• Diğer

Çankırı.

‘ERTELEMEYİN ÖTELEMEYİN!’

‘ERTELEMEYİN ÖTELEMEYİN!’

20 Ağustos 2021 11:41
-A

+A

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, corona virüs aşısı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada;
‘ERTELEMEYİN ÖTELEMEYİN!’
Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, ilimizde son zamanlarda artan corona virüs vakalarıyla ilgili olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Vali Ayaz aşılamanın önemine dikkat çekti
Çankırı Valisi Abdullah Ayaz beraberindeki heyet ile birlikte , geçtiğimiz Çarşamba günü tüm Türkiye’yi  saran covid 19 tedbirleri kapsamında İlimiz Tevfik Fikret Caddesi üzerinde bulunan iş yerlerini tek tek ziyaret ederek maske,mesafe,hijyen konularında denetimler gerçekleştirdi.

Vali Abdullah Ayaz Tevfik Fikret caddesine geldiğinde kendisini bekleyen basın mensuplarına İlimizdeki son günlerde kaydedilen covid 19 vakaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Ayaz basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:’’Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca zaten gerekleri  açıklamaları yapıyor. Orda da gördüğümüz gibi ilimizdeki vaka sayıları son aylarda özellikle kurban bayramından sonra artış gösterdi.

Son 1 hafta içerisinde limizden 10 vatandaşımız Covid-19 nedeniyle maalesef hayatını kaybetti. Daha dün 40 yaşında bir hastamız Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Onun için ben hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Burada dikkat çeken konu ise 40 yaşında hayatını kaybeden hastamızın corona virüs aşısından bir doz bile yaptırmamış olmasıydı. Bu virüse karşı en büyük silahımız aşı. Aşılarımızı mutlaka yaptırmamız gerekiyor. Yaş grubu aşağı doğru gittikçe aşılamada ciddi bir azalma görüyoruz. Bu hastalığın genci yaşlısı yok. Son dönemlerde gençlerin daha çok etkilendiğini görüyoruz. 
50 yaş altı vatandaşlarımızın en az 2 doz, 50 yaş üstü vatandaşlarımızın ise 3 doz aşılarını mutlaka yaptırmaları gerekiyor. Ben özellikle 40 yaşında bir vatandaşımızın bu genç yaşında böyle bir hastalıktan hayatını kaybetmesine çok üzüldüm. Tedbirleri bırakmak için çok erken. Bunu çok  defa vurguladık. Aşı olmayan vatandaşlarımızın bir an önce aşılarını olmalarını istiyoruz.

‘Kurban Bayramından sonra vakalar arttı’

Hep birlikte çalışarak, hep birlikte kurallara uyarak özellikle Kurban bayramından sonra ilimizde artışa geçerek son verilerde her 100.000 kişide yaklaşık 150 sayısına yaklaşan vaka sayılarını düşürerek ilimi haritada mavi ile gösterilen iller arasına girmeyi hedeflemeliyiz.
Korona virüs vakalarının azalması için il merkezi ve ilçelerimizde tüm ekiplerimiz ellerinden geleni yapmaktalar. O yüzden ben de şahsım olarak bugün burada arkadaşlarla birlikte denetimler gerçekleştireceğiz.’ Diye konuştu.
‘Ertelemeden ötelemeden ir an önce aşı olmalıyız.’ 
Vali Ayaz’ın açıklamaları sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir Basın mensubunun ‘Çankırı’da ne zaman mavi tabloyu göreceğiz’ şeklindeki soruya Vali Ayaz; ‘ Bugün kaymakamlarımız ile çevrimiçi yaptığımız toplantıda arkadaşlarımız büyük gayret içerisinde. Bazı ilçelerimizde aşılamada %75’in üzerine çıktığını görüyoruz. Ama İl Merkezinde oran maalesef %71’de henüz.Gönlümüzden geçen en kısa süre içerisinde maviye geçmemiz. Ertelemeden ötelemeden bir an önce aşı olmalıyız.’  Dedi .
 
4 Hasta yoğun bakımda

Vali Ayaz, ilimizde hastanede covid nedeniyle yatan hasta sayısı ile ilgili olarak ise, 4 hastanın yoğun bakımda yattığını 2 hastanın ise entube edildiğini, halihazırda yaklaşık 30 covid hastasının hastanede tedavi gördüğünü ifade etti. Yoğun bakımdaki hastaların 70li yaşlarda olduğunu belirten Vali Ayaz, hastanede tedavi gören hastaların ise yaşlarının daha genç olduğunu belirtti.
Aşının %100 korumadığını ama ama aşıdan başkada silahımızın olmadığını altını çizen Vali Ayaz, aşı olanların hastalığı daha çabuk ve sıkıntısız atlattığı sözlerine ekledi.

Haber:Semira KONUK


Anahtar Kelimeler : ÇANKIRI, VALİ, COVİD 19,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku