• Diğer

Gündem

“Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi”

Adalet Bakanlığı tarafından “Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi” adı altında planlanan etkinlik, Recep Tayyip Erdoğan Parkında haklarında ceza ve tedbir uygulanan hükümlüler tarafından çevre temizliği yapılarak gerçekleştirildi.

“Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi”

Okunma: 401

1 Eylül 2019 14:09
-A

+A

“Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi”
 
Adalet Bakanlığı tarafından “Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi” adı altında planlanan etkinlik, Recep Tayyip Erdoğan Parkında haklarında ceza ve tedbir uygulanan hükümlüler tarafından çevre temizliği yapılarak gerçekleştirildi.
Denetimli Serbestlik Müdürlüğünden yapılan kamuoyu açıklamasında şöyle denildi:
“Denetimli Serbestlik; kapsamı kanunlarca belirlenen, Şüpheli, sanık ve hükümlüler hakkında mahkemelerce verilen ceza ve tedbirlerin uygulandığı, Şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde denetim ve takibinin yapılarak İyileştirilmesi ve tekrar topluma kazandırılması için ihtiyaç duyduğu her türlü hizmet, program ve kaynakların sağlandığı bir ceza ve infaz sistemidir. Kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma yükümlülüğü ise; yükümlünün ücretsiz olarak kamu kurumu veya kamu yararına hizmet veren bir kuruluşta, kurumun yürütmekte olduğu hizmete yardımcı işlerde çalıştırılarak toplumsal katılım ile yükümlünün iyileştirilmesini amaçlayan ve kamu düzeninin sağlanmasını esas alan bir yükümlülüktür. Bu yükümlülük ile yükümlünün kurallara uyma becerisi ve çalışma disiplini kazanması, başkalarının haklarına saygı göstermesi, zamanı planlaması, bir meslek edinerek kendi işini kurması veya bir iş edinmesi amaçlanmaktadır.”
 
Etkinliğin amacı ise şu şekilde ifade edildi:
“Temiz ve sağlıklı bir çevrenin bütün canlıların yaşayabilmesi için temel koşul teşkil etmesi ve bunun ancak sağlıklı ve temiz bir çevre ile mümkün olmasından hareketle, vatandaşlık görevlerimizden biri olan, paylaştığımız yaşam alanlarının, doğanın temiz tutulması, sahip çıkılması, çevre temizliğinin sağlanması ve doğanın korunması olup; Bakanlığımızca; 26-29 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmek üzere “Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi” başlatılmıştır.
 Bu Proje ile Türkiye genelinde denetimli serbestlik infaz uygulamalarından kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma diğer adıyla kamu hizmeti cezası kapsamında piknik alanları, yeşil alanlar ve mesire alanları gibi alanlarda temizlik çalışmaları yapılarak kamu hizmetindeki yükümlülerimize bu çerçevede farkındalık kazandırılmaktadır.

Adalet Bakanlığı tarafından 26-29 Ağustos 2019 tarihleri arasında infaz uygulamaları kapsamında “Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi” ile Türkiye genelinde piknik alanları, yeşil alanlar, mesire alanları gibi uygun görülen yerlerde çalışmalar gerçekleştirilmiştir.”
Çankırı’da bu etkinliğin uygulanması için belirlenmiş olan Recep Tayyip Erdoğan parkında Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Çankırı Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Çankırı Baro Başkanı Erkan Köroğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Aykurt, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Emniyet Müdür V. Yüksel Yazıcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, Çankırı Cumhuriyet Savcısı Abdulaziz Taşkıran, Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Metin Sönmez, İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Çakır, Denetimli Serbestlik Müdür V. Fatma Pehlivan Yılmaz ve denetimli serbestlik personelinin katılımıyla gerçekleştirildi.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku