• Diğer

Eğitim

“ÇAKÜ En Fazla Program Açan Üniversite”

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Hasan Ayrancı, basın mensupları ile bir araya gelerek, 2019-2020 eğitim öğretim yılına dair değerlendirmelerde bulundu.

“ÇAKÜ En Fazla Program Açan Üniversite”

Okunma: 1891

8 Ağustos 2019 17:51
-A

+A

“ÇAKÜ En Fazla Program Açan Üniversite”
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Hasan Ayrancı, basın mensupları ile bir araya gelerek, 2019-2020 eğitim öğretim yılına dair değerlendirmelerde bulundu.
Hukuk Fakültesinin açılacağını duyurmasının ardından Diş Hekimliği Fakültesi’nin de açılması yönünde çalışma yürüttüklerini söyledi. Orman İşletme Müdürlüğü ile görüşülerek üniversite kampüsünün , 1 Milyon ağaç ekilerek yeşillendirme çalışmaları yapacaklarını da duyurdu.
2019 yılında Çankırı Karetekin Üniversitesi’nin en fazla program açan üniversite olduğunu dile getiren Rektör Hasan Ayrancı, şu açıklamalarda bulundu:
“Çankırı Karatekin Üniversitesi gerçekten 2019 – 2020 öğretim yıllarında Türkiye’de en fazla program açan üniversite olmuştur. Toplamda 88’in üzerinde  program açılmış bunlardan 60’na öğrenci  alınabilmiştir. Bunun dışında pek çok sağlık bilimleri fakültesinde . çocuk gelişimi ve rehabilitasyon gibi bölümler, mühendislik  fakültesinde bilgisayar mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisliği gibi bölümler açılmıştır. Edebiyat fakültesinde psikoloji bölümü açılmıştır. Bu yolda hem çok tercih edilen hem de istihdam bakımından önem arz eden bölümler  tercih edilmiş ve bu büyük rakam elde edilmiştir. Burada öğrencilerimizin bu  bölümlere çok yüksek puanlarla ve istekle geleceğini tahmin etmek zor değildir. Bunun dışında  sadece bu yıl yaptığımız yeni bir açılımla bin 500 yabancı öğrencinin gelmesi beklenmektedir. Bu 1500  yabancı öğrenci yaklaşık 38 farklı ülkeden Çankırı Karatekin Üniversitesine okumak için gelmektedir. Yine bu rakamın  büyük bir çoğunluğu ilginç bir şekilde yüksek lisans ve doktora eğitimi yapmak için buraya gelmektedir. Ağırlıklı olarak Ortadoğu Ülkeleri Irak başta olmak üzere Cibuti ve Sudan gibi  pek çok ülkenin bulunduğunu bunun dışında Avrupa Birliği Ülkelerinden de bazı öğrencilerimizin bulunduğunu bu 38 ayrı ülke  arasında bulunduğunu da ifade etmek isterim.”

Üniversite olarak uluslararasılaşma konusuna önem verdiklerini belirten Rektör Ayrancı, yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye olan ilgisini ve katkısını şöyle açıkladı:
“YÖK’ün bir politikası var uluslararasılaşma bunun pek çok  ayağı var bunun biriside yabancı öğrencilerimizle birlikte bilim hayatına destek  vermemiz ve bunu devam ettirmemiz ilkesidir. Bu çerçevede biz çok yoğun bir çalışmayla ülkelerin pek çoğuyla  uluslar arası sözleşme yaptık. Bazen biz  onlara gittik bazen onlar bize geldiler. Bunun dışında  ciddi  bir medya çalışması da yaptık. Buraya gelen öğrenciler  en büyük  sermayemiz bunlar gittikleri zaman ÇAKÜ de nasıl  bir ortamın beklediğini sözlü olarak ifade ediyorlar. Çünkü bizzat  görmeyen kişi bilgi sahibi olamıyor. Bu çerçevede en büyük tanıtımcılarımızın bizim eski öğrencilerimiz olduğunu söyleyebilirim. Bunun için onlarla yoğun bir ilgi aşamasındayız. Örneğin her 5 yabancı öğrenciye bir danışman hoca atıyoruz. Bu hocalarımız  bu 5 öğrenciye sadece bilimsel danışmanlık değil aynı zamanda  alışveriş, sosyal hayatla ilgili bilgide veriyorlar. Hatta bunlarda bizim için yeterli olmadı  öğrencilerimizin diğer öğrencilerle bir araya gelmediğini  gördüğümüzde bunların her birinde bir Türk  badi verdi. Bunlar birlikte çalışıyor. Fikir alışverişi yapıyorlar. Bu ve buna benzer pek çok faaliyetimiz yabancı öğrencilerimizin takdirini  karşıladı ve gönüllü elçi olarak kendi ülkelerinde akrabalarına kardeşlerine  bizi anlatıyorlar.”


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku