• Diğer

Gündem

“Doğumunun 90. Yılında Cengiz Aytmatov ve Türk Dünyası” Paneli Düzenlendi

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen “Doğumunun 90. Yılında Cengiz Aytmatov ve Türk Dünyası” Paneli Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

“Doğumunun 90. Yılında Cengiz Aytmatov ve Türk Dünyası” Paneli Düzenlendi

Okunma: 1235

10 Mart 2019 09:35
-A

+A

“Doğumunun 90. Yılında Cengiz Aytmatov ve Türk Dünyası” Paneli Düzenlendi
Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen “Doğumunun 90. Yılında Cengiz Aytmatov ve Türk Dünyası” Paneli Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Orhan Söylemez ve Dr. Öğretim Üyesi Samet Azap’ın konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü ÇAKÜ Dr. Öğretim Üyesi Serap Aslan Cobutoğlu yaptı.
Cengiz Aytmatov üzerine hazırlanmış bir projesi ile 1995 yılı ARIT (American Research Institute in Turkey) ödülünü alan ve Cengiz Aytmatov üzerine birçok eseri bulunan Prof. Dr. Orhan Söylemez, 2008 yılında hayatını kaybeden Aytmatov’un Türkiye ve tüm Türk dünyası için oldukça önemli bir yazar olduğunu söyledi. Aytmatov ile birlikte yaşadığı hatıralara ve çalışmalarına da değinen Söylemez, Aytmatov ile Türk coğrafyasının tomurcuk açtığını belirterek şuan ki üniversitelerde onun izinde yetişen yeni neslin de bu tomurcuğun devamı olarak yeni tomurcuklar saçacağını ifade etti.
Dr. Öğretim Üyesi Samet Azap ise Aytmatov’un çocukluğu ve yetiştiği coğrafya ilgili bilgiler verirken Aytmatov’un dünya tarihinin yansıyan bir tablosu olduğunu belirtti. Kırgız yazarın Talas’ın Şeker Köyü’nde doğduğunu ve oradan tüm dünyaya ulaşan bir yazar haline geldiğini söyleyen Azap, Aytmatov’un Kırgız ve Türk Dili’nin unutulmaması için önemli pek çok eserverdiğini dile getirdi.  Dilin yok olması halinde bir milletin millet olamayacağını da sözlerine ekleyen Azap, bu manada Aytmatov’un eserlerinin Türk Dili için çok önemli bir yeri olduğunu vurguladı.
Konuşmalardan sonra, soru cevap kısmı ile devam eden panelin son bölümünde,Kastamonu Üniversitesi’nde okuyan Kırgızistanlı ve Kazakistanlı öğrenciler, dombra ve kopuz eşliğinde Türk Dünyası ezgilerinden oluşan kısa bir müzik dinletisi sundu.
Çankırı Karatekin Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdülselam  Arvas’ın Prof. Dr. Orhan Söylemez’e, Dr. Öğretim Üyesi İbrahim  Akyol’un ise Dr. Öğretim Üyesi Samet Azap’a Çankırı tuz lambası takdim etmesiyle panel sona erdi.
Orhan Söylemez ve Samet Azap kurulan stantta kitaplarını imzalarken panelin ardından Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı,Söylemez ve Azap’ı makamında kabul etti. Aytmatov ile yazarın Türk dünyası üzerindeki etkileri gibi konuların konuşulduğu ve görüş alışverişinde bulunulan ziyaret kırgız ve kazak öğrenciler müzik dinletisi ile tamamlandı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prof. Dr. Orhan Söylemez
panel
Dr. Öğr. Üyesi Samet Azap
AbdülselamArvas
Mankurtlaşma ve Mankurtluk hakkında
Samet azap, Aytmatov çocukluğu, yetiştiği coürafya, dünya tarihinin yansıyan bir tablosu olduğunu söyledi. talaşın şekerköyünden çıktığını, tüm dünyaya ait olduğunu, kullandığı karakterler hayal miydi değil miydi, en sevdiği eser deniz kıyısında ….kırgız neslinin devam etmesini anlatmış, dili yok olursa bir millettin millet olmayacağını
orhan- 95 ödül, cengiz Aytmatov ile başından geçen hikayeler, birlikte çalılşmış, turan ülkesi tomurcuk açıyor ve şu anda ünibversiteöüğrencileri bu tomorcukları saçıyor, ikisinin yazdığı tiyatro eserleri, sekratı anma gecesi vb, fuji vb.
soru cevap kısmı,
muhtarabedov ve cengiz Aytmatov a etkisi,
türk dünyası için önemi ve türkiye için önemi,
gün olur aslı bedele
kastamonuda bulunan kazak ve kırgız öğrenciler dombra ve toyuz kazakça Kırgızca Türkçe şarkıları ve cengiz aytmetov un eserlerini
abdülsemal – orhana
İbrahim akyol da samete
kitaplarını imzaladı.
 
rektör ayrancıyı makamında ziyaret ederek istişarede bulundular ve müzik dinletisi yaptılar.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku