• Diğer

Gündem

“100-200 BİN TURİST GETİRECEĞİZ”

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, "Turizm anlamında lokomotifimiz tuz mağarası. Mağarada bir etkinlik yapılması, onun için de sosyal donatıların olması lazım. Mağaramıza aylık 100-200 bin turist getireceğiz." dedi.

“100-200 BİN TURİST GETİRECEĞİZ”

Okunma: 386

5 Eylül 2019 18:18
-A

+A

“100-200 BİN TURİST GETİRECEĞİZ”
Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, "Turizm anlamında lokomotifimiz tuz mağarası. Mağarada bir etkinlik yapılması, onun için de sosyal donatıların olması lazım. Mağaramıza aylık 100-200 bin turist getireceğiz." dedi.

Hititler döneminden beri kullanılan ve yaklaşık 5 bin yıllık olduğu tahmin edilen tuz mağarasında belediye imkânlarıyla çalışmalar yapacaklarını anlatan Esen, "Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansının (KUZKA) çağrıya çıkmasını bekliyoruz. Mağaranın iç çalışmaları olan asıl projesi, KUZKA hibesiyle yapılacak." ifadelerini kullandı.
Belediyenin, mağara dışına otopark, satış reyonları, kafeterya gibi alanlar yapacağını belirten Esen, "Kalkınma ajansları projenin genelde yüzde 70'ini karşılıyor. En geç kasım ayı gibi çağrıya çıkacaklarını söylediler. Biz müracaat edeceğiz, önümüzdeki yıl sonuçlanacak. 5 milyon lira gibi bir destek verebilirler." diye konuştu.
Tuz mağarasına gelen ziyaretçi sayısını artırmak istediklerini dile getiren Esen, şöyle konuştu:
Romanya'da 500 bin turistin gittiği tuz mağarası var. Polonya'daki tuz mağarasına aylık 1 milyon 200 bin turist geliyor. Bizim de aylık 10 bin gibi bir ziyaretçimiz var. Gelecek yıl festival yapacağız. Turizm anlamında lokomotifimiz tuz mağarası. Mağarada bir etkinlik yapılması, onun için de sosyal donatıların olması lazım. Mağaramıza aylık 100-200 bin turist getireceğiz. Turizmden yeterince faydalanamadığımızı biliyorum, belki de ülkemizde en az turist gelen illerden biriyiz. Profesyonel anlamda çalışma yapılmamış. Bununla ilgili altyapımızı yapıyoruz."
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku