• Diğer

Gündem

‘5 Bin Yıllık Değer Tuz Mağarası’ Sağlık Turizmine Sonunda Kazandırılacak mı?

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, göreve geldiğinden bu zamana kadar ilk kez Çankırı basını ile istişarelerde bulundu. Basının sorularını kabul eden Esen, projeleri ve yapacakları yatırımlar hakkında değerlendirmelerde bulunarak, öncelikli yatırımlarından bahsetti.

‘5 Bin Yıllık Değer Tuz Mağarası’ Sağlık Turizmine Sonunda Kazandırılacak mı?

Okunma: 1574

14 Haziran 2019 14:31
-A

+A

 “Çankırı Hak Ettiği Yerde Değil”
‘5 Bin Yıllık Değer Tuz Mağarası’ Sağlık Turizmine Sonunda Kazandırılacak mı?
    Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, göreve geldiğinden bu zamana kadar ilk kez Çankırı basını ile istişarelerde bulundu. Basının sorularını kabul eden Esen, projeleri ve yapacakları yatırımlar hakkında değerlendirmelerde bulunarak, öncelikli yatırımlarından bahsetti.
 Göreve gelmeden önce Çankırı’da gördüğü eksiklikler ve bu eksiklikleri gidermek için hangi projeleri hayata geçireceğini sorduğumuz Başkan Esen, Çankırı’nın hizmete açılacak birçok değeri olduğunu fakat geri planda kaldığını ifade ederek, sağlık turizminin artık Çankırı’ya kazandırılması gerektiğini şu sözleriyle ifade etti:
Seçim esnasında ben hep şunu söylemiştim, ufak dokunuşlarla çok şey yapabiliriz. Bugün 19 milyon gibi rakamlardan bahsettik, tedbiri aldık ama hizmette bir eksikliğimiz yok. Tedbir aldık ama gerekli yerlerden kısıtlamalar yaptık. Üç tane kadınlar lokalimizi kapattık. Mevcut yerlerimizle aktivitelerimizi devam ettirmek istiyoruz. Öncelikle yapmamız gereken şeyler tabi ki var. Bunları önceliğine göre sıraladık. Benim çocuklara bir sözüm vardı, başkan olduğum gün ilk işim oraya çocuk park yapmaktı. İlk icraatım TOKİ’nin olduğu yere çocuklara park yapmak oldu.  Ben burada doğdum, büyüdüm, ticaret yapıyorum. Bana göre en büyük problem şehrimizin kan kaybetmesi, nüfus göç veriyor. 81 ilin çoğuna gitmişimdir. Maddi anlamda şehir olarak bu ülkede garibiz şehir olarak, Çankırı hak ettiği yerde değil. Bu dünün suçu da değil, geçmişten gelen bir şey, gelecekte ki raporları incelediğimizde de hala göç vermeye devam edeceğiz. Esnaf sıkıntıda, sosyal donatımız eksik, şehrin bu kadar doneleri varken hala bu şehre turizm ve iş açısından gelen insan yok.
 Çankırı kalkınmada öncelikli 5. Bölgede yer alıyor. İşçiyi burada tutamıyorsunuz, öğrenci çok kalmıyor, bu kadar yerler varken turizmden de yararlanamıyorsunuz. Bu yüzden elimizden ne geliyorsa biran evvel, kimseye küsmeden, siyasi ayrım yapmadan, sayın vekillerimize de biz odak olabiliriz burada, bunun partisi, siyaseti yok. Öncelikli yerlerimiz devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları parkımız hızla devam ediyor. Bu yıl içerisinde çok şeylerimizi bitireceğiz. Öncelikle tuz mağaramızı sağlık turizmine açacağız. Biran önce bunlara başlayacağız. Tuz mağarası lokomotifimiz olacak. Elimizde güzel bir meyve var nerden ısıralım derken hep ihmal edilmiş.
Çankırı’nın En Büyük Problemi İstihdam
Çankırı’da ki işsizlik sorunlarını ve iş istihdamı konusunda ki projelerini sorduğumuz Başkan Esen, şöyle yanıt verdi:
“ Çankırı’nın en büyük problemi ne diye seçim esnasında araştırdığımızda 1. Problem istihdam çıktı. İş beğenmeme gibi bir hastalığımız var. Buraya gelen ihtiyaç sahibi kardeşlerimize, özel sektörle de irtibat kurarak gerekirse özel sektöre yönlendirdiğimiz bir sürü hemşerimiz var. İstihdam bugün tuz mağarası ile turizmi bu tarafa çekelim, Çankırı’nın değerlerini ortaya çıkaralım derken istihdama yönelik bir hareket olacak. Çankırı’da konut ve hayat pahalılığından bahsettik. Çankırı gelirine göre pahalı bir şehir, ucuz konut üretmemiz lazım. Seçim esnasında ki taahhütlerimden biri de budur. Ucuz bir şehir yapabilmemiz lazım ki bugün Yakınkent Sanayi Bölgesi’nde çalışan binin üzerinde arkadaşımız, Ankara’ya, Kırıkkale’ye ya da Kalecik’e gidip geliyor. Konut fiyatları nerdeyse orada yarı yarıya, insanlar orayı tercih ediyor. Oraya giden arkadaşımızın da Çankırı’ya bir katma değeri yok. Bin kişi bugün rakamsal konuştuğumuzda 7-8 milyon yapıyor. Öğrenci eksiliyor, bunların hep geri dönüşümünü sağlamamız lazım. Bunlarla ilgili kim bu konuya vakıfsa onunla her türlü fedakarlığı yaparak çalışmaya hazırız. Odak noktamız Çankırı başka bir şey olamaz.
Tespitleri Yaptıktan Sonra %22’lik Vaadimizi %30’da Yaparız
Suya yapacağı yüzde 22’lik indirim konusuna da değinen Başkan Esen,  “ Bizim yüzde 60 yakın kaçağımız var. Bunda bizim park bahçelerde, camilerde kullandığımız su da var. Bunların önce bir ayrımı yapacağız. Nerede kayıp kaçağımız var, şebekeden kullananda var kaçak kullananda var bunların bir tespitini yapacağız. Tespitini yaptıktan sonra yüzde 22 taahhüdümüzü yüzde 30’da yapabiliriz. Şuan tablo yüzde 57, akıllı sayaçlarla yönlendirmek istedim, problemlerin çoğu da bunlarda çıktı. Biz sözümüzün arkasındayız. Düzenlemeleri yaptıktan sonra gerçekleştireceğiz.
Başka Otobüs Firmalarından da Teklifler Var
 Çankırı’da ki otobüs firmalarının biletlere yaptığı zamları, geçtiğimiz günlerde haberimizde yer vermiştik, bu konuya açıklık getiren Belediye Başkanı, şu açıklamada bulundu:
“ Mevcut firmalarla toplantı yaptık, görüştük. Yakın zamanlarda, şehir içi ve şehir dışı firmalarla yine görüşmelerimiz olacak. Farkındayız, vatandaştan gelen şikayetinde bilincindeyiz. Bununla ilgili şikayetlere kulak verip, ne gerekiyorsa yapacağız. Onlara sordum neden 30 lira, seçimlerde göstermelik indi, şimdi neden çıktı diye. Başka firmalar şu fiyata dedik. O güzergahta il çok olduğu için o rakamlar onları kurtarıyor ama bizim son noktamız Çankırı olduğu için kurtarmıyor denildi. Bununla ilgili oturup konuşup, yoluna koyacağız. Farklı firmalarında bize teklifleri var. Onları da değerlendirip, gereğini yapacağız.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku