• Diğer

Çankırı.

‘’Aşı sayımız yerlerde sürünüyor’’

‘’Aşı sayımız yerlerde sürünüyor’’

5 Aralık 2021 13:56
-A

+A

Çankırı Vali Abdullah Ayaz;
‘’Aşı sayımız yerlerde sürünüyor’’
 
Çankırı Valisi Abdullah Ayaz basın mensuplarına aylık basın açıklaması yaptı.
 
Çankırı Valisi Abdullah Ayaz aylık basın bilgilendirme toplantısı kapsamında Valilik Birlik Toplantı Salonunda basın mensupları ile bir araya geldi.
 
Düzenlenen toplantıda Çankırı Vali Yardımcısı Şahin Bayhan ve Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya hazır bulundu.
 
’Vaka sayımız düşmeye devam ediyor.’’
Vali Ayaz toplantıda tüm dünyada güncelliğini korumaya devam eden coronavirüs hakkında Çankırı’yı baz alarak bilgilendirmeye yer verdi. Vali Ayaz;’’ Sağlık bakanımızın açıkladığı haritada gördüğünüz üzere vaka sayımız düşmeye devam ediyor. İki haftadır iyi. Bu hafta da pazartesi ve salı verileri bizim için güzeldi. Artık vaka sayısında belli bir noktaya oturduğumuzu görüyoruz. Maalesef hala vefatlarımız devam etmekte. Yaklaşık 1-2 hafta sonra da orada bir azalış görürüz. ‘’dedi.
 
43 vatandaş hayatını kaybetti!
Vali Ayaz yapılan son basın toplantısından bugüne kadar coronavirüsten 43 vatandaşın hayatını kaybettiğine ve ölümlerin devam ettiğine de değindi. Vali Ayaz vaka sayılarındaki düşüşün, hastaneye ve ölüm oranlarının azalması yönünde yansımasını umduğunu belirtti.
 
‘’Tedbirleri bırakmak için çok erken’’
Açıklamalarına devam eden Vali Ayaz;’’Şu anda hastanemizde tedavi gören 56 hastamız var. Maalesef bu 56 hastamızdan 13’ü yoğun bakımda 43’ü serviste. 13 yoğun bakım hastamızdan da 2’si entübe. Entübe hastalarımızdan birisi 59 birisi 81 yaşında. 32 yaşında bir hastamız var yoğun bakımda. 65 yaş altı da yoğun bakımda 5 hastamız bulunmakta. Serviste de 65 yaş altında 3 hastamız var. En genci 55 yaşında ve diğerleri 65 yaş üzerinde. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Henüz hastalık bitmedi onun için tedbirleri bırakmak için, rahatlamak için çok erken. Aşılamada hala eksikliklerimiz var. Onun için ivedi olarak aşısını yaptırmamış ya da eksik aşılı olan vatandaşlarımızı bekliyoruz. Aşılama sayılarımız tabiri yerindeyse yerlerde sürünüyor. Geçen hafta boyunca yarım günlük aşı yaptık. Arkadaşlarımızın yarım güne yapabileceği aşı sayısını bir haftada falan gerçekleştirdik.’’dedi.
 
Vali Ayaz aşıyla ilgili tereddüt yaşayanları ivedi ile aşı olmaya çağırdı. Vali Ayaz tereddüt yaşayanlara yönelik şu açıklamaları yaptı;’’ Bu kadar delilden sonra bu kadar vefat, bu kadar hasta çekilen bu kadar acı yaşanan sıkıntıdan sonra herhalde hala hastalıkla ilgili olarak herhangi bir delile, aşıların işe yaradığıyla ilgili olarak herhangi bir delile ihtiyaç olmadığı kanaatindeyiz. Bu rakamları sizlerle paylaşırken keyif almıyorum her ay. Biraz daha vatandaşımızın farkındalığını artırabilmek için bu açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz. İnşallah vaka sayısındaki düşüş önümüzdeki günlerde hem hastanemize hem de vefat sayılarına yansıyacaktır. Huzurevinde problemler yaşadık, şu anda da devam ediyor. O da biraz hastane yükümüzü yüksek tutuyor. İnşallah oradaki hastalarımız da en kısa zamanda şifa bulup tekrar yerlerine döneceklerdir.’’Dedi.
 
’’Omicron varyantıyla ilgili konuşmak şu an için erken’’
Vali Ayaz açıklamalarından sonra basın mensuplarının sorularına yanıt verdi.
Gazetemiz muhabirinin Omicron varyantına yönelik sorduğu;’’Omicron Varyantı riskini önlemeye yönelik herhangi bir bilgilendirme çalışması veya aşıya yönlendirme, çalışmalarına ağırlık veriliyor mu eğer veriliyorsa bu çalışmalar aşı oranlarını etkiliyor mu?’’dedi. Vali Ayaz gazetemiz muhabirinin sorduğu soruya şu yanıtları verdi;’’Omicron varyantıyla ilgili konuşmak şu an için erken. Şu açıdan bulaştırıcılığı çok yüksek olduğu kesin yani deltadan daha hızlı yayılıyor. Bu kötü haber ama şu ana kadar ki tespitler semptomlarının ağır olmadığı noktasında. Ağır bir hastalığa sebep olduğuyla ilgili bulgu yok. Bu çalışmalar devam ediyor. Bir iki haftaya muhtemelen daha net olarak varyantın etkisini göreceğiz.
 
‘’Hiç aşı olmayanların yüzdesi yüzde 16.’’
 Biz aşılarla ilgili şunu görüyoruz, zaman içerisinde hastalığı engelleme oranında düşüş oldu. Aşının üzerinden uzun zaman geçince ama hastaneye yatış ve ölümü engellemedeki başarısı hala çok iyi. Bu konuda bir problem yok. Hiç aşı olmayanların yüzdesi yüzde 16. ‘’dedi. Bilgilendirme çalışmalarının ve aşıya yönlendirme çalışmalarının devam ettiğini de belirten Vali Ayaz hiç aşı olmayanların oranının az olmasına rağmen aşı olanlar açısından risk teşkil ettiğine ve bir an önce aşı olmaları konusunda çağrıda bulundu.
 
Vali Ayaz coronavirüs ile ilgili yaptığı açıklamalardan sonra bir diğer sorun olan trafik sorununa değindi. Şehirlerarası ve şehir içi ulaşımda kar lastiğinin zorunlu hale geldiğini açıkladı.
Haber:Semira KONUK

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kuran Kursuna İlgisizlik!

Kuran Kursuna İlgisizlik!

09:50 - 23 Aralık 2021

Korkuluklar Yenileniyor!

Korkuluklar Yenileniyor!

09:47 - 23 Aralık 2021

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

09:46 - 23 Aralık 2021

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

09:43 - 23 Aralık 2021

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

10:12 - 22 Aralık 2021

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku