• Diğer

Gündem

“Kanal İstanbul Bir Rant Projesidir”

İyi Parti Kalkınma Politikaları Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ile İyi Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun’un katılımı ile İyi Parti Çankırı İl Başkanlığında basın toplantısı düzenlendi.

“Kanal İstanbul Bir Rant Projesidir”

Okunma: 3009

24 Aralık 2019 13:59
-A

+A

“Kanal İstanbul Bir Rant Projesidir”
İyi Parti Kalkınma Politikaları Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ile İyi Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun’un katılımı ile İyi Parti Çankırı İl Başkanlığında basın toplantısı düzenlendi.

Kalkınma Politikaları Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ,Çankırı’yı ekonomik ve gelişmişlik açısından değerlendirerek Türkiye’deki problemlerin tamamına sahip bir şehir olduğunu söyledi ve şunları belirtti:
“Çankırı yerleşim olarak çok eski bir merkez geniş bir doğası var. Sanayileşme mücadelesi var. Fakat iç Anadolu da sanayileşmeye baktığımızda çok küçük bir payı var. OSB olarak sayı olarak çok kamunun yatırımları var. Türkiye’de sanayileşme işletmelerine baktığımızda İç Anadolu’nun en az sanayi işletmesine sahip ili Çankırı. Türkiye oranı yüzde birin altında. Çok büyük hatta orta sıklette bir sanayi kuruluşu yok. Genelde küçük işletmeler var. Genelde gıda ile ilgili sanayi yapısı var. Sektörel olarak baktığımızda madencilik var metal var. Gariptir Avrupa’ya ihracatı var uzak doğudan ithalatı var Çankırı’nın. Uzak doğudan bu kadar ithalatın çok ender olduğu illerimizden birisi. Türkiye’deki problemlerin tamamına sahip bir şehrimiz Çankırı. Çankırı ile ilgili de çalışmalarımız var. Tüm bu konuları Türkiye’den ayırmak mümkün değil.”
Türkiye Hukukunu Adaletini Ve Liyakatini Çözmeli
Türkiye’nin ekonomik açıdan ciddi bir sıkıntı içerisinde olduğunu belirten Kalkınma Politikaları Başkanı ve Milletvekili Tatlıoğlu,
“ Türkiye de 2018 yılı sonu ve 2019 yılı baktığımızda büyüme bütün tarihi süreçlerin altında. Bu maalesef Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile başlayan dönem ilk 2 çeyrek ekonomi küçüldü,  3. Çeyrekte ise çok zorlamalarla 0,9 kadar büyüdü. 1 milyonun üzerinde üniversiteli işsizimiz var. Yüzde 27 oranında genç işsizimiz var. Son 5 yılda ekonomi olarak büyüyemeyen ülke olduk. 2008 yılına kadar iyi bir Türkiye vardı orada ne kaybettiysek, bize düşen onları da güçlendirerek tekrar toparlanmak. Buradan bir çıkış için Türkiye’nin neye ihtiyacı varsa ülkemizde olduğunu söylüyoruz. Bunun yapısal bir tıkanma olduğunu söylüyoruz. Türkiye hukukunu adaletini ve liyakatini çözmeli. Dünya’da bunu yapmadan hiçbir şeye geçemez bir ülke. Kalkınmanın ilk aşaması adalet ve liyakattir. Türkiye adalet ve liyakati yerine oturtturmalı. Ondan sonra da liyakatte dayalı bir çalışma modelini tekrar yürütmeli. Yaklaşık 4,5 milyona yakın işsizimiz var. Kayıtlı çalışanımız 1 milyon azalmış. 2002 de çalışanların yüzde 19’u asgari ücretliyken bu rakam yüzde 43’e çıkmış. Buradan çıkış mümkün ama bu siyasal iklimin değişmesi lazım. Ülke kendini iyi bir atmosfere atar bu değişimle. Ülkemizin kaynakları buna müsait.
 “İktidarı Devralmaya Hazırlanıyoruz”
Ak Parti iktidarının 2008 yılından sonra ki dönemde düşüşe geçtiğini belirten Tatlıoğlu, bu düşüşü nedenleriyle şöyle açıkladı:
“2008 yılından sonra ne oldu. 3 kırılma noktası var. FETÖ ile 2010 referandum ve FETÖ süreci, çözüm süreci ve dış politika.
Mecliste bugün tek başına iktidar partisi yok. Bir kanunu çıkarabilecek veya bir kanunu durdurabilecek bir parti yok. Burada eski tip koalisyon, yeni ittifak var.  Dolayısıyla bu ittifak hükümeti 2 yıldır aşağı inişi hızlandırdı.  Cumhurbaşkanı hükümet sistemi ile birlikte aşağı düşüş var. Buradan çıkmamız lazım. İYİ Parti bu çıkış için var. İYİ Parti bütün sıkıntılara rağmen iktidarı gerileten partidir. Önümüzdeki seçimlerde de bu iktidarı devralmaya hazırlanıyoruz. Yoksa bu ekonomide sorunlar çözülmez.
“Kanal İstanbul Bir Rant Projesi”
İyi Parti Kalkınma Politikaları Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Kanal İstanbul projesini bir rant projesi olarak değerlendirdiklerini ifade ederek, bu projenin milletten finanse edilmesine ve bu ranta karşı olduklarını belirtti. Tatlıoğlu, projeyi şöyle değerlendirdi:
“Kanal İstanbul projesini parti olarak inceledik. Bu projenin ülkemize ekonomik bir getirisi yok. Bir faydası yok. Montrö ile beraber bize verilen hakların, bu proje ile uluslararası tartışmaya açılabileceği endişesi bu endişeyi doğru buluyoruz. Çevre kirliliği ile ilgili özellikle Karadeniz’deki sülfürün Marmara’yı öldüreceği kanaatini de önemli buluyoruz. Sayın Erdoğan ve hükümetin Kanal İstanbul projesini bir rant projesi buluyoruz. Bunun finansmanının kamu kaynaklarının olmasına kesinlikle karşıyız. Uluslararası hukuk problemi ve çevre problemi yok ise bu İstanbul Belediyesinin bir projesi olmalı, maliyeti oradaki arazi sahiplerinin 100 liradan bin liraya çıkan değerlerinden alınmalı. Biz bu projenin milletimizden finanse edilmesine karşıyız. Yeni bir rant oluşturulmasına karşıyız. Bu projenin çok iyi tartışılması taraftarıyız.”
Toplantı Kalkınma Politikaları Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ve Yerel Yönetimler Başkanı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, İyi Parti Çankırı İl Başkanı Bora Kanat, İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Aydın Akbaş ve teşkilat mensuplarının katılımı ile gerçekleştirildi.
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku