında hayat bulduğu, mümin yüreklerin kendisinde buluştuğu kutlu yerlerdir. Mahallelerimizin kalbi, şehirlerimizin ruhu, aziz milletimizin ve ümmet-i Muhammed’in güvenli yuvasıdır. Camilerimiz, sadece ibadetlerimizin değil, aynı zamanda tarihimizin, edebiyatımızın, örf ve adetlerimizin, kültürümüzün iç içe geçtiği merkezlerdir.”
Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arası Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı1986 yılından beri 1-7 Ekim tarihleri “Camiler Haftası” olarak kutlamaya başlamıştır.2003 yılında ise haftanın ismi, “ Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak değiştirilmiştir.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1-7 Ekim tarihleri arası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanacaktır. Bu yıl “Cami ve Hayat” temasıyla camilerimizin ve din görevlilerimizin hayatımıza kattığı anlam ve değerleri toplumumuzla paylaşacağız. Âl-i cenâp milletimizin camilerimizi mamur etmek için gösterdiği fedakârlıkları hayırla yâd edeceğiz.
Bu vesileyle ezan ile başlayıp sala ile son bulan hayatımıza rehberlik eden hocalarımızdan, camilerimizin en değerli varlığı olan cemaatimizden ahirete irtihal edenlere rahmet, hayatta olanlara sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum. Yüce Rabbim, yurdumuzu camisiz, camilerimizi cemaatsiz, minarelerimizi ezansız bırakmasın.
“Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nın ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz eder, İlimiz genelinde cami ve Kur’an kurslarında görev yapan bütün din gönüllüsü personelimizin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik ederim.”                                                                                       
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku